Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 10/2019 vyšlo
tiskem 2. 10. 2019. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Elektroenergetika; Zařízení pro přenos a distribuci elektřiny

Hlavní článek
Problematika a měření na invertorových svařovacích zdrojích z hlediska odebíraného proudu

Aktuality

ENERGO SUMMIT – vrcholná událost energetického sektoru 15. listopadu 2019 se na pražském výstavišti PVA EXPO PRAHA uskuteční již 5. ročník…

Druhý ročník e-SALON bude větší a plný premiér čisté mobility Na úspěšnou premiéru e-SALON v roce 2018 naváže na výstavišti PVA v Praze Letňanech jeho…

FOR ARCH oslavil třicetiny! Největší stavební veletrh v ČR nemá konkurenci Stovky vystavovatelů napříč obory, tisíce spokojených návštěvníků, desítky novinek a…

Tematický seminár SLOVALUX 2019 Slovenská svetelnotechnická spoločnosť Člen Zväzu slovenských vedeckotechnických…

Společnost Eaton opět partnerem projektu Machři roku Společnost Eaton Elektrotechnika, která je součástí globálního leadera v oblasti řízení…

ČEPS, a.s., v prvním pololetí vykázala zisk 2,3 mld., investovat bude do rozvoje soustavy Akciová společnost ČEPS uzavřela první polovinu roku 2019 se ziskem před zdaněním v…

Více aktualit

Spirálové kabely Baude pro průmysl

18.09.2019 | Baude Kabeltechnik, s. r. o. | www.baude.com/cs

Společnost Baude Kabeltechnik GmbH je dobře známá jako významný dodavatel kabelů pro nejrůznější aplikace – od nejnáročnějších průmyslových odvětví až po zdravotnickou techniku. Firma má vlastní vývoj, výrobu a prodej. Tradice společnosti sahá až do roku 1978, kdy ji v Sarstedtu nedaleko Hannoveru založil otec nynějšího jednatele pana Petera Andrease Baudeho. Ten nyní podnik řídí ve druhé generaci.

Hlavní sídlo skupiny Baude v Sarstedtu nabízí perfektní zázemí společnostem Baude Holding GmbH a Baude Kabeltechnik GmbH. Odbyt a výroba profitují z nejkratších tras a tím garantují maximální rychlost dodání zboží. To skupině Baude umožňuje mimořádnou flexibilitu při realizaci individuálních přání zákazníků.

Jako partner pro jih Německa se prezentuje Baude Kabeltechnik ve Stuttgartu. Úzká spolupráce s hlavním závodem v Sarstedtu je předpokladem pro rychlé vyřizování zakázek s kvalifikovaným poradenstvím.


Obr. 1. Semoflex Roboschlepp

Dceřiná společnost v Brně Baude Kabeltechnik, s. r. o., je hlavním odbytovým centrem pro Českou republiku a Slovenskou republiku. Pro tyto trhy je nabízen široký sortiment speciálních i standardních kabelů. V České republice má firma Baude k dispozici moderní a vysoce funkční strojní park s kvalifikovaným a zkušeným týmem pracovníků. Ti na jednotlivých zakázkách pracují v pracovních skupinách, které jsou školeny speciálně pro určité výrobky. Zákazníkům se tak naskýtá možnost výhodně získat sériové výrobky s výborným zákaznickým servisem.

Všechna pracoviště skupiny Baude ve všech lokalitách splňují kritéria DIN EN ISO 9001:2008.

Firma v současnosti zaměstnává více než 60 pracovníků, kteří mají osvojeny mimořádné znalosti a dovednosti a s vlastním vědomím zodpovědnosti ovládají nejmodernější techniku. Společnost Baude Kabeltechnik GmbH má k dispozici vlastní výrobu spirálovaných kabelů a rozsáhlý sklad pro speciální kabely. Pro náročné projekty nabízí velký výběr na míru upravených a flexibilních kabelových technik od kabelových vedení na bázi polyuretanu (PUR) přes spirálované kabely až po tzv. kabelovou konfekci.

Značka Baude je dlouhá léta přítomna na národních a mezinárodních trzích, což spolu s pravidelnou účastí na významných veletrzích Bauma v Mnichově a CeMAT v Hannoveru jejím pracovníkům neustále poskytuje nový a aktuální přehled a dává cennou zpětnou vazbu o vlastních kvalitách. Z toho ovšem profitují především zákazníci.


