Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 11/2017 vyšlo
tiskem 6. 11. 2017. V elektronické verzi na webu od 27. 11. 2017. 

Téma: Elektrické rozváděče a rozváděčová technika; Točivé elektrické stroje

Hlavní článek
Analýza účinku geometrických charakteristik CFD simulací na teplotní pole sinusového filtru
On-line optimalizácia komutačných uhlov prúdu vo fázach BLDC motora

Aktuality

MONETA Money Bank se jako první firma v ČR rozhodla zcela přejít na elektromobily MONETA Money Bank se jako první společnost v České republice oficiálně rozhodla, že do…

ŠKODA AUTO bude od roku 2020 v Mladé Boleslavi vyrábět vozy s čistě elektrickým pohonem ŠKODA AUTO bude vozy s čistě elektrickým pohonem vyrábět v závodě v Mladé Boleslavi. Již…

Největší českou techniku povede i nadále stávající rektor Petr Štěpánek Akademický senát VUT v Brně na dnešním zasedání zvolil kandidáta na funkci rektora pro…

44. Krajský aktiv revizních techniků v Brně Moravský svaz elektrotechniků Vás zve 21. listopadu na 44. KART v Brně.

Soutěž o nejlepší realizovaný projekt KNX instalace Spolek KNX národní skupina České republiky, z. s. vyhlásil soutěž o nejlepší projekt…

Slovensko bude partnerskou zemí MSV 2018 Příští rok se chystají oslavy několika kulatých výročí včetně 100 let od založení…

Více aktualit

Kombinované vrtací kladivo FLEX s pneumatickým příklepem

30.08.2016 | FLEX Elektronářadí s. r. o. | www.flex-tools.com/cz

V časopisu ELEKTRO [1] společnost FLEX představila novou generaci ručního akumulátorového nářadí. Množství inovací a moderních technických řešení spolu s osvědčenými mechanickými konstrukcemi vytváří řadu výrobků, která připomíná kolekci účinných zbraní ukrytých v typické červeno-černé uniformě. Za jednoho z největších dříčů tu platí kombinované kladivo na napětí 18 V s pneumatickým příklepem CHE 18.0-EC, stroj s velkým výkonem, neomezující volnost pohybu.

Kombinované vrtací kladivo FLEX
Obr. 1. Vrtací kladivo lze pevně držet oběma rukama

Je jasné, že tento stroj není žádná hračka a v rukách zkušeného fachmana udělá kus práce (obr. 1). O tom, že tu práci bere opravdu vážně a přitom nechce úplně odrovnat obsluhu, vypovídá robustní, kompaktní a zároveň elegantní konstrukce, umožňující efektivní a dlouhé pracovní nasazení.

Hmotnost stroje bez akumulátoru je 1,8 kg, při práci je ovšem třeba počítat i ten akumulátor, takže 450 g navíc. Kryt je vytvořen jako tlakový odlitek ze slitiny hliníku, povrchově upravený v typických firemních barvách.

Akumulátor je lithium-iontový s integrovaným ukazatelem stavu kapacity a má jmenovité napětí 18 V. Volitelně jsou k dispozici dvě velikosti – s kapacitou 2,5 nebo 5,0 Ah. Systém napájení je vybaven několika technickými vychytávkami, které umožňují využít při práci kapacitu do poslední kapky. Přispívá k tomu integrovaný systém chlazení popsaný v [1], který potlačuje ohřev akumulátoru natolik, že nemusí zasahovat teplotní ochrana a akumulátor dodává energii až do úplného vybití.

Pohon stroje zajišťuje bezuhlíkový motor s elektronickou komutací (EC), k jehož výhodám patří větší výkon a delší životnost v porovnání komutátorovým motorem s uhlíkovými kontakty. Konstrukce pohonné jednotky je kompaktní, chráněná proti prachu, takže nevyžaduje zvláštní údržbu. Pohon má zabudovanou elektronickou rychlobrzdu. Spínač obsahuje snímač pro plynulé řízení otáček. Lze nastavit aretaci pro nepřetržitý chod.

