časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 2/2020 vyšlo tiskem
6. 3. 2020. V elektronické verzi na webu ihned.

Trh, obchod, podnikání
BOOBA v novém showroomu, který předčil veškerá očekávání
Rozhovor s předsedou představenstva Technologií hlavního města Prahy

Denní světlo
Diagram zastínění pro 21. březen
Moderní metody získávání dat pro zpracování světelnětechnických posudků

Tenké LED zdroje MEAN WELL pro lineární svítidla

26. 2. 2020 | Libor Machan, AKAM, s. r. o. | www.mean-well.cz

MEAN WELL uvádí novou řadu LED zdrojů pro aplikace lineárních svítidel

Nová řada ultratenkých zdrojů SLD LED měla svého prvního zástupce v podobě 80 W typu SLD-80. Nyní MEAN WELL připojuje do nabídky 50 W variantu SLD-50. Řada SLD byla vyvinuta speciálně pro dekorativní, reklamní osvětlení LED a obecně v místech osazených lineárními LED svítidly, kde je často limitem prostor (výška zdroje). Tato lineární svítidla mají předchůdce v klasických trubicových typech, jež jsou z ekonomických, zdravotních i bezpečnostních důvodů nahrazovány svítidly LED podobného tvaru.

Pro snadné použití SLD LED v interiérech jsou zdroje navrhnuty podle požadavků SELV. Pro větší univerzálnost použití obsahuje řada SLD varianty s topologií zdroje konstantního výkonu (CP). Zdroje CP jsou již v oblasti LED úspěšně aplikovány díky flexibilitě a univerzálnosti použití. Zdroje SLD kategorie CP mohou napájet zátěže výstupem 30 až 56 V, přičemž je použitelnost zdroje zvýšena možností nastavit výstupní hladinu proudu. Jeden zdroj tak vyhovuje v místech, kde by jinak bylo nutné použít různé typy, čímž klesají náklady na instalaci, skladové položky a zvyšuje se efektivita případného servisu.

Obr. 1. Aplikace zdrojů SLD v dlouhých prostorách
Obr. 1. Aplikace zdrojů SLD v dlouhých prostorách

V porovnání s již osvědčenou řadou zdrojů LDC s podobným určením jsou představované SLD v plastovém provedení, v ochranné tř. II a ve variantách s výstupy 12/24 V pro napájení klasických napěťových pásků LED s rezistory v sérii. Napěťové typy SLD s výstupem 12 a 24 V najdou tak uplatnění například pro podsvětlení reklamních ploch.

Tab. 1.

Vstupní napětí řady SLD smí být v širokém rozmezí 110 až 305 V AC. Důležitou vlastností zdrojů SLD je zabudovaný korektor účiníku (PFC), což může být klíčové hledisko výběru řešení LED větších prostor (odpadá nebezpečí jalového příkonu). Použitím kvalitních komponent a důsledného vývoje dosahují zdroje SLD účinnosti až 90 %. Zdroje jsou vybaveny množstvím ochran pro případ poruch: proti zkratu, přepětí, přetížení na výstupu a také ochranou proti přehřátí s automatickou deaktivací zdroje.


Obr. 2. Zdroj konstantního výkonu SLD-80


Obr. 3. Použití zdrojů SLD k osvětlení podzemních prostor

Funkce nastavení výstupního proudu je velmi praktická v případě instalace v kombinaci s různými typy svítidel odlišných parametrů. Před zapojením je možné omezit pracovní proud svítidla v rozmezí 700 až 2 100 mA. Maximální využití výkonu v režimu CP probíhá v rozmezí výstupu 1 400 až 2 100 mA.

Bezpečný provoz zdrojů SLD podporuje, kromě návrhu podle aktuálních norem LED uzavření součástí do nehořlavého obalu a má záruku výstupního napětí do 60 V.

Snadné a rychlé připojení vodičů pomáhá použití bezšroubových svorkovnic. Konstrukce zdrojů SLD a následné důkladné tovární testy před expedicí na trh dovolují poskytovat záruku tři roky.

Zveme Vás k návštěvě veletrhu AMPER 2020.
Najdete nás v hale P stánek 3.03.


Vyšlo v časopise Elektro č. 2/2020 na straně 37.
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde