Aktuální vydání

Číslo 4/2021 vyšlo tiskem 14. 4. 2021. V elektronické verzi na webu 3. 5. 2021. 

Téma: Inteligentní budovy; Elektroinstalace; Zabezpečovací technika

Hlavní článek
Elektrické a úžitkové vlastnosti komerčných primárnych alkalických článkov

Číslo 2/2021 vyšlo tiskem
9. 4. 2021. V elektronické verzi na webu 19. 4. 2021.

Denní světlo
Denné osvetlenie novostavby telocvične pomocou GLASSFLOOR

Příslušenství osvětlovacích soustav
DALI LINK – inteligentní a ekonomické řízení osvětlení pro samostatné místnosti
Napájecí zdroje LED s bezdrátovým rozhraním v nabídce MEAN WELL

Soutěž Interiér roku vstupuje už do pátého ročníku

3. 11. 2019 | INSTITUT BYTOVÉHO DESIGNU | www.interierroku.cz

Interiér roku vstupuje už do pátého ročníku. Hlavním posláním soutěže je snaha propagovat skvělé a zejména inspirativní soukromé i veřejné interiéry v očích široké veřejnosti a posilovat tak povědomí o nutnosti profese architekta a interiérového designéra ve vztahu k vnitřnímu prostoru.

„Jedná se o jedinou soutěž, v níž se mohou utkat obě klíčové profese, které se na tvorbě interiérů podílejí. Za čtyři předchozí úspěšné roky si Interiér roku získal popularitu na obou stranách hranice bývalého společného státu. Vkusné interiéry tedy dokážou lidi nejen kultivovat, ale také sjednocovat“ říká zakladatel soutěže a ředitel Institutu bytového designu Petr Tschakert.

 

Obr. 1., 2., 3. Absolutní vítěz minulého ročníku soutěže Interiér roku za období 2018 dům Johana Ungera ve Znojmě. Autory rekonstrukce jsou Barbora a Jan Hora

Už nyní mohou být do soutěže přihlašovány interiéry z Čech i ze Slovenska. Uzávěrka soutěže je 20. 2. 2020.

Předsedou osmnáctičlenné mezinárodní poroty je opět prorektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové prof. akad. arch. Jiří Pelcl a členy jsou například italská architektka Daniela Colli, režisérka a producentka Hana Třeštíková, malíř David Saudek nebo designér Jakub Pollág ze studia Deform. Porota je záměrně složena tak, aby v ní kromě architektů a interiérových designérů zasedali také výjimečné osobnosti z různých oblastí vizuální kultury a odráželi tak značnou mnohovrstevnatost tvorby interiéru.Obr. 4., 5. Absolutní vítěz soutěže Interiér roku za období 2017 „Dům srdce“. Autorkou této výjimečné novostavby je Daniela Polubědovová

Ke specifikům soutěže její zakladatel Petr Tschakert rovněž dodává: „Zajímavostí jistě je, že v době cílené snahy o genderovou vyváženost a podporu žen v různých profesích byla pozice vítěze předchozích čtyřech ročníků soutěže Interiér roku (a to bez jakýchkoliv řízených kritérií) obsazena právě třemi ženami a jedním manželským párem (Magdalena Rochová, Dagmar Štěpánová, Daniela Polubědovová, Barbora Hora a Jan Hora). Zdá se tedy, že kreativita si poměry určuje sama a zcela přirozeně.“Obr. 6., 7. Absolutní vítěz soutěže Interiér roku za období 2016 loft na pražských Hřebenkách. Autorkou interiéru novostavby je Dagmar Štěpánová.

Záštitu pátému ročníku soutěže udělili předseda Senátu Poslanecké sněmovny ČR, ministr kultury ČR, ministr průmyslu ČR, hlavní město Praha a starosta městské části Praha 7.


Obr. 8. Absolutní vítěz soutěže Interiér roku za období 2015 Café Záhorský v pražských Dejvicích. Autorkou interiéru je Magdaléna Rochová.

Autory samotných cen navržených opět speciálně pro tento ročník budou absolutní vítězové Czech Grand design z roku 2014, kteří se vepsali do povědomí např. prací pro Ligne Roset designéři Michaela Tomišková a Jakub Janďourek (STUDIO DECHEM). Opět se bude jednat o skleněné plastiky, které vyrobí sklárna pana Martina Wichterleho BOMMA.


Obr. 9. Autoři, kteří budou navrhovat ocenění pro pátý ročník soutěže Interiér roku Michaela Tomišková a Jakub Janďourek (STUDIO DECHEM).

Vítězové budou již tradičně oznámeni jako vrcholný bod kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum, který se bude konat v úterý 31. 3. 2020 v pražském Centru současného umění DOX. Jeho téma je tentokrát Emoce, nálada… a symbolika prostoru. Jste srdečně zváni.

Tiskové materiály Institutu bytového designu