Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 10/2019 vyšlo
tiskem 2. 10. 2019. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Elektroenergetika; Zařízení pro přenos a distribuci elektřiny

Hlavní článek
Problematika a měření na invertorových svařovacích zdrojích z hlediska odebíraného proudu

Aktuality

ENERGO SUMMIT – vrcholná událost energetického sektoru 15. listopadu 2019 se na pražském výstavišti PVA EXPO PRAHA uskuteční již 5. ročník…

Druhý ročník e-SALON bude větší a plný premiér čisté mobility Na úspěšnou premiéru e-SALON v roce 2018 naváže na výstavišti PVA v Praze Letňanech jeho…

FOR ARCH oslavil třicetiny! Největší stavební veletrh v ČR nemá konkurenci Stovky vystavovatelů napříč obory, tisíce spokojených návštěvníků, desítky novinek a…

Tematický seminár SLOVALUX 2019 Slovenská svetelnotechnická spoločnosť Člen Zväzu slovenských vedeckotechnických…

Společnost Eaton opět partnerem projektu Machři roku Společnost Eaton Elektrotechnika, která je součástí globálního leadera v oblasti řízení…

ČEPS, a.s., v prvním pololetí vykázala zisk 2,3 mld., investovat bude do rozvoje soustavy Akciová společnost ČEPS uzavřela první polovinu roku 2019 se ziskem před zdaněním v…

Více aktualit

Nové přístroje do interiéru pro systém Foxtrot

16.07.2018 | Ing. Jaromír Klaban | Teco, a. s. | www.tecomat.cz

Řídicí systém Tecomat Foxtrot se každým měsícem zabydluje v desítkách systémových instalací v domech a budovách, kde komfort, bezpečí, úspory a dálkový přístup jsou mezi sebou vzájemně propojovány tak, že lze mluvit o chytré, nebo dokonce inteligentní domácnosti.


Obr. 1. Příklad reálné instalace systému Foxtrot v domovní rozvodnici. Centrální modul vlevo nahoře tu ovládá 16 stmívaných kanálů 230 V AC, 18 kanálů LED pásků, pohony 18 žaluzií, 41 relé pro funkce zapnout/vypnout, 36 vstupů od kontaktů a 32 vstupů analogových měření. Je tu pamatováno i na sběrnici M-bus pro měřiče spotřeby. Centrála je připojena do domácí ethernet/Wi-Fi sítě a odtud do internetu. Foxtrot je tu zároveň plnohodnotným internetovým serverem se zabezpečeným přístupem bez veřejné IP adresy.

Jádrem systému Foxtrot je centrální modul v provedení do rozváděče s montáží na lištu DIN, která se stala standardem pro silnoproudé instalace domovních rozvodů s jističi, chrániči, elektroměry apod. Dlouhé řady jističů jsou v nich krytovány tak, aby laik neměl přístup ke svorkám, na nichž je nebezpečné napětí. Řízené ovládání silových obvodů světel, zásuvek, žaluzií a dalších spotřebičů je jedna ze základních úloh systému. Je proto logické, že rozšiřující moduly relé a stmívačů jsou montovány do stejných rozváděčů společně s oněmi jističi a chrániči (obr. 1). Systém Foxtrot zajišťuje bezproblémový automatický chod infrastruktury domu, ve které je i ukryt, přitom je ale mozkem celého domu a komunikační centrálou, která propojí další technologie v domě jako bazény a jejich technologie, parní vyvíječe, zvlhčovače rekuperace, zabezpečovací centrály, audio, video apod.


Obr. 2a. Nový Interiérový modul C-RC-0005R se skleněným povrchem, dotykovou klávesnicí a OLED displejem, pro centralizované ovládání a monitorování všech základních funkcí v pokoji. Zde zobrazuje čas, teplotu, vlhkost a koncentraci CO2.


Obr. 2b. Rozložení kláves pro hotelový pokoj (vlevo) a běžný pokoj (vpravo)

Směrem k uživateli může systém Foxtrot po dvouvodičové sběrnici CIB (Common Installation Bus®) připojit jakýkoliv interiérový ovladač – vypínač, tlačítko, termostat, čidlo teploty, vlhkosti ve všech základních i mnoha méně běžných designech od různých výrobců. Alternativou jsou kombinované ovladače s dotykovými klávesami a OLED semigrafickým displejem, které firma Teco, a. s., začala jako novinku dodávat od letošního dubna pod názvem C-RC-0005R. A to ve dvou variantách. Pro běžný pokoj s ikonami ovládání světel, světelných scén, žaluzií, topení/chlazení a hlasitost audio aparatury (obr. 2). Je dostupný i ve variantě pro hotelové pokoje, kde je k dispozici nastavení teploty, ovládání ventilace/klimatizace, zvonek, ovládání signalizace na chodbu „Nerušit“ a volání hotelové služby. Po stisku některého z těchto pěti tlačítek navazuje dialog přes displej. Čtyři tlačítka po stranách displeje slouží k ovládání tohoto dialogu.


Obr. 3. Nová kódovací klávesnice C-KY-0001R integrovaná na dvouvodičovou sběrnici CIB. K Foxtrotu jich lze připojit velké množství najednou a tak vytvořit integrovaný přístupový systém.

Alternativou tohoto ovladače je kódovací klávesnice C-KY-0001R (obr. 3). Je opět s kapacitními tlačítky uspořádanými do číselné klávesnice a s OLED displejem pro zpětnou vazbu uživateli. Texty hlášek jsou programovatelné a jsou řízeny přímo ze základního modulu Foxtrotu. Přístroj je v provedení na výšku a v horní části má ukrytou čtečku karet RFID podle standardu Mifare/Desfire. Lze tedy kombinovat autorizaci PIN kódem nebo čipem nebo obojím.


Obr. 4. Desetipalcový grafický dotykový displej s označením ID-36. Grafika je volně programovatelná a jsou to vlastně interaktivní webové stránky, které poskytuje displeji přímo centrála Foxtrotu. Stejná ovládací grafika je k dispozici i na tabletu nebo mobilním telefonu, když se k Foxtrotu, resp. ke svému domu potřebuje uživatel připojit mobilně či bezdrátově.

Další alternativou, kterou se systém Foxtrot projevuje v interiéru směrem k uživateli, je velkoplošný 10" dotykový displej s označením ID-36 (obr. 4). Jeho předností je vysoké krytí předního panelu IP54, takže jej lze umístit i do vlhkých prostor například u vnitřních bazénů. Je to jedna z mnoha možností, kterou systém Foxtrot poskytuje uživateli i jeho dodavateli, jestliže spolu hledají optimum pro řízení a ovládání individuální kombinace technologií, navíc od nejrůznějších výrobců.


Vyšlo v časopise Elektro č. 7/2018 na straně 43. 
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde