časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Umělá inteligence pomůže tvořit kvalitnější proteiny

31. 3. 2021 | Chalmers University of Technology | www.chalmers.se/en

Vědcům ze švédské Chalmers University of Technology se podařilo využít schopností umělé inteligence a vytvořili funkčně aktivní proteiny. Pokrokový výzkum pomůže při rychlejším vývoji léků na bázi proteinů.

Proteiny jsou vysokomolekulární přírodní látky, které jsou podstatou všech živých organismů. Jejich úkolem je vytvářet, upravovat a odbourávat ostatní molekuly v buňkách. Bez nich bychom jednoduše nepřežili. Uplatnění nacházejí zejména v mnoha průmyslových procesech, například při výrobě potravinových doplňků nebo léků.

Umělá inteligence ve vědě

Současné metody produkce proteinů spoléhají na náhodné mutace proteinových sekvencí. S každou další náhodnou mutací však klesá aktivita proteinu, což činí celý proces velmi náročným po časové i finanční stránce. Švédští výzkumníci se proto zaměřili na umělou inteligenci a podařilo se jim vytvořit model schopný vytvořit novou verzi proteinu již za několik týdnů. Dalším krokem je prozkoumat možnosti technologie a jejího využití pro vylepšení konkrétních vlastností proteinu.

Celý článek na Chalmers University of Technology

Image Credit: Chalmers University of Technology

-jk-