Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2020 vyšlo
tiskem 20. 1. 2020. V elektronické verzi na webu 12. 2. 2020. 

Téma: Elektrotechnologie; Materiály pro elektrotechniku; Nářadí, nástroje a pomůcky

Hlavní článek
Využití mHealth technologií pro automatizovaný sběr a přenos dat pacientů s diabetem

Aktuality

Výstavba 7. bloku JE Tchien-wan s reaktorem VVER-1200 začne už letos Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom 20. ledna 2020 uvedla, že výstavbu 7. bloku…

Přístroje ABB pomáhají pěstovat chutná česká rajčata bez pesticidů Dát si v zimě čerstvá zralá rajčata, která by pocházela od lokálních pěstitelů, bylo až…

FOR CITY 2020: Inovace pro města, obce i regiony Jaká inovativní řešení, která pomocí moderních technologií zvýší kvalitu života obyvatel…

Nový elektronický obchod Rosatomu usnadňuje povolování nových jaderných bloků Koncern Rosenergoatom (elektroenergetická divize ruské korporace pro atomovou energii…

Veletrh Light+Building slaví dvacáté narozeniny Přijeďte se podívat do Frankfurtu nad Mohanem. V areálu frankfurtského výstaviště se bude…

Plovoucí jaderná elektrárna dodala první elektřinu do sítě 19. prosince 2019 začala plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov dodávat do sítě…

Více aktualit

Nová oblouková ochrana (AFDD) S-ARC1 a DS-ARC1

12.07.2019 | Ing. Jiří Vašinka | ABB, s. r. o. | nizke-napeti.cz.abb.com

Podle výrobkové normy IEC/EN 62606 je oblouková ochrana (AFDD) zařízení, jehož účelem je zmírnit následky poruch vlivem elektrického oblouku tak, že obvod zasažený poruchovým obloukem je detekován a automaticky odpojen. Poruchy související s elektrickým obloukem mohou být způsobeny řadou příčin, např. poškozenou izolací, zachycením kabelů, nesprávnouou instalací, přerušením žíly v kabelu, ultrafialovým zářením, nahlodáním kabelu hlodavci, uvolněným kontaktem a připojovacím místem, popř. prasklou vidlicí či prasklinou v plášti kabelu.

Zajištění bezpečnosti v domácnostech a budovách je pro společnost ABB prioritou, proto představuje nové řady obloukových ochran S-ARC1 (AFDD s instalačním jističem) a DS-ARC1 (AFDD s kombinací jistič/chránič), které zajišťují komplexní ochranu. Díky těmto výrobkům je možné včas detekovat většinu obecných nebezpečí vyvolaných poruchami v elektrické instalaci a minimalizovat riziko poškození vlivem požáru.


Obr. 1. Oblouková ochrana S-ARC1 (AFDD s jističem)

Obecně lze říct, že oblouková ochrana (AFDD) detekuje sériové poruchové oblouky (proud teče jedním vodičem koncového obvodu), paralelní poruchové oblouky (proud teče mezi aktivními vodiči, paralelně se zátěží) a zemní poruchové oblouky (proud teče z aktivního vodiče do země).

Nová oblouková ochrana 1P+N v šířce pouhé dva moduly, s integrovaným instalačním jističem a s typovým označením S-ARC1 a S-ARC1 M je k dispozici ve verzi s vypínací schopností 6 a 10 kA a v této kombinaci poskytuje ochranu proti nadproudům a poruchovým obloukům (sériový a paralelní). Je- -li dále zkombinována s proudovým chráničem zařazeným v příchozí větvi, tak S-ARC1 představuje optimální řešení při zajišťování dokonalé ochrany budov a cenných zařízení napájených z rozváděče a také osob, které se v tomto prostředí pohybují (obr. 1).

Oblouková ochrana DS-ARC1 se zabudovaným proudovým chráničem s nadproudovou ochranou, tj. kombinací jistič/chránič, je taktéž ve verzi 6 a 10 kA s možností výběru charakteristiky jističe B a C, citlivost je 30 mA s typem reziduálního proudu A. Výrobek je v šířce tří modulů (obr. 2). Poskytuje maximální ochranu proti nadproudům, přepětí, zemnímu spojení a poruchovým obloukům (sériový a paralelní). Navíc je tato ochrana vybavena optickou signalizací vybavení poruchou zemního spojení (modrý proužek na páčce) a funkcí vyvolání příčiny poslední poruchy.

Oblouková ochrana je vybavena dvojitými připojovacími svorkami pro snadné připojení kabelů nebo přípojnic. Připojení těchto nových řad je o 50 % rychlejší v porovnání s klasickými instalačními prvky. Uvedené ochrany mohou být použity také u přípojnic rozváděčového systému System Pro M compact®, kde eliminují potřebu dalšího kabelového připojení. Napájení je možné z horních i dolních svorek. Samozřejmostí je kompatibilita s dalším příslušenstvím, jako jsou pomocné kontakty, signální kontakty podpěťové a přepěťové spouště.


Obr. 2. Oblouková ochrana DS-ARC1 (AFDD s kombinací jistič–chránič)

Aktuální stav přístroje je monitorován LED kontrolkami, které identifikují případnou příčinu vybavení ochrany. Toto řešení zkracuje dobu nutnou na údržbu a usnadňuje nalezení závady na síti a její odstranění.

Díky interní jednotce elektroniky provádějí obloukové ochrany nových řad S-ARC1 a DS-ARC1 od společnosti ABB průběžný autotest, který zaručuje kontinuitu provozu a brání nežádoucímu vybavení ochrany v případě neuspokojivého výsledku takového interního autotestu. V takovém případě zhasne LED kontrolka, popř. začne blikat střídavě zeleně a červeně, avšak systém nevypne. Navíc obsahuje testovací tlačítko, kterým se ověřuje její správná funkce.

Obloukové ochrany jsou ideálním ochranným prvkem v noclehárnách, společenských prostorách, dětských jeslích, domovech s pečovatelskou službou i místnostech, prostorech a budovách s velkým rizikem požáru, jako jsou např. výrobní haly, tiskárny nebo výrobní závody. Obloukové ochrany lze využít i v budovách stavěných z převážně zápalných/ /hořlavých stavebních materiálů, např. v dřevěných domech nebo systémech s nucenou ventilací, popř. prostorách majících kulturní důležitost, jako jsou např. muzea, knihovny či umělecké galerie.

 

 


Vyšlo v časopise Elektro č. 7/2019 na straně 28. 
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.