časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Voltcraft VC271 SE: více, než jen základ

2. 10. 2021 | Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. | www.conrad.cz

Digitální multimetry jen tak něčím nepřekvapí. Při jejich výběru bude proto mnohem zajímavější sledovat, jaký mix vlastností, funkcí a třeba i „vychytávek“ pro daný model výrobce nachystal a kolik si za kompletní výbavu nakonec nechá zaplatit.

Digitální multimetry jen tak něčím nepřekvapí. Při jejich výběru bude proto mnohem zajímavější sledovat, jaký mix vlastností, funkcí a třeba i „vychytávek“ pro daný model výrobce nachystal a kolik si za kompletní výbavu nakonec nechá zaplatit.

Když „jinak“ znamená lépe

Voltcraft VC271 SE je příkladem zařízení, které za rozumné peníze nabízí mnohem víc, než lze od běžného multimetru očekávat. S řadou funkcí se navíc v této nižší cenové kategorii zase tak často nelze setkat. Značkový přístroj má sice namířeno zejména do škol, nicméně svou výbavou oslovuje rovněž profesionály z oboru. Vždyť i oni mohou při své práci chybovat.

Chce-li uživatel robustní zařízení určené k měření stejnosměrného i střídavého napětí a proudu do 600 V (CAT III) či 10,00 A, odporu do 40,00 MΩ, kapacit o velikosti až 40,00 mF a také frekvence od 10,00 Hz do 9,999 MHz s automatickým přepínáním rozsahů a zdaleka největším displejem široko daleko – má ho mít.

Obr. 2. VC271 SE si hlídá správné zapojení měřicích přívodůObr. 1. Multimetr Voltcraft VC271 SE, Obr. 2. VC271 SE si hlídá správné zapojení měřicích přívodů

Relativně silnější tělo multimetru s podporou True RMS (až do 400 Hz) boduje protiskluzovou úpravou, ale i několika drobnostmi, se kterými je lze rychle odlišit od ostatních. Jedná se např. o pomocné gumové tlačítko, které výrobce chytře integroval přímo do držadla otočného voliče nebo ochranu znemožňující výměnu baterie při současně zapojených přívodech. V takovému případě je ještě potřeba povolit šroub a jednoduše stáhnout dolů celou spodní část multimetru. Díky úspoře energie spojené s automatickým vypnutím přístroje nebo chybějícím podsvícení displeje, a třeba i vratné pojistce (PTC) pro nižší proudové rozsahy, se však do vnitřního prostoru měřidla uživatel zase tak často nepodívá. A pokud ano, kabely zde před opětovným složením krytu znovu nenasadí.

Obr. 3. Voltcraft VC271 SE s příslušenstvím

Velký a přehledný

Multimetr Voltcraft VC271 SE si rovněž hlídá správné zapojení měřicích přívodů. Zřetelná nápověda se pokaždé zobrazuje přímo na velkém displeji a obsluha bude na případný omyl dále upozorněna jasnou signalizací. Polaritu, ale ani obsazení napěťové svorky u proudových pozic však systém neřeší, před záměnou jednoho proudového vstupu za druhý nicméně varovat umí. Leccos o svém aktuálním stavu prozradí též samotné kabely. Byly totiž navržené tak, aby na základě další izolační vrstvy v odlišné barvě indikovaly možné opotřebení.

Číslice, které svou velikostí nedosahují ani poloviční výšky LCD, bývají často malé a zhoršují čitelnost, nikoli však u modelu VC271 SE. Hlouběji zasazený displej má totiž místa na rozdávání a dokáže proto veškeré informace přehledně i zprostředkovat. Některé zobrazované předpony, zvláště pak u nanofaradů, by však nemusely od základní jednotky zase tolik „utíkat“.

Z pohledu klíčových funkcí multimetr nabízí vše potřebné. Výrobce dále pamatoval i na relativní měření, přidržení aktuální hodnoty nebo tlačítko snižující vnitřní odpor voltmetru. Horší to však bude s omezenou ruční volbou rozsahů a rovněž zde nelze čekat možnost měření teploty, ale ani bezkontaktní detekci napětí – tedy věci, které by cenu přístroje dále zvyšovaly. Multimetr také nezná prohlubně pro odkládání měřicích hrotů. Na jeho odvrácené straně se však našlo místo pro zapuštěný kovový závit.Obr. 4. Zadní strana Multimetru Voltcraft VC271 SE, Obr. 5. Multimetr disponuje velkým displejem a bohatou sbírkou nadstandardních funkcí

Balení bez plastů

Zařízení pracuje v teplotním rozsahu od nuly až do +40 °C a s výjimkou měření frekvence nebo několika rozsahů pro stejnosměrná napětí se jeho základní přesnost nedostane pod ±1,0 %. Kvůli 20 V vstupnímu rozsahu navíc nebude možné prozkoumat frekvenci u síťových rozvodů. Kontrola vodivosti reaguje prakticky okamžitě a také je dostatečně hlasitá. Akustickou výstrahu lze rovněž slyšet s každou změnou polohy voliče, při stisku tlačítek a přerušovaně pak za předpokladu špatného zapojení přívodů. Výdrž baterie dále prodlužuje funkce automatického vypínání, kterou však lze rychle vyřadit z činnosti.

Robustní tělo s promyšlenými ochrannými prvky si každopádně vybírá svou daň a multimetr Voltcraft VC271 SE proto nebude nejmenší. Ve své cenové kategorii přesto sbírá body, a to nejen od ekologů. Jen tak jej totiž nelze přehlédnout – ať již kvůli obrovskému displeji nebo bohaté sbírce nadstandardních funkcí.

www.conrad.cz

EMC v instalaci

Vloženo: 30. 11. 2021