Samotný stroj spolu s akumulátorem a nabíječkou tvoří dobře spolupracující celek pod systémem elektronického managementu [1], který chrání stroj, prodlužuje jeho životnost a zvyšuje účinnost. V tomto systému jednotlivé komponenty navzájem komunikují, je monitorován aktuální stav akumulátoru a je řízen příkon motoru během práce a proces nabíjení.

Při většině pracovních úkolů je třeba držet vrtací kladivo pevně oběma rukama. Ruka, která stroj ovládá, bezpochyby ocení ergonomickou pogumovanou rukojeť Soft Grip, odolnou nárazu. Otočná přídavná rukojeť zajistí optimální a pevné uchopení druhou rukou. Ten, kdo se už někdy nechtěně dostal vrtákem na druhou stranu vrtané stěny, pro jistotu příště použije ocelový hloubkový doraz pro přesné nastavení požadované hloubky vrtání.

Pracovní komfort, zejména v místech se slabým osvětlením, podtrhuje integrované svítidlo na bázi LED s funkcí dosvitu. Opracovávaný díl je proto dobře viditelný také několik vteřin po uvolnění spínače.

Přepínač režimu práce umožňuje zvolit některou ze čtyř funkcí:
– vrtání,
– vrtání s příklepem,
– sekání,
– nastavení pozice sekáče.

Kombinované vrtací kladivo FLEX
Obr. 2. Pohled pod kryt kladiva odkrývá uspořádání pohonu a příklepového mechanismu

Sklíčidlo SDS-plus umožňuje rychlou výměnu vrtáků nebo sekáčů bez použití nástroje nástrojů. Příklep je pneumatický. Točivý moment z hlavního hřídele je ozubeným převodem přenášen na vedlejší (paralelní) hřídel, který roztáčí vačkový mechanismus pohánějící píst příklepu ve směru osy vrtání (obr. 2). Takto optimalizovaný úderový mechanizmus zajišťuje rychlý pracovní postup při vrtání i do nejtvrdšího betonu.

V režimu sekání je zablokováno otáčení sklíčidla, a tím i nasazeného nástroje (obr. 3).

Kombinované vrtací kladivo FLEX
Obr. 3. Sekací nástroje SDS-plus
a) plochý extrémně tvrdý sekáč
b) extrémně tvrdá špice
c) rýčový sekáč, vhodný pro odsekávání omítnutých stěn a zdiva
d) sekáč na dlaždice pro renovační práce, vlivem šířky listu a jeho naklonění šetrný k podkladům

Ke kladivu lze objednat přepravní kufřík L-BOXX s vložkou pro přehledné uložení stroje a příslušenství.

Vrtací kladivo svými vlastnostmi jednoznačně zapadá do rodiny akumulátorového nářadí, které ve firmě FLEX familiárně říkají Aku-Bar – jako výraz konceptu, kde si zájemce objedná jen ty komponenty, které chce a které popřípadě může využít na několikero způsobů, jako například akumulátor a nabíječku.

Technické údaje vrtacího kladiva CHE 18.0-EC:
Napětí akumulátoru: 18 V
Kapacita akumulátoru: 2,5 nebo 5,0 Ah
Otáčky při chodu naprázdno: 0 až 1 400 min-1
Počet úderů při chodu naprázdno: 0 až 4 500/min-1
Max. energie jednotlivého úderu (EPTA): 1,7 J
Max. Ø vrtání v oceli: M 13
Max. Ø vrtání v betonu: 18 mm
Max. Ø vrtání ve dřevě: 20 mm
Hmotnost stroje bez akumulátoru: 1,8 kg

1] Aku bar FLEX – nová technická řešení akumulátorového nářadí. ELEKTRO, 2016, č. 3, s. 26., nebo zde na internetových stránkách časospisu ELEKTRO.

Více infromací neleznete zde.

FLEX Elektronářadí s.r.o.

FLEX Elektronářadí s.r.o.
Víta Nejedlého 919
Mnichovo Hradiště
295 01
www.flex-tools.com/cz