Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 11/2019 vyšlo tiskem 6. 11. 2019. V elektronické verzi na webu 2. 12. 2019. 

Téma: Elektrické rozváděče a rozváděčová technika; rozvodny

Hlavní článek
Příčina mechanického chvění těžních synchronních motorů Palašer a jeho odstranění

Číslo 5/2019 vyšlo tiskem 16. 9. 2019. V elektronické verzi na webu ihned.

Činnost odborných organizací
Mezinárodní konference SVĚTLO 2019 – 6. oznámení
Zúčastnili sme sa kongresu Medzinárodnej komisie pre osvetlenie CIE 2019 vo Washingtone
Odborný seminár SLOVALUX 2019

Veletrhy a výstavy
Inspirujte se boho stylem i designem Dálného východu na podzimním veletrhu FOR INTERIOR

Aktuality

Cenu ABB za výzkum získal projekt bezbateriového senzoru Grant ve výši 300 000 amerických dolarů získal Ambuj Varshney, který jej využije na…

Rating ČEPS na úrovni Aa3 se stabilním výhledem Ratingová agentura Moody´s aktualizovala ohodnocení akciové společnosti ČEPS na úroveň…

Finále celorepublikové soutěže Energetická olympiáda proběhne na FEL ČVUT v Praze Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze pořádá v pátek 15. listopadu od 8.30 hodin Den…

Chystaná digitalizace stavebnictví pomůže zkvalitnit budovy a ušetřit miliardy Od roku 2022 bude muset být u všech nadlimitních veřejných zakázek v českém stavebnictví…

Více aktualit

Osvětlení v Tuli® Cinema v Šamoríně pod taktovkou Foxtrotu

08.08.2017 | Ing. Klaban, Teco | Ing. Michal Repka, IQ House | www.tecomat.com

V nedávné době byl v Šamoríně nedaleko Bratislavy otevřen nový unikátní multifunkční komplex x-bionic® sphere. Nabízí ideální zázemí pro profesionální sportovce a týmy, pro sportovní nadšence, pro rodiny a pro milovníky zdravého životního stylu a wellness. V ohromném komplexu jsou tři provozní soubory, kde je řízení osvětlení kompletně svěřeno systému Tecomat Foxtrot. Jsou to kino, hotelový foyer a kongresové centrum. Systém zavedla slovenská firma CableCom s. r. o. Podívejme se na tuto akci textem z pohledu realizace řídicího systému a obrazem z pohledu návštěvníka komplexu.

Tuli Cinema

Vizuálně nejzajímavější je jedinečný, barvami hrající interiér kina Tuli® Cinema s originálním designem. Je první svého druhu na Slovensku. Jeho barevnost a výjimečná architektura dostanou diváky okamžitě do nálady. Na míru navržený sál pro 112 osob je vybaven netradičním sezením Tuli®, které se dynamicky přizpůsobí okamžité poloze a náladě diváka. Výjimečný zážitek v kinosále umocňuje jak špičkové technické zařízení projekce a kvalitní zvuk, tak také automaticky řízené kompletní osvětlení v sále. I v kině, kde jednou z hlavních funkcí je tma, hraje světlo – a především řízené světlo – významnou roli.

Originální interiér kinosálu Tuli® Cinema; v sále je „živo“, už když vstupuje první divák Tecomat Foxtrot
Obr. 1. Originální interiér kinosálu Tuli® Cinema; v sále je „živo“, už když vstupuje první divák

Celkem 128 svítidel v sále na stropě, stěnách a na schodištích je vybaveno standardními předřadníky DALI. Všechny koordinuje jeden centrální Foxtrot CP-1004, ke kterému jsou všechna svítidla připojena prostřednictvím dvojice řídicích modulů sběrnice DALI (master) C-DL-0064M. Každý z nich ovládá plný prostor sběrnice DALI, tedy 64 adresovaných svítidel.


