časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

LAPP připravuje roboty na stejnosměrný proud

29. 9. 2020 | LAPP Czech Republic s.r.o. | www.lappgroup.cz

V budoucnosti bude stejnosměrný proud (DC) stále více využíván k distribuci energie v továrnách. Společnost LAPP je v této oblasti průkopníkem a představuje svůj vůbec první robotický kabel navržený výhradně pro použití ve stejnosměrné síti.

V budoucnosti bude stejnosměrný proud (DC) stále více využíván k distribuci energie v továrnách. Společnost LAPP je v této oblasti průkopníkem a představuje svůj vůbec první robotický kabel navržený výhradně pro použití ve stejnosměrné síti.

Mezi klíčové vlastnosti připojovacího kabelu ÖLFLEX DC ROBOT 900 patří jeho torzní a ohybová odolnost. Viditelný rozdíl oproti běžným kabelům ÖLFLEX je patrný po odpláštění – ÖLFLEX DC ROBOT 900 má jiné barevné značení žil: červená, bílá a žluto-zelená v souladu s normou DIN EN 60445 (VDE 0197): 2018-02 pro DC kabely. Použité materiály jsou neméně důležité – izolace žil je vyrobena z TPE, zatímco plášť je z PUR. Díky tomu je kabel bezhalogenový a vhodný do prostředí, kde se zdržují lidé, protože v případě požáru neunikají z plastu žádné žíravé zplodiny. Materiál je také odolný vůči UV záření a povětrnostním vlivům, voděodolný a flexibilní i při nízkých teplotách.

LAPP je průkopníkem kabelů pro stejnosměrný proud

Kabely jako ÖLFLEX DC ROBOT 900 jsou důležitou součástí budoucí infrastruktury stejnosměrného proudu v továrnách. Omezením dosud nutného přepínání mezi stejnosměrným a střídavým proudem lze ušetřit obrovské množství energie. Odborníci v oblasti energetiky proto vedou kampaně za výstavbu stejnosměrných sítí. Celá řada průmyslových odvětví již stejnosměrnou sítí vybavuje své výrobní linky, protože přechod na stejnosměrný proud může ušetřit i více než 20 % energie. Aby se však kompletní stejnosměrná infrastruktura stala skutečností, je třeba překonat řadu technických problémů.

V oblasti kabelů pro stejnosměrný proud je společnost LAPP průkopníkem. Počáteční výzkumné práce LAPPu ve spolupráci s Technickou univerzitou v Illmenau ukázaly, že určité izolační materiály jsou pro trvalé aplikace s využitím stejnosměrného proudu méně vhodné. Na základě těchto zjištění nyní světový lídr na trhu integrovaných spojovacích systémů představil své celosvětově první portfolio DC kabelů. ÖLFLEX DC 100 s PVC izolací je vhodný pro pevné uložení bez mechanického namáhání. V ÖLFLEX DC SERVO 700, který je určen k pevné instalaci a příležitostnému flexibilnímu použití, jsou vodiče izolovány speciálním PVC. ÖLFLEX DC CHAIN 800 má izolaci z TPE a je vhodný pro nepřetržitý pohyb v energetických řetězech a lineárních pohyblivých částech strojů. Součástí DC portfolia společnosti LAPP je ÖLFLEX DC ROBOT 900 s izolací žil z TPE a PUR pláštěm.

Kabel s digitální pamětí

Trochu mědi a plastu, někdy také skleněná vlákna – kabely jsou v podstatě „analogovým“ produktem. Zároveň však výrobce, jako je LAPP, shromažďuje spoustu informací o svých produktech v digitální podobě. Kromě toho existují data, která generuje zákazník během provozu. Jak spojit analogový a digitální svět co nejplynuleji ve spojovacích systémech je vzrušující otázka, kterou si toto odvětví již nějakou dobu klade. LAPP přináší působivé řešení: Digital Cable Code.

Digital Cable Code: Kabel s vlastní webovou stránkou

Během konfekce a instalace je obvykle každý kabel opatřen kovovým nebo plastovým štítkem připevněným pomocí kabelových vázacích pásků. Mělo by to pomoci při pozdější identifikaci funkce kabelu v systému. Informace o něm jsou však omezeny pouze na několik čísel a písmen a jsou statické. Pomocí Digital Cable Code vytvořil nyní LAPP řešení, které obohacuje tyto základní informace o další data, která lze kdykoli doplnit nebo změnit. Každý štítek obsahuje kód, který při naskenování vede na web v cloudu. Zde jsou uložena výrobní data a protokoly o zkouškách, které jsou v současné době zasílány v tištěné podobě. Uživatelé mohou také ukládat své vlastní informace, jako jsou výrobní informace, intervaly údržby nebo schémata zapojení. Pro každý kód existuje samostatná webová stránka. Typ kódu je v tomto konceptu druhořadý. LAPP používá ve svých testech široce používané QR kódy, ale jsou možné i číselné kódy nebo RFID tagy.

[Tiskové materiály LAPP.]

EMC v instalaci

Vloženo: 30. 11. 2021