Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 10/2016 vyšlo v tištěné podobě 27. září 2016. Na internetu v elektronické verzi bude k dispozici 27. října 2016

Téma: 22. mezinárodní veletrh ELO SYS 2016; Elektroenergetika; OZE; Záložní zdroje

Hlavní článek
Řízení elektrizační soustavy s využitím systému Smart Grid

Aktuality

Nová kniha profesora Kulhánka z FEL ČVUT v Praze dovede čtenáře z kuchyně do vesmíru V rámci přednáškového programu Fyzikální čtvrtky vystoupí 27. října od 16.15 hodin na…

ABB jmenovala Vítězslava Lukáše do funkce ředitele obchodní jednotky ABB Robotika ABB, přední společnost v oboru energetiky a automatizace, jmenovala s účinností od 1.…

Český Siemens zahajuje devatenáctý ročník Ceny Wernera von Siemense Soutěž, jež každoročně oslavuje českou vědu a vysoké školství, oficiálně spustila další,…

Lappácké inovace pro snímače a akční členy Rok 2016 přináší ze strany společnosti LAPP KABEL s.r.o. celou řadu inovací, které se…

Dalších 7 lákadel, které na vás čekají na MSV 2016 V úterý jsme pro vám představili sedmičku zajímavých expozic, které se na výstavišti…

Měla by se posílit výstavba jaderných bloků, jádro by mělo v mixu tvořit až 50 procent Pokud ztratíme soběstačnost v energetice tak, jako v potravinářském průmyslu, nemůžeme…

Více aktualit

ZAT představil novinky na trhu řídicích systémů pro energetiku a průmysl pro rok 2015

30.01.2015 | ZAT, a.s. | www.zat.cz


Dodavatel systémů řízení pro energetiku a průmysl ZAT a.s. představil novinky a inovace řídicího systému SandRA pro rok 2015. V loňském roce se vývojové centrum firmy zaměřilo na řešení rychlých řídicích úloh na řídicích stanicích SandRA Z200 a na vývoj nových typů kompaktních řídicích stanic SandRA Z210. V oblasti jaderné energetiky inženýři ZAT vyvinuli prototyp regulátoru výkonu jaderného reaktoru typu VVER na platformě SandRA Z100.

„Vývoj směřoval do oblasti hardware i software,“ říká Pavel Kulík, technický ředitel ZAT. Novinky v oblasti řídicích systémů firma představila na 12. Zákaznickém dnu, který se konal v lednu v Plzni. V současné době vývoj předního aplikátora průmyslových řídicích systémů směřuje především do prohlubování integrace nástrojů pro projektování, správu a údržbu systému a do rozvoje diagnostických a simulačních nástrojů řídicího systému SandRA - Safe and Reliable Automation. Jde o moderní řídicí systém třídy DCS - Distributed Control Systém - navržený pro náročná průmyslová odvětví vyžadující vysokou spolehlivost a dlouhou dobu životnosti řídicího systému.

Důležitým směrem je také vývoj hardware i software pro bezpečnostní aplikace kategorie SIL3 dle ČSN EN 61850 a kategorií A, B a C dle ČSN EN 61226 v jaderné energetice.


Skříň optických komunikací se dvěma stanicemi SandRA Z200 a diagnostickým panelem pro JE Mochovce

Pozornost se věnuje výrobě a testování řídicích stanic SandRA


Inženýři ZAT vloni vyvinuli automatizované testovací pracoviště k testování vyráběných desek SandRA. Tester umožňuje automatické testování všech garantovaných parametrů vyráběných desek, jejich kalibraci a justování. Automatizace testovacího procesu zvyšuje efektivitu testování a také eliminuje možnost vzniku chyb zapříčiněných lidským faktorem. V tomto roce firma připraví verzi pro zákazníky, kteří mají větší rozsah řídicího systému a náhradních dílů, aby mohli provádět testování desek přímo na svém pracovišti.

Pro technologické partnery a ve spolupráci s nimi ZAT rovněž vyvíjí velmi speciální produkty. V loňském roce na základě zadání společnosti Doosan Škoda Power firma vyvinula nový SW funkčního bloku pro výpočet životnosti parní turbíny pro řídicí systém SandRA a kompaktní řídicí automat otáčecího zařízení se synchronizací.

ZAT má jako jedna z mála firem v oboru ve střední Evropě své vývojově-výzkumné centrum

„Díky vlastnímu výzkumu, vývoji a výrobě můžeme nabídnout i plnění speciálních požadavků, například dopracování nestandardních komunikačních protokolů, napojení nestandardních technologických snímačů i speciální výpočetní funkce a také postupnou migraci řídicího systému,“ říká Ivo Tichý, člen představenstva ZAT. Firma dodává systémy řízení technologií na bázi vlastních i cizích řídicích systémů do více než padesáti zemí světa.

Pětkrát delší záruka na řídicí systém

Řídicí systém SandRA, do jehož vývoje ZAT investuje ročně několik desítek milionů korun, uvedla na trh v roce 2011. Během čtyř let byl řídicí systém nasazen v jaderných elektrárnách v České republice a na Slovensku i v klasických elektrárnách, teplárnách a jiných technologických provozech v Česku, na Slovensku, v Polsku, na Islandu, na Kubě a v dalších zemích. „Řídicí systém SandRA se osvědčil do té míry, že na něj poskytujeme desetiletou záruku. To si můžeme dovolit i díky investicím do kvality výroby,“ upřesňuje Vladislava Česáková, členka představenstva ZAT.

Široká škála nabízených technických prostředků a možných uspořádání architektury systému umožňuje použít jej jak pro řízení rozsáhlých technologických celků typu energetického výrobního bloku, tak pro řízení malých technologií, jako jsou čističky odpadních vod, plynové regulační stanice apod.

Dvojnásobné tržby i postavení ve světě

Díky inovacím a přístupu k zákazníkům společnost ZAT za posledních deset let zvýšila tržby v porovnání s lety 1995 až 2004 dvojnásobně. V současné době má firma rozpracované zakázky ve výši 800 milionů korun. Kromě vývoje řídicího systému SandRA firma v poslední době s pomocí dotací investovala 30 milionů korun do modernizace linek pro výrobu průmyslové elektroniky. Do rekonstrukce a modernizace výzkumně-vývojového centra v Příbrami šlo za posledních pět let přes 70 milionů korun.

„ZAT patří mezi zakladatele oboru automatizace ve světě. V roce 2012 jsme slavili 50 let působení firmy na trhu. Neustálý vývoj a inovace jsou naše investice do budoucnosti. Jedině tak si jako česká firma bez zahraničního kapitálu udržíme postavení mezi světovou špičkou dodavatelů systémů řízení pokročilých technologií,“ uzavírá Vladislava Česáková.

Tiskové materiály ZAT, a.s.