časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

ABB připravuje akvizici spol. ASTI, se kterou rozvine novou generaci autonomních mobilních robotů

25. 7. 2021 | ABB s.r.o. | www.abb.com

  • Společnost ASTI je globálním lídrem na rychle rostoucím trhu autonomních mobilních robotů (AMR)
  • Akvizice doplňuje řešení společnosti ABB v oblasti robotiky a  automatizace, a rozšiřuje tak jedinečné portfolio, které jí umožní vstup do nových průmyslových segmentů.
  • Centrum AMR bude mít sídlo ve španělském Burgosu a povede ho Veronica Pascual Boé, generální ředitelka společnosti ASTI. Nové asijské centrum AMR, zahrnující celý hodnotový řetězec a výrobu, bude otevřeno v továrně ABB Robotics v Šanghaji.

Společnost ABB dnes oznámila připravovanou akvizici společnosti ASTI Mobile Robotics Group (ASTI), předního světového výrobce autonomních mobilních robotů (AMR). Díky rozsáhlé sadě softwarových nástrojů pokrývají robotická řešení společnosti ASTI všechny hlavní oblasti, v nichž se autonomní mobilní robotika uplatňuje. Společnost ABB tak bude moci rozšířit svou nabídku v oblasti robotiky a automatizace a stane se jedinou společností, která nabízí kompletní portfolio pro novou generaci flexibilní automatizace.

Dohoda o akvizici, která je klíčovou součástí strategie růstu společnosti ABB, byla podepsána 19. července, celá transakce by měla být ukončena v polovině léta 2021. Obě strany se dohodly, že nebudou zveřejňovat žádné podrobnosti týkající se kupní ceny.

Sami Atiya, prezident ABB Robotika a automatizace a Veronica Pascual Boé, generální ředitelkaSami Atiya, prezident ABB Robotika a automatizace a Veronica Pascual Boé, generální ředitelka

Společnost ASTI byla založena v roce 1982, sídlí ve španělském Burgosu a zaměstnává více než 300 lidí ve Španělsku, Francii a Německu. Jejím většinovým vlastníkem je Veronica Pascual Boé, která je zároveň generální ředitelkou. K dalším akcionářům patří společnost Keensight Capital, která se zaměřuje na podporu rychle rostoucích ziskových společností v oblasti financí, strategického vedení a provozu. ASTI v současné době řídí jeden z největších instalovaných vozových parků AMR v Evropě a má širokou zákaznickou základnu v automobilovém průmyslu, logistice, potravinářství a farmaceutickém průmyslu ve 20 zemích. Od roku 2015 společnost zaznamenala téměř 30% roční růst a v roce 2021 plánuje dosáhnout tržeb ve výši přibližně 50 milionů dolarů.

„Společnost ASTI je pro nás dokonalou volbou. Její špičkové portfolio v oboru, kompletní portfolio softwarových řešení i odborné znalosti v oblasti růstových segmentů nám umožní poskytovat našim zákazníkům plnou podporu v oblasti nové generace flexibilní automatizace," řekl Sami Atiya, prezident ABB Robotika a automatizace. „Díky této akvizici bude ABB jedinou společností, která nabídne kompletní portfolio automatizačních systémů AMR, robotů a řešení pro automatizaci strojů od výroby přes logistiku až po místa spotřeby. Našim zákazníkům to umožní jednoduše reagovat na individuální požadavky zákazníků a využít příležitosti, které představují významné změny spotřebitelské poptávky."

Systém AMR bude podporovat nebývalou míru flexibility v nejrůznějších segmentech, od výroby, logistiky a intralogistiky přes plnění objednávek (fulfillment) až po maloobchod a zdravotnictví. Umožní rovněž oběma společnostem realizovat společnou vizi, v jejímž rámci chce ABB spolu s ASTI pomoci zákazníkům nahradit dnešní lineární výrobní linky plně flexibilními sítěmi, kde inteligentní AMR autonomně zajišťují přesuny materiálů, dílů a hotových výrobků mezi inteligentně propojenými pracovišti, ať již v továrnách, logistických centrech, laboratořích, nebo obchodech a nemocnicích.

Veronica Pascual Boé, generální ředitelka společnosti ASTI, uvedla: „Máme s ABB shodnou vizi – chceme podporovat flexibilitu a konkurenceschopnost našich zákazníků rychlejším zavedením automatizace na pracovišti. Jedná se o další vzrušující etapu naší cesty, kdy společnými silami urychlíme naše inovační plány, rozšíříme naše globální služby zákazníkům, partnerskou síť, výrobní a realizační kapacity a využijeme přístupu společnosti ABB na celosvětový a zejména čínský trh. Jsem ráda, že se mohu připojit k týmu vedení ABB Robotika a automatizace a rozvíjet AMR tak, abychom náš ambiciózní plán růstu realizovali.“

Špičkové portfolio společnosti ASTI v oboru AMR zahrnuje autonomní tahače i širokou škálu řešení pro manipulaci s předměty a jejich přesun (skladové systémy typu „goods-to-person” pro podávání regálů či polic, řešení pro zvedání a přesun výrobků či materiálu), jakož i komplexní nabídku softwaru, od navigace a řízení vozidel přes správu vozového parku a objednávek až po sledovací systémy využívající cloudovou technologii.

Akvizice umožní spojit portfolio ASTI s portfoliem robotů, strojní automatizace, modulárních řešení a softwarových řešení společnosti ABB včetně simulačního a programovacího nástroje RobotStudio®. Zákazníci ABB tak budou mít k dispozici jedinečné a komplexní automatizační portfolio.

Společnosti ABB a ASTI nabízejí hluboké odborné znalosti a zkušenosti jak tradičních výrobních odvětví (včetně automobilového průmyslu, potravinářského a nápojového průmyslu či segmentu balení zboží pro maloobchodní prodej), tak i nových růstových segmentů včetně logistiky, e-commerce, maloobchodu a zdravotnictví.

Vzhledem k tomu, že celosvětový prodej AMR by měl do roku 2025 dosáhnout přibližně 14 miliard USD s růstem CAGR přibližně 20 %1, plánuje ABB rozšířit globální prodej a servisní podporu AMR do 53 zemí.

ABB_Robotics_acquires_ASTI_Mobile_Robotics_Goods-to-person_ASTI_EBOT_350_6

Sídlo společnosti ASTI ve španělském Burgosu se stane centrálou společnosti ABB pro oblast AMR, v jejím čele bude stát Pascual Boé. Klíčové funkce společnosti, včetně výzkumu a vývoje, inženýringu, produktového a projektového hodnotového řetězce, budou nadále zajišťovány společností ASTI.

Společnost ABB výrazně rozšíří výrobní kapacitu v centrále AMR, a podpoří tak plánované rozšíření prodeje v Evropě a Americe. ABB rovněž zřídí asijské centrum AMR, včetně celého hodnotového řetězce a výroby, ve své nové továrně na robotiku, která bude otevřena v Šanghaji v roce 2022, a podpoří tak očekávaný růst AMR v Číně a Asii. Předpokládá se, že v Číně, která je největším světovým trhem s robotikou, bude roční objem prodejů AMR do roku 2025 tvořit 1,8 miliardy dolarů.

Akvizice společnosti ASTI přichází krátce po oznámení úmyslu společnosti ABB expandovat s robotickou automatizaci do nových odvětví a nabízet ji společnostem, které robotickou automatizaci zatím ještě nevyužívají. V rámci těchto plánů chce ABB rovněž uvést na trh nové rodiny kolaborativních robotů GoFa™ a SWIFTI™ a zasadit se o výraznější rozvoj automatizace ve stavebnictví.

1 Interní analýza ABB.

Tiskové materiály Media:list