časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Syngineer propojuje světy – Optimalizovaný tok informací zvyšuje produktivitu

19. 1. 2019 | EPLAN ENGINEERING CZ, s.r.o. | www.eplan.cz

V době průmyslu 4.0 by se měly technické obory rozvíjet společně. Avšak jak překonat současné hranice mezi obory? Software Syngineer zaručí, že se elektrokonstruktéři mnohem snadněji domluví se strojními inženýry, technology a dalšími odborníky oddělení při přípravě digitální podoby výrobku. Cloudový nástroj se postará o lepší komunikaci a současně optimalizuje mezioborovou spolupráci při navrhování strojů a systémů.

Pro mnoho konstruktérů je klíčovým a každodenním úkolem nejen rozvíjet zákaznické řešení, ale současně i přijímat a předávat informace. Syngineer, inovativní cloudové řešení, jim pomáhá se s tímto úkolem vypořádat. Software urychluje a zjednodušuje koordinaci vývojových prací – zvláště návrhu mechanické konstrukce, elektrokonstrukce, programování PLC a tvorbu softwaru. Systém zlepšuje spolupráci tím, že podporuje výměnu informací mezi jednotlivými odděleními. Tím také redukuje množství manuální práce, jež se často objeví na poslední chvíli, a je proto obzvlášť nákladná.


Obr. 1. Syngineer dokumentuje stav projektu – zde je znázorněn příklad elektrického schématu, kde jsou informace oboustranně sdíleny mezi elektrokonstruktéry
a strojními konstruktéry

Jednoduchý systém zlepší přehled při navrhování strojů a systémů Syngineer poskytuje uživatelům projektový přístup. Implementace je jednoduchá: „Propojení mezi softwarem MCAD a systémem EPLAN Electric P8 prostřednictvím aplikace Syngineer je jednoduché a snadno se používá,“ říká Max Lützel, Team Lead Consulting Syngineer. „Už po velmi krátké době jsou kolegové schopni zjistit například to, zda byl motor navržený v projektu později vyměněn za jiný.“

V systému Syngineer dostanou elektrokonstruktéři nejprve ve svém známém pracovním prostředí dodatečný navigátor. Tento navigátor je propojuje napříč odděleními s jejich kolegy strojními inženýry. Tato dvě konstrukční oddělení si nyní mohou obousměrně vyměňovat informace. Po uvedené integraci konstruktéři obou oddělení pohodlně pokračují ve své práci, ale mohou postup svých prací koordinovat např. prostřednictvím integrované funkce chatu. Alternativně mohou být o změnách informováni rovněž prostřednictvím e-mailu. Nastavení lze s použitím systému správy notifikací snadno přizpůsobit konkrétním požadavkům.

Centrální přehled o stavu vývoje

Syngineer označuje aktuální stav zpracování úloh nebo požadavků. Všichni oprávnění pracovníci také mohou vidět následné změny v procesu vývoje a jejich stav. Systém dále poskytuje informace o tom, kteří pracovníci změny udělali. Vedoucí projektu má celkový přehled o stavu svého projektu a může též centrálně zadávat změny, které zákazník dodatečně požaduje. Software je v současné době dostupný v němčině a angličtině – další jazykové verze budou následovat. Je podporován i přístup prostřednictvím internetového prohlížeče, chytrých telefonů a tabletů – to je v době globalizace nutnost.


Obr. 2. Změny provedené strojními konstruktéry v prostředí CAD jsou nyní transparentní a srozumitelné i pro elektrokonstruktéry

Škálovatelný systém

Významnou a praktickou předností je to, že jde o systém využívající cloud, čímž se otevírá možnost zapojit do procesu vývoje také externí partnery, zákazníky a dodavatele. Další výhodou cloudové architektury je flexibilní škálovatelnost podle potřeb uživatele. Počet uživatelů se v čase může měnit a podniky mohou požadovat, aby do systému získala přístup i jiná oddělení, včetně řízení výroby, servisu a údržby.

Závěr

Syngineer zaručuje efektivní výměnu dat, šetří čas a současně zvyšuje kvalitu produktu. Automatická tvorba seznamů snímačů a akčních členů v systému Syngineer poskytuje další potenciál úspor, protože vývojové oddělení tak může uspořit až 30 % práce, nemluvě o tom, že se tím zvyšuje kvalita dokumentace.


Vyšlo v časopise Elektro č. 1/2019 na straně 27 . 
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.

EMC v instalaci

Vloženo: 30. 11. 2021