Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 5/2019 vyšlo tiskem
16. 9. 2019. V elektronické verzi na webu ihned.

Činnost odborných organizací
Mezinárodní konference SVĚTLO 2019 – 6. oznámení
Zúčastnili sme sa kongresu Medzinárodnej komisie pre osvetlenie CIE 2019 vo Washingtone
Odborný seminár SLOVALUX 2019

Veletrhy a výstavy
Inspirujte se boho stylem i designem Dálného východu na podzimním veletrhu FOR INTERIOR

Aktuality

FOR ARCH oslavil třicetiny! Největší stavební veletrh v ČR nemá konkurenci Stovky vystavovatelů napříč obory, tisíce spokojených návštěvníků, desítky novinek a…

Tematický seminár SLOVALUX 2019 Slovenská svetelnotechnická spoločnosť Člen Zväzu slovenských vedeckotechnických…

Společnost Eaton opět partnerem projektu Machři roku Společnost Eaton Elektrotechnika, která je součástí globálního leadera v oblasti řízení…

Cenu Architekt roku 2019 získal český architekt Stanislav Fiala Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech, cenu Architekt roku…

Více aktualit

Proměny světla v novodobé kanceláři

19.06.2019 | Zuzana Novotná | Halla, a. s. | www.halla.cz

Kanceláře jsou prostorem, který je kapitolou sám pro sebe. Lidé zde tráví významnou část dne a jsou kladeny velké požadavky na jejich zrakový výkon (nemluvě o vlivu monitorů). Často se lze setkat s řešením administrativních prostor formou tzv. open-space a přibývá i sdílených kanceláří nebo tzv. hubů. Těmto podmínkám musí vycházet vstříc architekti i výrobci svítidel. Co všechno je dobré, ne-li nutné, brát v potaz a kam se ubírají nové trendy osvětlování těchto prostor?

Situace v kancelářích

Lidé dnes tráví v budovách více než 90 % času a osvětlení je jedním z důležitých parametrů, který je nutné brát v potaz. Osvětlení na pracovišti určují i normy BOZP. Pro každé prostory je stanovena hygienická norma intenzity osvětlení: pro kanceláře 500 lx pro čtení, psaní a zpracovávání dat, 300 lx pro třídění dokumentů a kopírování.


Obr. 1. Graf změny teploty chromatičnosti a osvětlenosti v kancelářských prostorech
v průběhu dne

Kanceláře také bývají prvním místem, kde se nové trendy a normy osvětlení projevují. Moderní firmy usilují o efektivní a úsporná řešení i o pohodu zaměstnanců. Správně nastavené osvětlení pomáhá snížit únavu zaměstnanců a naopak zvýšit produktivitu jejich práce.

Světlo v kancelářích by mělo být dynamické, nastavitelné, plnospektrální, energeticky úsporné, neoslňující, rovnoměrné, chytré, všesměrové a neblikající.


Obr. 2. Svítidla Sant v prostoru Opero

Pro ukázku jsou v tab. 1 uvedeny parametry denního světla venku a v kanceláři bez žaluzií a se žaluziemi, které dokládají, kolik denního světla ve skutečnosti do interiéru pronikne.

Tab. 1. Parametry denního světla v kanceláři

Parametry Denní světlo Kancelář bez žaluzií Kancelář s žaluziemi
osvětlenost ve směru od slunce (lx) 20 324 (100 %) 3 754 (18 %) 2 584 (13 %)
teplota chromatičnosti (K) 4 866 5 195 5 202
maximální hodnota zářivého toku (μW/cm²/nm) 22 4 3

Trendem je osvětlení Human Centric Lighting, které kopíruje denní světlo, a vyhovuje tak cirkadiánnímu rytmu člověka (viz obr. 1).

Podstatou osvětlení Human Centric Lighting je kopírování přirozené sluneční aktivity a svícení v souladu s cirkadiánními rytmy. „Systém lze nastavovat jak individuálně, tak pomocí čidel, která automaticky reagují na přirozené osvětlení a podle něj intenzitu a barvu světla upravují,“ popisuje Daniel Černý, předseda představenstva společnosti Halla. Zařízením Human Centric Lighting jsou vybavena např. svítidla Sant (obr. 2) či svítidla Inlio (obr. 3), navržená přímo k osvětlení kanceláří.


Obr. 3. Svítidla Inlio s HCL a UGR < 19


Obr. 4. Kruhová svítidla Rundo dotvářejí pozitivní a lehce neuspořádanou povahu interiéru

Využití v kancelářích nachází i řada dalších tzv. smart technických zařízení. Například stojanová svítidla Leira detekují s použitím čidel přítomnost osob a podle toho světlo automaticky ztlumují či rozsvěcejí – ať již jde o jednotlivá svítidla, či o celé systémy. Komunikovat spolu mohou všechna svítidla a tak mohou udržovat místnost vždy ideálně osvětlenou.

Novým směrem jsou tzv. zdravé budovy, které se zaměřují na všechny důležité parametry pro co nejzdravější, nejpřirozenější a uživatelsky příjemné prostředí v budovách. Kombinují kvalitu vzduchu, tepelný komfort, kvalitu osvětlení, akustiku, ergonomii, biofilii, pocit pohody (angl. wellbeing) i lokalitu. Lidé se v takových budovách cítí lépe, zdravěji, jsou bdělejší a motivovanější.


Obr. 5. Svítidla Rundo dodávají prostoru dynamiku

Konkrétní příklad osvětlení moderní kanceláře Kiwi.com

Prostory pro světově oblíbený cestovatelský start-up na vyhledávání letenek navrhl Horalík Atelier ve spolupráci s Liborem Kaplanem. Prostory jsou upraveny individuálně na míru každé ze tří základních částí firmy: call centru, IT a managementu (obr. 4 až obr. 6).

Call centrum, které zajišťuje nepřetržitou péči o klienty z celého světa, je řešeno maximálně efektivně a jednoduše. Prostory pro kreativní pracovníky IT jsou navrženy velkoryse jako semi-open space ze samostatných polouzavřených „boxů“, prostorová koncepce záměrně navozuje lehce neuspořádané pracovní prostředí z původního sídla prvorepublikové vily. Kanceláře managementu jsou už střídmější, ale koncepčně blízké IT. Firma Kiwi.com je typická svým nezadržitelným pracovním nasazením, a proto je pro kompenzaci pracovního vypětí velká část věnovaná i relaxačním a zábavním prvkům. Vedle relaxačních místností jsou zde i houpačkové jednací kouty, travnaté posezení s výhledem na západ slunce, fitness i sauna s masérnou.


Obr. 6. Svítidla Lina80-S se uplatní v malé kanceláři i velkém prostoru

Do prostoru byla navržena liniová a kruhová svítidla tak, aby vhodně podtrhla interiér a atmosféru. Rovněž byly zohledňovány výpočty kombinováním svítidel o různých průměrech, délkách a světelných tocích.

Použitá svítidla: Lina, Rundo

 


Vyšlo v časopise Světlo č. 3/2019 na straně 12.
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.