Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 10/2019 vyšlo
tiskem 2. 10. 2019. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Elektroenergetika; Zařízení pro přenos a distribuci elektřiny

Hlavní článek
Problematika a měření na invertorových svařovacích zdrojích z hlediska odebíraného proudu

Aktuality

ENERGO SUMMIT – vrcholná událost energetického sektoru 15. listopadu 2019 se na pražském výstavišti PVA EXPO PRAHA uskuteční již 5. ročník…

Druhý ročník e-SALON bude větší a plný premiér čisté mobility Na úspěšnou premiéru e-SALON v roce 2018 naváže na výstavišti PVA v Praze Letňanech jeho…

FOR ARCH oslavil třicetiny! Největší stavební veletrh v ČR nemá konkurenci Stovky vystavovatelů napříč obory, tisíce spokojených návštěvníků, desítky novinek a…

Tematický seminár SLOVALUX 2019 Slovenská svetelnotechnická spoločnosť Člen Zväzu slovenských vedeckotechnických…

Společnost Eaton opět partnerem projektu Machři roku Společnost Eaton Elektrotechnika, která je součástí globálního leadera v oblasti řízení…

ČEPS, a.s., v prvním pololetí vykázala zisk 2,3 mld., investovat bude do rozvoje soustavy Akciová společnost ČEPS uzavřela první polovinu roku 2019 se ziskem před zdaněním v…

Více aktualit

NORDAC PRO SK500P – nová řada měničů

24.09.2019 | Rostislav Ott | NORD – Poháněcí technika, s. r. o. | www.nord.com

Firma NORD představila na letošním Hannoverském veletrhu novou řadu měničů do rozváděče SK500P, která postupně nahradí osvědčenou řadu SK500E. Nová řada respektuje trendy ve vývoji pohonů a nabízí univerzálnost, připojení na sběrnice a velkou úroveň funkčnosti.


NORDAC PRO SK 500P

Velká úroveň funkčnosti v základním provedení SK500P, např.:
– POSICON – polohovací funkce,
– PLC on board (integrované PLC),
– provoz se snímačem otáček HTL,
– CAN/CANopen,
– silové připojení přes konektory (do 2,2 kW).
Vyšší model SK 530P nabídne:
– izolovaný vstup pro termistor PTC,
– rozšiřitelnost pomocí modulů CU5 při současném použití s displejem Controlbox,
– USB slot a slot pro paměťové karty μSD.
Nejvyšší model SK 530P nabídne:
– integrovaný Ethernet (multiprotokol),
– Profinet, EtherCAT, Ethernet/IP, Powerlink.


Nový měnič SK500P je velmi inovativní, začněme tím, co je vidět zvenčí – konstrukce je typu Booksize, tedy plochý tvar knihy a možnost těsné montáže vedle sebe. Oproti předchozímu typu SK500E je měnič menší a žádný z rozměrů nepřesahuje rozměry staršího typu, což slibuje bezproblémovou náhradu typu SK500E v budoucnu. Pro příklad uveďme celkový objem přístroje ve výkonu 5,5 kW – u typu SK500E to bylo 5,1 dm3, u nového typu SK500P je to 3,8 dm3. Malé rozměry si vynutily změnu v organizaci svorkovnic – silové připojení je nyní orientováno kolmo na čelní stranu a do výkonu 2,2 kW je na oddělitelných svorkovnicích.


Obr. 1. Základní provedení NORDAC PRO 500P-750-xxx

Změnu doznal integrovaný odrušovací (EMC) filtr, který má nyní unikající proud do 16 mA, a umožňuje tedy provoz měniče s proudovým chráničem. I základní provedení měniče umožňuje připojení snímače otáček (HTL) na digitální vstupy 3 a 4 do maximální frekvence 150 kHz.

Nový přístroj má polohovací funkce POSICON integrovány již v základním provedení, což znamená značnou redukci typů. Funkce POSICON byla celkově vylepšena, umožňuje např. přepínání dvou pohonů s polohováním, což je zajímavé pro stroje, kde není nutné, aby oba pohony běžely současně.

Připojitelnost na sběrnice je dalším trendem současnosti – nový měnič má sběrnici CAN/CANOpen již v základním provedení. Vyšší typ SK530P má integrované multiprotokolové rozhraní Ethernet, což v praxi znamená, že jeden přístroj je použitelný pro sběrnice Profinet, Ethernet/IP, EtherCAT a Powerlink. Protože rozhraní je integrované, je možné současně použít displej Controlbox, což u předchozího typu možné nebylo.

Obr. 2. NORDAC PRO 550P-551-340
Obr. 2. NORDAC PRO 550P-551-340

Funkce Bezpečný stop bude podobně jako u předchozího typu dostupná u modifikovaného provedení SK510P. Pro vyšší model SK530P bude možnost použít rozšiřující modul SK CU5-STO, který kromě základní funkce STO nabídne dvoukanálové připojení a funkci SS1 s vyšší úrovní bezpečnosti.

Programování měniče bude možné opět pomocí software NORDCON a připojení přes sériovou linku, vyšší model SK530P je vybaven portem USB a slotem pro paměťové karty μSD pro zálohování parametrů.

Měnič bude uveden na trh na konci roku 2019 ve výkonech do 5,5 kW, v dalším období budou postupně k dispozici výkony až do 160 kW.


Vyšlo v časopise Elektro č. 8-9/2019 na straně 40. 
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.