Obr. 2. Světlo a tma, barvy a pohodlí, zábava a emoce – to je Tuli® Cinema

Princip řízení všech světel spočívá v komunikaci Foxtrotu s hlavním projektorem IP protokolem s použitím sítě Ethernet. Foxtrot udržuje uživatelsky nastavitelné světelné scény: OFF, Trailer, Projekce a Full- 100% pro všech 128 svítidel. Scény jsou ve Foxtrotu uspořádány v časové ose a hlavní projektor si je sám automaticky vyvolává.


Obr. 3. Osvětlení stěn a schodiště v kinosále při nastavené scéně Trailer

Hotelový foyer

Dalším prostorem šamorínského centra x-bionic® sphere, kde se používá osvětlení pomocí scén řízené Foxtrotem, je foyer hotelu. V porovnání s kinosálem je zde téměř dvojnásobek ovládaných svítidel. Je tu opět jeden centrální Foxtrot CP-1004, tentokrát se čtveřicí řídicích modulů sběrnice DALI (master) C-DL-0064M propojených mezi sebou systémovou sběrnicí CIB. Na stropech a na stěnách je zhruba 200 svítidel s předřadníky DALI, rozdělených do skupin a ovládaných volbou z několika přednastavených scén. Zde se scény volí na displeji PC v recepci, které se pomocí webového prohlížeče připojuje k Foxtrotu prostřednictvím jeho uživatelsky programovatelné plně grafické webové stránky.

 
Obr. 4. Foyer hotelu je nasvětlen asi 200 individuálně řízenými svítidly

Kongresové centrum

Třetím a rozsahem řízeného osvětlení největším prostorem je kongresové centrum. Tvoří ho dvanáct různě velkých kongresových místností a sálů pro celkem 1 850 osob. Jsou tu dva velké kongresové sály, tři střední kongresové místnosti a sedm menších zasedacích místností. Kapacita největšího kongresového sálu je 600 osob. Špičkové technické vybavení, nadstandardní zázemí a kvalifikovaný personál jsou připraveny splnit požadavky i těch nejnáročnějších zákazníků.

Systém řízení osvětlení je rozdělen mezi pět centrálních modulů Foxtrot opět typu CP-1004. O povelování každého ze stovek předřadníků DALI svítidel se stará celkem osm master modulů DALI C-DL-0064M na sběrnicích CIB. Souhrnně je tak k dispozici adresovatelný prostor 512 ovládaných svítidel. Jenom v největším kongresovém sále jich je přibližně 120.


Obr. 5. Osvětlení malých, středních i největších kongresových prostor je ovládáno Foxtrotem; přenastavené scény jsou vyvolávány automaticky audio- a video systémem příslušného sálu

Nadřízeným systémem, který ve Foxtrotech ovládá výběr z předem nastavených scén, jsou tentokrát audio- a videosystémy pro jednotlivé sály. S příslušným Foxtrotem komunikují přes rozhraní RS-232 a Ethernet. Předdefinované jsou tu světelné scény: 0%, 20%, 40%, 60%, Projekce, Projekce & řečník a Full - 100%.

Šamorínské centrum x-bionic® sphere je po hotelu Van Der Valk ve Veneendalenu v Nizozemsku dalším špičkovým kongresovým a hotelovým komplexem, kde byl systém Foxtrot vybrán pro řízení a koordinaci buď veškerého technického zařízení kongresového centra jako v Nizozemsku, nebo jako zde v Šamoríně k řízení jeho specializované části, jakou je provozní soubor osvětlení. I zde Foxtrot osvědčil svoji flexibilitu zejména v komunikaci s dalšími provozními soubory, se kterými je ovládání osvětlení v takových prostorách dnes již spjato. Poděkování od Teco a. s., výrobce systému Tecomat Foxtrot, za tuto unikátní realizaci v komplexu x-bionic®sphere patří jak realizátorovi, slovenské firmě CableCom s. r. o., tak i distributorovi systémů Tecomat Foxtrot na Slovensku, firmě IQ House, s. r. o.

Foto: CableCom, x-bionic® sphere


Vyšlo v časopise Světlo č. 4/2017 na straně 20.
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde. 

TECO a.s.

TECO a.s.
Průmyslová zóna Štáralka 984
Kolín
280 02
www.tecomat.com