Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 6/2019 vyšlo tiskem
9. 12. 2019. V elektronické verzi na webu 9. 1. 2020.

Činnost odborných organizací
Svetelnotechnická konferencia Vyšehradských krajín LUMEN V4 2020 – 1. oznámenie
23. mezinárodní konference SVĚTLO – LIGHT 2019
56. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení v Plzni
Co je nového v CIE

Osvětlení interiérů
Halla osvětlila nové kanceláře Booking.com v centru Prahy

Aktuality

Veletrh Prolight + Sound 2020 s důrazem na divadelní a jevištní techniku Veletrh Prolight + Sound, který se koná od 31. března do 3. dubna ve Frankfurtu nad…

Veletrh Light + Building se vrací po dvou letech do Frankfurtu nad Mohanem Veletrh Light + Building, zaměřený na osvětlení a technologii budov, se vrací po dvou…

Česká komora architektů vyhlásila 5. ročník České ceny za architekturu Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České…

FOR CITY 2020: Inovace pro města, obce i regiony Jaká inovativní řešení, která pomocí moderních technologií zvýší kvalitu života obyvatel…

Více aktualit

Cena za světelný design - ČTP 2015

Termín konání: 12.04.2015 - 12.04.2015 Pořadatel: Česká taneční platforma Místo konání: Praha - divadlo Ponec

Letos bude již posedmé odevzdána Cena za světelný design, která je udělována v rámci festivalu Česká taneční platforma. V roce 2009 Institut Světelného Designu a Tanec Praha přišly poprvé s nápadem oceňovat český světelný design na scéně současného tance a pohybového divadla. V rámci České taneční platformy tak vznikla dnes již tradiční Cena za světelný design, kterou uděluje tříčlenná porota.

Předsedou poroty je záměrně zahraniční profesionál, který má výhodu objektivního a nezávislého přístupu k hodnocení. Může srovnávat v mezinárodním kontextu a není zatížen osobními preferencemi ke konkrétnímu designérovi. Letošní, v pořadí již sedmou, Cenu udělí odborná porota pod vedením polské designérky Katarzyny Łuszczyk, dále s Jánem Ptačinem ze Slovenska a Patrikem Sedlákem.  

Porota posoudí světelnou složku tanečních či pohybových děl z hlediska vizuální originality a estetiky, porovná použité či dostupné technické prostředky, zhodnotí soulad s režijním, dramaturgickým a choreografickým záměrem, přihlédne k technickému provedení a vybere nejlepší realizaci ve vztahu k samotnému projektu. Vítězný světelný design / designér bude spolu s dalšími cenami ČTP vyhlášen v rámci slavnostního zakončení festivalu 12. dubna 2015, po představení Korekce kolem 21. hodiny v divadle Ponec (Husitská 24a/899, 130 00, Praha 3). 

Na závěr Platformy, tedy po posledním představení a slavnostním předávání cen ČTP, budou mít zájemci možnost diskutovat s porotou v čele s Katarzynou Łuszczyk v divadle Ponec. 

Partnery Ceny za světelný design 2015 jsou Tanec Praha a WD Lux. Skleněnou trofej i letos vyrobí Eva Nováková, věcnou cenu pro vítěze zajistil WD Lux.

V minulých letech Cenu za světelný design získali Tomáš Morávek, Jan Komárek, Pavla Beranová, Pavel Kotlík a Martin Špetlík, v roce 2014 Katarína Ďuricová za představení Korekce a kolektiv tvůrců představení Karneval zvířat. 

Členové poroty

Katarzyna Łuszczyk 

Studovala divadelní vědu na státní divadelní akademii Aleksandra Zelwerowicze ve Varšavě a Varšavské Univerzitě. Od roku 2002 je asistentkou Krzysztofa Warlikowskiho, se kterým spolupracovala na těchto představeních: Dybbuk, Krum, Andělé v Americe, (A)pollonia, Konec, Africké příběhy od Shakespeara a Varšavský Kabaret. Tvořila světelné designy pro spoustu divadel a operních domů v Polsku, s představeními také navštívila řadu divadel po celém světe. 

Mimo divadel spolupracuje jako světelná designérka s Warsaw Rising Museum a Koperníkovým vědeckým centrem.

Ján Ptačin 

Studoval architekturu na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a na Vysokém učením technickém v Brně. Studoval také scénografii na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě se speciálním zaměřením na světelný design v průběhu postgraduálního studia. V současné době je jedním ze členů kreativního studia JaOnMi CreatureS v Bratislavě, kde se zaměřuje na vytváření lepšího prostředí (architektura, scénografie, světelný design) a věnuje se také výuce a šíření povědomí o významu světelného designu ve Slovenském regionu.

Patrik Sedlák 

Světelný designér, který se pohybuje hlavně na nezávislé scéně. Dlouhá léta pracoval v divadle NoD, v současné době je jeho domovskou scénou divadlo Archa, vedle toho se věnuje dalším projektům různých žánrů, od současného tance, divadla až po koncertní svícení. Realizoval několik světelných instalací (mimo jiné třeba v rámci festivalů 4+4 dny v pohybu, Malá inventura), eventových instalací (Aeroport Karlovy Vary, Cinema Royal aj.), často se soustředí na interaktivní propojení světla, videa a zvuku v tanečních performance. Má za sebou celou řadu představení s různými soubory i jednotlivci (například Krepsko, Věrka Ondrašíková, DOT504, Petra Tejnorová ad.), v poslední době vytvořil světelný design představení Nové scény ND Antikódy.

Více na stránkách České taneční platformy