časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Automatica 2018: světová premiéra čtyřosých robotů TS2 – SCARA roboty na nové úrovni

15. 5. 2018 | Stäubli Systems, s.r.o. | www.staubli.com

S uvedením nové řady SCARA robotů TS2, které si svou světovou premiéru odbudou na Automatice, posouvá Stäubli laťku opět o kus dále. Tyto čtyřosé roboty jsou naprosto přepracované a využívají nyní nesporných výhod převodovek JCS, díky kterým dosahují extrémně rychlých časů cyklů. Zároveň díky svému jedinečnému hygienickému designu otevírají dveře k novým možnostem využití v prostředích náročných na čistotu. 

Na otázku, co má tato nova řada společného s předchozí generací, odpovídá Gerald Vogt bez okolků: „Vůbec nic.“ Sdílnější je potom generální manžer Stäubli Robotics při diskusi o inovacích, které nová řada přináší: „Dopřáli jsme našim SCARA robotům kompletní změnu. Nyní je jejich design velmi modulární a zároveň jsme je poprvé vybavili našimi vlastními převodovkami JCS, které jsou dobře známé už z našich šestiosých robotů. Právě tyto nové technologie jsou klíčové pro ten ohromný nárůst výkonnosti i u čtyřosých TS2. Zároveň je nyní veškerá kabeláž vedená vnitřkem ramene, což umožňuje využití těchto strojů i v čistých prostředích, kde by externí kabeláž byla překážkou.“


TS2-60: Zcela nová SCARA TS2 přináší modulární design a poprvé také využívá jedinečných převodovek JCS vyvíjených přímo Stäubli

Je pravda, že rozdíly mezi těmito roboty a jejich předchůdci jsou velice dobře viditelné hned na první pohled. Charakterizuje je zejména jejich kompaktní design, uzavřená struktura a oblé linky. Pravidelné tvary neruší žádné venkovní kabely a tudíž zároveň odpadá riziko mechanického poškození nebo znečištění pracovního prostředí. Kompletně utěsněné rameno, šroubovice volitelně chráněná krytem a uchycená pomocí speciálních šroubů, veškerá napojení chráněná pod patou robotu mimo pracovní prostředí (pokud to aplikace vyžaduje) a systematicky minimalizované retenční plochy: to vše jsou základní pravidla moderního hygienického designu. 

Vysokorychlostní SCARA pro různé využit 

Cíl výrobce je očividný: Stäubli je jasným lídrem v oblasti farmacie, medicíny a příbuzných odvětví a právě s novými SCARA roboty chce svou pozici ještě upevnit. Krátce po uvedení standardních modelů na trh budou k dispozici i speciálně upravené verze pro tyto oblasti průmyslové výroby, stejně jako roboty splňující požadavky UL a ESD. „Naše nové rychlé SCARA roboty jsou vhodné takřka na vše – a mnohem víc,“ pokračuje Vogt. „Standardní verzi využijete zejména na klasickou manipulaci a montáž, ale ty lze díky několika snadným úpravám vyladit pro náročná pracovní prostředí, kde tím pádem otevírají dveře k novým aplikacím. Na mysli mám zejména aplikace s těmi nejpřísnějšími požadavky na hygienu a čistotu, ať už se jedná o potravinářství, farmacii nebo fotovoltaiku. Všechny modely TS2 mohou zároveň využívat potravinářských maziv třídy H1 bez jakéhokoliv vlivu na výkonnost.“

Aby bylo možné vybrat to ideální řešení pro všechny případy, skládá se nová rodina robotů ze čtyř modelů: TS2-40, TS2-60, TS2-80 and TS2-100. Díky čtyřosé TS2-100 rozšířilo Stäubli pracovní rozsah oproti předchozí generaci (400 až 800 mm) až na působivých 1000 mm. Celkově jsou nové SCARA roboty výrazně kompaktnější než jeijch předchůdci a zaberou tak podstatně méně místa na lince. A navíc jeden bonus – nově lze tyto čtyřosé stroje objednat přímo s integrovaným systémem pro automatickou výměnu nástrojů. Díky tomu si mohou roboty TS2 samostatně měnit různé uchopovače a nástroje včetně automatického napojení přívodů i signálů, čímž se významně zkracují prostoje a zvyšuje produktivita. Ve stejnou chvíli má stále operátor možnost vyměnit nástroj i manuálně pomocí jednoduchého bajonetového uzamykacího systému. 


TS2-60 (verze na strop): TS2-60 charakterizuje zejména kompaktní uzavřených design
s integrovanou kabeláží.  Pravidelné tvary neruší žádné venkovní kabely a tudíž zároveň odpadá riziko mechanického poškození nebo znečištění pracovního prostředí

Modulární design s řadou výhod 

Při bližším pohledu na všechny čtyři modely jsou zřetelně vidět jejich společné vlastnosti. To není samozřejmě náhoda, jedná se o důsledek nového modulárního designu. Všechny roboty mají stejný podstavec, který sdílí i s šestiosými roboty TX2. Stejně tak některé pohony, převodovky a další komponenty jsou stejné u více modelů.

Gerald Vogt vysvětluje benefity, které toto řešení přináší: „Zejména jsme v tomto modulárním designu viděli dobrý způsob, jak zkrátit dodací lhůty nových SCARA robotů. Dále tím samozřejmě šetříme určité náklady a můžeme optimalizovat toky dílů a skladových zásob. Využíváme nyní vlastních převodovek JCS a nejsme tak tolik závislí na našich dodavatelích určitých komponet. Naši zákazníci tak budou spokojeni nejen s vysokou výkonností těchto strojů, které jsou nyní rychlejší, tišší a přesnější, ale zároveň jim budeme moci nabídnout i kratší dodací lhůty.“

Těšíme se na viděnou v Mnichově od 19. do 22. června na veletrhu Automatica 2018, stánek č. 321 v hale B5.

Tiskové materiály Stäubli Systems