Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2020 vyšlo
tiskem 12. 2. 2020. V elektronické verzi na webu 12. 3. 2020. 

Téma: Elektrické přístroje; Internet věcí; Zdravotnická technika

Hlavní článek
Monitorování obsazenosti prostor inteligentní budovy

Aktuality

Týmy Formula Student z ČVUT budou mít premiéru na okruhu Formule 1 Yas Marina v Abú Dhabí Týmy mezinárodní soutěže Formula Student z Českého vysokého učení technického v Praze se…

Výstavba 7. bloku JE Tchien-wan s reaktorem VVER-1200 začne už letos Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom 20. ledna 2020 uvedla, že výstavbu 7. bloku…

Přístroje ABB pomáhají pěstovat chutná česká rajčata bez pesticidů Dát si v zimě čerstvá zralá rajčata, která by pocházela od lokálních pěstitelů, bylo až…

FOR CITY 2020: Inovace pro města, obce i regiony Jaká inovativní řešení, která pomocí moderních technologií zvýší kvalitu života obyvatel…

Nový elektronický obchod Rosatomu usnadňuje povolování nových jaderných bloků Koncern Rosenergoatom (elektroenergetická divize ruské korporace pro atomovou energii…

Veletrh Light+Building slaví dvacáté narozeniny Přijeďte se podívat do Frankfurtu nad Mohanem. V areálu frankfurtského výstaviště se bude…

Více aktualit

Funkce StatusBus v řešení ABB Jokab Safety

09.09.2019 | Miloš Synek | ABB s.r.o. | www.abb.cz

Zkracuje dobu instalace i provozních výpadků

ABB Jokab Safety pomáhá výrobcům strojů vytvářet z výrobního hlediska příznivé a bezpečné pracovní prostředí. Vývojem výrobků a řešení ke zvýšení bezpečnosti strojů se společnost zabývá od svého založení v roce 1988, nejdříve jako samostatná švédská firma Jokab Safety, nyní jako součást koncernu ABB. Dodává bezpečnostní řešení pro jednotlivé stroje i celé výrobní linky. Produkty a řešení ABB Jokab Safety lze najít především v robotice, potravinářském průmyslu a všeobecném strojírenství.


Obr. 1. Díky funkci StatusBus stačí zapojit přístroje do série a přitom mít stále informace o stavu každého zařízení

StatusBus je další přidaná funkce do řešení ABB Jokab Safety – DYNlink. Její hlavní výhodou je zkrácení doby instalace. Přístroje jsou běžným kabelem přes konektory M12-5 zapojeny do série, čímž se šetří délka kabelu, a zejména zapojovací doby. Další nespornou výhodou je eliminace rizik chyb v zapojení. Obsluha dostává stavovou informaci z každého zařízení, což vede ke zkrácení doby výpadků a zvýšení produktivity. Nemusí sledovat, zda bylo stlačeno některého z tlačítek nouzového zastavení. Takto je možné zkrátit dobu vyhledávání a odstranění závady. LED kontrolka na zařízení dává informaci o stavu samotného zařízení, ale také o stavu příchozího bezpečnostního signálu. Umožňuje tak detekovat případné problémy v zapojení mezi dvěma zařízeními. Použitím řešením DYNlink lze splnit požadavky kladené na parametr Performance Level PL e, a to pouhým jedním bezpečnostním kanálem. Dvoukanálová porucha, která se jen obtížně identifikuje, nemůže nastat.

Zatímco u klasických bezpečnostních zařízení jsou pro dosažení stejné hodnoty PL třeba dva vstupy, použití DYNlink vyžaduje pouze jeden bezpečnostní vstup pro každé bezpečnostní zařízení. Aby se získaly informace o stavu až 30 zařízení, není zapotřebí žádný speciální sběrnicový kabel ani zvláštní komunikační modul. Pouze je nutný jeden I/O na bezpečnostním automatu (PLC). Ve výsledku jde o nákladově efektivní řešení, které šetří počet vstupů/výstupů (I/O).


Obr. 2. Jednokanálové řešení DYNlink, které stále dosahuje PL e
a na programovatelném kontroléru 
Pluto PLC využije jediný I/O
pro stavovou informaci až 30 zařízení

Produkty pro StatusBus

Tlačítko nouzového zastavení Smile (obr. 3.1)

Smile je kompaktní tlačítko nouzového zastavení. Díky jeho malým rozměrům a středovým montážním otvorům je lze snadno nastavit do potřebné polohy a instalovat všude, kde je to třeba. Konektory M12 urychlují připojení a snižují riziko chyb v zapojení. LED s výrazným jasem ve středu tlačítka signalizuje, zda bylo tlačítko stlačeno. Smile splňuje bezpečnostní požadavky PL e/SIL 3.