Obr. 2. Semoflex® Special Industrial Ethernet Cat. 5e

Vlastní aktivity v oblasti vývoje a inovací staví firmu již od roku 1978 do pozice, ze které je schopna dodat různá provedení kabelů pro mnohá odvětví – až po ta nejnáročnější, s velkými požadavky na flexibilitu a mechanickou odolnost kabelů.

K hlavním skupinám zákazníků firmy Baude Kabeltechnik patří firmy, které projektují a dodávají kabelová řešení v těchto oblastech: konstrukce výtahů, stavební výtahy, stavební průmysl, báňský průmysl, elektrotechnický velkoobchod, automobilový průmysl, těžařská technika, konstrukce jeřábů, strojírenství, zdravotnická technika a větrné elektrárny.

Spirálované kabely pro pohyb a flexibilitu

Kabely označované přívlastkem spirálované patří k typickým výrobkům z řady Semoflex®, kterými se Baude vymyká z běžné nabídky kabelů. Jejich speciálně tvarovaná konstrukce šroubovicového tvaru dává už z vnějšího pohledu tušit, že jde o řešení pro pohyblivé přívody.

Těchto kabelů je několik druhů s odlišnou vnitřní strukturou a s různým uspořádáním žil. Například kabely Semoflex Roboschlepp (obr. 1) jsou určeny pro velká mechanická namáhání, tedy pro roboty, výkonné stroje a zvedací plošiny, dále pro vrtačky, šroubováky, ohřívací vozíky apod. Vyznačují se dobrou vratnou silou i v chladném prostředí. V testu zkušebního ústavu pro materiály v Hannoveru spirálované kabely přestály více než jeden milion cyklických zatížení bez poruchy.


Obr. 3. Zákaznicky konfigurovaný kabel

Spirálované kabely Semoflex Elektronik jsou k dispozici jak v nestíněné, tak i ve stíněné variantě. Používají se např. v oblasti lékařské elektroniky, k řízení strojů a v oblasti motorových vozidel, pro měřicí přístroje a připojení polohových spínačů ve výrobních strojích. Díky vnějšímu plášti z PUR a izolaci žil Semocore i spirálované kabely s žilami o průřezu od 0,14 do 0,50 mm² dosahují velkých vratných sil a dlouhé životnosti. Spirálované kabely Semoflex® Elektronik jsou maximálně odolné proti mikrobům, jakož i proti oleji, kyselinám a ultrafialovému záření, jsou vrubově houževnaté a flexibilní v chladném prostředí.

Stíněný spirálovaný kabel Semoflex® Special Industrial Ethernet Cat. 5e (obr. 2) je vhodný jako datový vodič pro střední mechanická namáhání v průmyslovém prostředí, jakož i v suchém a vlhkém prostředí, přednostně ve strojírenství a výrobě zařízení. Stínění zabraňuje rušivým signálům.

Silnou stránkou firmy Baude jsou zvláštní spirálované kabely vyráběné a konfekcionované podle požadavků zákazníků – např. spirálované kabely s prodlouženými koncovkami, individuálními vnějšími průměry a tvary, jakož i do sebe zapadající dvojité šroubovice (zvenku větší přípojka pro přívod silové elektřiny a vnitřní vedení s menším průřezem pro řízení – obr. 3).


Obr. 4. Hadice na stlačený vzduch integrované do kabelu

Použití je velmi flexibilní: např. se tento používá ve zdravotnické technice pro zdvihy stolů a lůžek, vedení ve spirálované hadici z polyamidu (pro vodiče, které nelze spirálovat samostatně). Pro výrobní stroje pracující s pneumatickými systémy jsou určena kabelová vedení s hadicemi PA na stlačený vzduch integrovanými přímo do kabelu spolu s elektrickými vodiči (obr. 4).

Pod značkou Baude zákazníci najdou nepřeberné množství kabelů nejrůznějších konstrukcí pro všechny možné aplikace v průmyslu i v budovách, ve výrobě, automobilní technice i ve zdravotnictví. Přehledným a detailním zdrojem informací je webová stránka: www.baude.com/cs


Vyšlo v časopise Elektro č. 8-9/2019 na straně 47. 
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.