časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Až 39 miliard Kč na energeticky úsporné renovace a stavby domovů

18. 8. 2021 | ABF, a.s. | www.abf.cz

Jak získat dotaci poradí FOR ARCH.

Další etapa dotačního programu Nová zelená úsporám odstartuje už letos na podzim a do roku 2030 poskytne Čechům až 39 miliard korun na energeticky úsporné renovace a stavby rodinných a bytových domů. Jak na tyto finance dosáhnout a na co všechno je možné peníze čerpat, poradí návštěvníkům odborníci na stavebním veletrhu FOR ARCH. Koná se ve dnech 21. až 25. září na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

Snižování energetické náročnosti budov a s ním spojené možnosti čerpání dotací jsou v České republice stále výraznějším trendem. Češi během koronavirové pandemie začali ve větší míře investovat do svého bydlení, ať už do rekonstrukcí nebo do stavby samotné. Spolu s tím narůstá také zájem o čerpání dotací.

„V posledních letech stoupá zejména zájem o dotace na novostavby v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu. Stále jsou ovšem velmi oblíbené dotace na zateplení a výměnu oken. Od října začne platit Nová zelená úsporám 2021+ (2030), výše dotací se podle našeho odhadu o něco zvýší, což bude mít za následek zvýšení zájmu o dotace. Vzrůstající trend bude pravděpodobně dále podpořen zpřísňujícími se požadavky na energetickou (ne)náročnost budovy platnými od 1. ledna příštího roku,“ říká energetický specialista Ondřej Žídek z firmy G SERVIS CZ, která se zabývá projektováním rodinných domů.

Dotace i pro rekreační objekty

Nastávající etapa Nové zelené úsporám se rozroste o nová opatření i okruh žadatelů. Jak uvádí Ministerstvo životního prostředí ČR, nově mohou o dotace žádat majitelé bytových domů i mimo Prahu, kteří dosud žádali v Integrovaném regionálním operačním programu (IROP) nebo majitelé rekreačních objektů, kteří v nich trvale žijí. Další zásadní novinkou je sloučení Nové zelené úsporám s Dešťovkou, dotačním programem zaměřeným na hospodaření s dešťovou vodou.

„Naším cílem je zahrnout dotace pro úsporné bydlení pod jeden program, ze kterého budou moci majitelé rodinných i bytových domů čerpat finance na opatření, která jim uspoří náklady za energie, ale pomohou jim i s adaptací na probíhající změny klimatu. V praxi to bude fungovat tak, že v rámci jedné žádosti bude moci žadatel zkombinovat různá opatření, od zateplení, přes výměnu kotle, instalaci fotovoltaiky až po pořízení nádrže na dešťovou vodu. Vyřízení dotace se tím výrazně zjednoduší a urychlí, za kombinaci více opatření bude možné navíc získat zajímavé bonusy,“ vysvětluje ministr Richard Brabec.

Na co všechno se vyplatí čerpat dotaci? Podle Ondřeje Žídka je výhodné, co se nastávající fáze programu Nová zelená úsporám týká, čerpat dotaci například na výstavbu domů s velmi nízkou spotřebou energie (nízkoenergetické a pasivní domy), na rekonstrukci stávajících staveb (zateplení, výměna oken, změna zdroje, instalace vzduchotechniky s rekuperací a montáž stínících prvků) a na instalaci obnovitelných zdrojů energie (fotovoltaické elektrárny a solární termické kolektory). Dotaci lze také čerpat na využívání dešťových a šedých vod, na rekuperaci teplé vody, provedení zelených střech a zřízení nabíjecí stanice elektromobilů.

Pro radu na FOR ARCH

„Stavební veletrh FOR ARCH tradičně poskytuje návštěvníkům možnost bezplatného poradenství a konzultací s odborníky v tematicky rozdělených poradenských centrech a také přímo na stáncích vystavovatelů. Stejně tomu bude i během letošního ročníku, kde bude možné poradit se nejen o možnostech dotací, ale také například o zabezpečení, stavebním zákoně a dalších předpisech, výběru kamen nebo o výměně či opravě oken,“ říká ředitelka veletrhu Kateřina Maštalířová. Stačí přijít ve dnech 21. až 25. září na výstaviště PVA EXPO PRAHA.

Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD. Partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.

Více informací na www.forarch.cz.

Tiskové materiály ABF