časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Google představil svůj kvantový superpočítač

19. 5. 2021 | Google | blog.google

Společnost Google nadále pokračuje v upevňování své pozice technologického giganta. V průběhu následujícího desetiletí plánuje postavit kvantový počítač na opravu chyb, který by měl pomoci urychlit řešení nejaktuálnějších problémů lidstva, kupříkladu udržitelné energie a snížení emisí nebo rychlejší umělé inteligence.

Google ve svém prohlášení uvádí:

Otevřením nového areálu „Quantum AI“ v kalifornské Santa Barbaře, jehož součástí je naše první kvantové datové centrum, výzkumné laboratoře kvantového hardwaru a zařízení pro výrobu čipů pro kvantové procesory, jsme učinili významný krok vstříc lepší budoucnosti. Quantum AI poslouží jako základna k sestavení prvního kvantového superpočítače pro opravu chyb na světě.

Kvantový počítač Google

Tento druh kvantového počítače nám umožní simulovat chování a interakci molekul, abychom mohli otestovat a vyvinout nové chemické procesy a materiály bez nutnosti investice značných prostředků na výrobu použitelných prototypů. Abychom tohoto cíle dosáhli, předsevzali jsme si vyrobit 1 milion fyzických qubitů, které budou spolupracovat v rámci jednoho kvantového počítače o velikosti celé místnosti. V porovnání s dnešními systémy využívajícími cca 100 qubitů se jedná o velký skok.

Celý článek na Google

Image Credit: Google

-jk-