časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 2/2020 vyšlo tiskem
6. 3. 2020. V elektronické verzi na webu ihned.

Trh, obchod, podnikání
BOOBA v novém showroomu, který předčil veškerá očekávání
Rozhovor s předsedou představenstva Technologií hlavního města Prahy

Denní světlo
Diagram zastínění pro 21. březen
Moderní metody získávání dat pro zpracování světelnětechnických posudků

TREVOS nabízí nově svítidla pro osvětlení komunikací

18. 3. 2020 | TREVOS, a. s. | www.trevos.cz

Letos firma TREVOS, a. s., zařadila do svého portfolia svítidla EVELUX a ALTUS, která jsou určena k osvětlení cest a komunikací.

Využití

Obě svítidla jsou vhodná pro komunikace, obytné rezidenční zóny, parkovací plochy a venkovní prostranství. To umožňuje i jejich odolnost proti prachu, vlhku a tryskající vodě. Díky volitelnému optickému systému je možné svítidla využít k osvětlení hlavních (MR – main road) nebo vedlejších komunikací (NR – narrow road), chodníků a obytných čtvrtí (WS – wide street) i chodníků a příjezdových komunikací (WR – wide road).

Obr. 1. Svítidlo EVELUX
Obr. 1. Svítidlo EVELUX

Světelné a technické vlastnosti

Tělesa svítidel jsou z tlakově litého hliníku s optickým krytem z tvrzeného bezpečnostního skla, které kryje LED světelné zdroje.

Svítidla jsou k dispozici ve třech velikostech (S, M, L) a vždy s přímým optickým modulem svítícím dolů – viz tab. 1. Toto konstrukční řešení minimalizuje rušivé světlo.

Tab. 1. Příkon (W)/světelný tok (lm) svítidel EVELUX a ALTUS

Obě svítidla jsou nabízena ve dvou základních provedeních: s chromatičností světla 3 000 K nebo 4 000 K, s krytím IP66 a životností 100 000 h při L90B10. Měrný výkon svítidel je až 140 lm/W.

Každé svítidlo je vybaveno nezávislou přepěťovou ochranou na 10 kV chránící ostatní elektrokomponenty.

Obr. 2. Svítidlo ALTUS
Obr. 2. Svítidlo ALTUS

Regulace osvětlení

EVELUX i ALTUS jsou k dispozici jak v základním provedení, tak ve verzi DALI. Obě varianty umožňují regulaci osvětlení Midnight. Jde o vícestupňovou noční regulaci intenzity osvětlení prostřednictvím zabudovaného časovače. Světlo pak automaticky reguluje intenzitu osvětlení, např. 100% od západu slunce, 50% od 22:00 a 30% od 3:00.

Svítidlo v DALI provedení je opatřeno digitálně stmívatelným LED napáječem a rozhraním pro bezdrátovou komunikaci, a proto bezdrátově komunikuje s řídicím systémem. Řídicí software spravuje a ovládá svítidla na dálku. Lze jednoduše vytvořit časové plány pro jednotlivé dny a hodiny nebo sledovat spotřebu elektrické energie.

Na mapě je poloha jednotlivých svítidel (obr. 3), jejichž stav lze kontrolovat.


Obr. 3. Příklad rozmístění jednotlivých svítidel

O společnosti TREVOS

Firma TREVOS, a. s., která letos oslaví již 30 let na trhu, je ryze český výrobce průmyslových a interiérových svítidel. Může se pochlubit vlastním výzkumem a vývojem, které jsou založeny na odborných znalostech a chráněném know-how. Cílem firmy je nabízet svítidla prvotřídní kvality za konkurenceschopné ceny. Společnost vyřeší i velmi náročné projekty s mimořádným prostředím pro svítidla (mrazírny, pekárny či provozy zpracovávající nebo produkující chemické látky). Osvětlí i velké komplexy průmyslových či hospodářských objektů, obchodních center nebo sportovišť.

Průmyslová svítidla ze široké produkce firmy TREVOS splňují tři základní požadavky na kvalitu a jejich bezproblémové použití: jsou prachotěsná, voděodolná a nárazuvzdorná. Stupeň krytí dosahuje až IP69.


Vyšlo v časopise Světlo č. 2/2020 na straně 30.
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.