Tlačítko nouzového zastavení Inca pro montáž do panelu (obr. 3.2)

Inca je tlačítko nouzového zastavení určené pro montáž do panelu. Demontovatelná svorka usnadňuje připojení. LED s výrazným jasem ve středu tlačítka signalizuje, zda bylo tlačítko stlačeno. Inca splňuje bezpečnostní požadavky PL e/SIL 3.

Bezkontaktní bezpečnostní senzor Eden (obr. 3.3)

Eden je bezkontaktní senzor skládající se ze dvou samostatných částí – Adama a Evy. Díky širokým tolerancím při montáži a vynikající odolnosti proti vlivům okolního prostředí funguje tento senzor jako blokovací prvek pro brány, kontrolní otvory apod. Eden splňuje bezpečnostní požadavky PL e/SIL 3. Adam a Eva se objednávají samostatně a do jednoho bezpečnostního okruhu je možné zabudovat různé modely Adam DYN. Integrovaná LED kontrolka ukazuje, zda byl vytvořen kontaktu mezi Adamem a Evou (tzn. zda byly dveře zavřeny).


Obr. 3. Produkty pro StatusBus

Všechny zmíněné produkty StatusBus monitoruje kontrolér Pluto

Pluto je cenově výhodný výkonný a kompaktní programovatelný bezpečnostní automat PLC, který se používá v mnoha aplikacích, v rozsáhlých i malých systémech, kde zajišťuje procesní a také funkční bezpečnost. Splňuje bezpečnostní požadavky PL e/SIL 3 a je možné jej použít u všech běžných typů bezpečnostních zařízení. K dispozici jsou různé modely, z nichž lze vybrat ten, který optimálně vyhovuje bezpečnostní aplikaci stroje.

Tento kontrolér se programuje softwarem Pluto Manager, který je možné si zdarma stáhnout z webové stránky ABB. Pluto Manager umožňuje programování pomocí funkčních bloků schválených TÜV, a to jak v programovací technice Ladder logic, tak také textovým programováním. I méně zkušeným programátorům Pluto Manager nabízí spoustu pokročilých funkcí. Jednou z mnoha, kterou uživatelé obzvláště oceňují, je schopnost on-line monitorování z kteréhokoliv Pluta v systému. Tato funkce urychluje vývoj systému, hledání závad a výrazně zkracuje dobu výpadku řízeného systému. Flexibilita Pluta je dále rozšířena komunikačními možnostmi – komunikace s dalšími jednotkami Pluto, s dalšími řídicími systémy a s rozhraními HMI. Navzájem je k sobě možné připojit až 32 jednotek Pluto a mezi nimi vyměňovat data, aniž by bylo třeba přidávat další řádky do programu. Pluto dále zjednodušuje propojení mezi skříněmi, v souladu s požadavky PL e/SIL 3. Modely se sběrnicí AS-i snižují na minimum potřebu kabeláže a současně eliminují většinu rizik souvisejících s nesprávným zapojením.


Obr. 4. Zapojení obvodu se třemi smyčkami

Adresování StatusBus

– Každé zařízení připojené ke vstupu/výstupu StatusBus na Pluto musí mít přidělenou adresu (v rozmezí od 1 do 30). V okamžiku dodání zákazníkovi je tato adresa nastavena na 0.

– Adresa se na přístroji jednoduše nastaví buď adresovací jednotkou Fixa, nebo Pluto Managerem. Hodnota adresy nemusí odpovídat fyzickému připojovacímu pořadí přístroje.

– Funkce Teach address (uč se adresu) v Pluto Manageru usnadňuje adresování: připojte všechna zařízení s funkcí Status-Bus k jednotce Pluto a stlačte všechna tlačítka/otevřete všechny dveře (stav OFF). V Pluto Manageru zvolte Teach function, vyberte nějakou adresu (1 až 30) a uvolněte to tlačítko/zavřete ty dveře, které mají mít přidělenou uvažovanou adresu (stav ON). Opakujte popsaný postup tak dlouho, až všechna zařízení budou mít adresu.

– Jestliže má být určité zařízení nahrazeno, nové zařízení automaticky dostane přidělenou adresu původního zařízení, když bude nahrazováno vždy jedno zařízení v jeden okamžik.

– Funkce Read slaves umožňuje kontrolovat adresy zařízení připojených na sběrnici.

– Pluto Manager může vyslat požadavek, aby se zařízení samo identifikovalo. Na takovém zařízení se specifikovanou adresou pak začne specifikovaným způsobem blikat LED kontrolka.

Další informace ohledně programovatelné řídicí jednotky Pluto a volně disponibilního programovacího softwaru Pluto Manager lze najít v příslušné dokumentaci.

Více informací na: www.abb.cz/nizke-napeti


Vyšlo v časopise Elektro č. 8-9/2019 na straně 18. 
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.