Aktuální vydání

Číslo 7/2020 vyšlo tiskem 24. 6. 2020. V elektronické verzi na webu 24. 7. 2020. 

Téma: Kabely, vodiče a kabelová technika

Hlavní článek
Nové technologie trakčního napájení 25 kV/50 Hz (2. část)

Číslo 3/2020 vyšlo tiskem 8. 6. 2020. V elektronické verzi na webu 8. 7. 2020.

Činnost odborných organizací
Oznam: LUMEN V4 2020 je zrušený
Co je nového v CIE, duben 2020

Příslušenství osvětlovacích soustav
Foxtrot jako „Master Control“ v Hotelu Breukelen
Regulátory osvětlení – řízení osvětlení na konstantní úroveň

Festival světla SIGNAL zve na slavnostní zahájení na Staroměstském náměstí a představuje doprovodný

13. 10. 2013 | |

Již za několik dní vypukne první ročník největšího festivalu světla v České republice, který na čtyři večery změní život v centru Prahy. SIGNAL festival láká veřejnost na více než 35 světelných instalací audiovizuálního umění od českých i zahraničních autorů a zve na „plavby za světlem“ či světelné workshopy. Festival odstartuje slavnostním zahájením na Staroměstském náměstí 17. října v 19 hodin. Sledujte videopozvánky Ronyho Plesla, Jakuba Nepraše či Vladimíra 518.

Od plaveb až po koncerty

Festival nabídne bohatý doprovodný program, který představuje plavby za světlem, světelné workshopy, koncerty na Čertovce či odborné konference a diskuzi. V doprovodném programu si vyberou rodiny s dětmi i odborná veřejnost.

Plavby za světlem odhalí speciální světelnou show na březích Vltavy

SIGNAL festival připravuje pro návštěvníky opravdový zážitek s názvem „plavby za světlem“. Parníky Vyšehrad a Vltava, které se staly letos kulturní památkou, diváky provedou setmělou Prahou a během plavby nabídnou exkluzivní pohledy na světelné instalace festivalu přímo z paluby. Na březích řeky Vltavy světlem přímo ožije významná historická i moderní architektura. Plavby za světlem budou multimediální komentovanou exkurzí po pražských architektonických skvostech. Samostatnou atrakcí je pak plavba na parníku Vyšehrad, který bude mít díky odborníkům ze společnosti Philips speciálně nasvícenou strojovnu s motorem. Cestující tak budou mít možnost nahlédnout do tajů fungování této historické lodi, která letos oslavila 75. výročí. Světlo a tmu pro „plavby za světlem“ dodává Eltodo.
Více na: www.signalfestival.com/program/doprovodny-program/plavby-za-svetlem/

Světelné workshopy pro rodiny s dětmi i profesionály

Návštěvníci se mohou účastnit řady workshopů zaměřených na práci se světlem. SIGNAL festival nabízí rovnou 8 různých workshopů, mezi kterými si vybere každý. Například dvoudenní workshop „Pimp my bike“ je určen všem, kteří by si rádi vylepšili své jízdní kolo. Během prvního dne se účastníci pokusí sestavit a zprovoznit předpřipravený LED kit. Druhý den pak věnují kódování a vytváření obrazců, které přímo ve svých kolech budou během jízdy promítat.
Druhý workshop s názvem „Architects of light“
je zaměřený na architekty a designery, kteří rádi pracující ve svých projektech se světlem. Odborníci budou ve skupinách pracovat na své představě o světelném konceptu vybraného zákoutí či budovy v parku Portheimka na pražském Smíchově. S pomocí stovek svítidel, lektorů a techniků společnosti Philips budou moci svůj světelný koncept zrealizovat. Instalace se pak stane jednou ze světelných instalací festivalu SIGNAL a bude volně přístupna návštěvníkům.
Další z workshopů s názvem „Základy video mappingu“ předá účastníkům základní znalosti přípravy tohoto světelného umění a za zmínku jistě stojí i workshop „Světelné grafity“, ve kterém se účastníci umělecky vyjádří pomocí sprejů s fosforeskujícími barvami.
Více na: www.signalfestival.com/workshopy/

NOVÁ SVĚTELNÁ INSTALACE: Skupina ČEZ pro SIGNAL

Mezi světelná umělecká díla, které od 17. do 20. října rozsvítí ulice Prahy, přibyla novinka. Speciální světelnou instalaci založenou na využití lidské energie, vytvořila pro SIGNAL festival společnost ČEZ. Návštěvníci budou moci v kole připomínajícím hračku pro křečky jít či běžet a pozorovat, jak se jejich energie jednoduše mění na světelnou show soustavy klasických i LED světel.
Více najdete na: www.signalfestival.com/installation/cez-pro-signal-festival/Koncerty na Čertovce – zážitek pod širým nebem pro každého zdarma

SIGNAL festival ve spolupráci s Muzeem Karla Zemana uspořádá dva koncerty skupiny Clarinet Factory pojaté jako jedinečný audiovizuální zážitek pod širým nebem. Koncerty se odehrají na hladině pražského vodního kanálu Čertovka. Magický genius loci tohoto krásného místa bude podtržen instalací tisíců svíček a plovoucím ohněm. Laguna Čertovky viditelná přímo z Karlova mostu bude zabydlena nejrůznějšími motivy z filmů Karla Zemana. Koncerty se konají 19. a 20. října od 19:30 do 21:00 a vstup je pro každého zdarma.
Více na: www.signalfestival.com/program/doprovodny-program/muzeum-karla-zemana/


Konference a diskuze pro odborníky i zájemce z veřejnosti

“Světlo pro naše města 2013” je mezinárodní konference, kterou pořádá SIGNAL festival ve spolupráci s firmou Philips, a klade si za cíl na odborné úrovni otevřít témata veřejného osvětlení ve městě, architektonického světelného designu, nových technologií v osvětlování architektury a veřejného prostoru.
Je společenskou odpovědností festivalu SIGNAL reflektovat i odvrácenou stranu „používání“ světla a proto se rozhodl zorganizovat kombinovaný večer diskuze a filmu, zamýšlen především jako otevření tématu světelného znečištění do veřejného prostoru. Je nutné tomuto, dosud stále marginalizovanému tématu, věnovat pozornost. Jen málo lidí si plně uvědomuje, co světelné znečištění může způsobit. V rámci večera se uskuteční diskuze s pozvanými hosty – odborníky na problematiku světelného znečištění.
Více na: www.signalfestival.com/konference/


Slavnostní zahájení festivalu na Staroměstském náměstí

Nebylo by světového festivalu bez slavnostního zahájení. A proto i SIGNAL festival odstartuje velkolepě a to 17. října v 19 hodin přímo na Staroměstském náměstí. Přijďte s námi zmáčknout pomyslné červené tlačítko, které odstartuje instalaci Hypercube, a tím i první ročník největšího festivalu světla v České republice.

Festival světla SIGNAL proběhne v Praze od 17. do 20. října 2013 vždy od 19:30 do 23:30 hod.
Pro více informací sledujte www.signalfestival.com, náš Facebook www.facebook.com/SignalFestival nebo Twitter twitter.com/signalfestival.