časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Elektromobily v 1. pololetí odebraly rekordních 1,1 milionu kWh

1. 8. 2020 | ČEZ, a. s | www.cez.cz

Se zelenou energií od ČEZ 214krát kolem Země. Elektromobily v 1. pololetí odebraly rekordních 1,1 milionu kWh, meziročně o 31 % více.

Elektrická auta odebrala v letošním 1. pololetí u stojanů ČEZ o 31 % více energie než za stejné období loňského roku, bylo to téměř 1,1 milionu kWh. Využívání sítě veřejných dobíjecích stanic rozmístěných od Mariánských Lázní až po Třinec šlo nahoru navzdory protipandemickým omezením. Nejčastěji řidiči e-aut doplňovali baterie svých vozů v pražských lokalitách. ČEZ aktuálně po celé České republice provozuje 216 veřejných dobíjecích stojanů, tj. zhruba polovinu všech tuzemských profesionálních stanic. Infrastruktura vzniká i díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility (CEF) a Operačnímu programu Doprava.

Řidiči elektromobilů načerpali během prvních šesti letošních měsíců u stojanů ČEZ v České republice do baterií svých vozidel celkem 1,1 milionu kWh elektřiny. Takové množství energie by stačilo k plnému dobití 30 263 e-aut střední třídy nebo k cestě jednoho e-auta 214x kolem světa. Růst elektromobility v České republice asi nejlépe ilustruje fakt, že první pololetí je objemem odběrů o 13,6 % silnější než celý rok 2018. Za rok 2019 se statistika vyšplhala na téměř 2 miliony odebraných kWh.

„Růst táhlo jak 30procentní navýšení počtu stanic v naší síti a trend častějšího nabíjení na veřejných stanicích, tak i zrychlený vývoj registrací nových e-aut. Lidé upřednostňují rychlost a vyhledávají především stojany rychlého dobíjení. Na rychlodobíjecích stanicích bylo odebráno 92 procent veškeré energie v rámci naší sítě, početně přitom stojany rychlého dobíjení tvoří 74 procent všech stanic,“ říká manažer útvaru čisté technologie ČEZ Tomáš Chmelík.

V celé České republice je momentálně řidičům elektrických aut k dispozici více než 400 profesionálních veřejných dobíjecích stanic. ČEZ aktuálně provozuje 216 stanic, zhruba ¾ sítě tvoří rychlodobíjecí stojany. Zatímco v loňském prvním pololetí e-auta načerpala u stanic ČEZ prostřednictvím rychlého dobíjení 730 996 kWh, ve stejném období letošního roku to bylo 1 002 248 kWh. Během pouhého roku se tak objem rychlého nabíjení zvedl o 37 procent.

Trendem zůstávají častější odběry o menších objemech. Řidiči zastavili letos dosud u dobíjecích stanic ČEZ 80 754krát. Průměrně tak při jednom zastavení u dobíječky „čerpali“ 13,5 kWh elektřiny. Ještě v roce 2017 činil průměr na jedno dobití 17,8 kWh.

Tabulka: Top 5 nejvytíženějších rychlodobíjecích stanic ČEZ - 1. pololetí 2020

Stanice

Počet dodaných kWh

Skanska Visionary 2

25 725

Burger King, Praha 4

23 760

McDonald´s Praha-Černý Most

23 279

Skanska Visionary 1

22 542

Praha – Duhová 2

19 944

Veškerá elektřina odebraná ze stojanů ČEZ má certifikaci původu z obnovitelných zdrojů energie vydanou operátorem trhu OTE. Ten v rámci informačního systému Evidence záruk původu eviduje a vydává certifikát pro elektřinu pocházející z obnovitelných zdrojů a z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla.

Více o síti veřejných dobíjecích stanic ČEZ na http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html. Výstavba je z části financovaná z dvojice grantů evropského programu CEF, pro oblast Doprava, v jehož výzvách ČEZ loni a předloni uspěl. Evropská komise touto cestou podporuje propojování Evropy budováním dobíjecích stanic podél hlavní silniční sítě TEN-T. Část sítě vzniká také díky prostředkům přidělovaným Operačním programem Doprava a zhruba polovinu rychlodobíjecích stanic dosud postavil ČEZ z vlastních zdrojů.

ČEZ jednotně osazuje nové lokality rychlodobíjecími stanicemi ABB, k jejichž standardní výbavě patří zejména DC konektory s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS umožňující nabíjet s výkonem až 50 kW. Stanice jsou stanice jsou napojeny do IT back-end systému Driivz. To umožňuje mj. řízení na dálku, uživatelsky přívětivé rozhraní pro řidiče, aplikaci a tzv. Driver portál.

V České republice je aktuálně registrováno více než 4000 elektromobilů. V roce 2018 přibylo 725 vozů na elektrický pohon, loni 789 elektromobilů a jen za letošní první pololetí 1274 e-aut. Odhady dalšího vývoje hovoří o ročních prodejích v řádu tisíců elektromobilů a plug-in hybridů. Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy, i v České republice se elektrická auta definitivně stávají běžnou součástí zejména městského provozu. Vyšší dojezd nových typů elektrických vozů v kombinaci s hustší sítí veřejných dobíjecích stanic také definitivně otevírají pro elektromobilitu cestování mezi městy.

Tiskové materiály ČEZ

EMC v instalaci

Vloženo: 30. 11. 2021