Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 5/2019 vyšlo tiskem
16. 9. 2019. V elektronické verzi na webu ihned.

Činnost odborných organizací
Mezinárodní konference SVĚTLO 2019 – 6. oznámení
Zúčastnili sme sa kongresu Medzinárodnej komisie pre osvetlenie CIE 2019 vo Washingtone
Odborný seminár SLOVALUX 2019

Veletrhy a výstavy
Inspirujte se boho stylem i designem Dálného východu na podzimním veletrhu FOR INTERIOR

Aktuality

FOR ARCH oslavil třicetiny! Největší stavební veletrh v ČR nemá konkurenci Stovky vystavovatelů napříč obory, tisíce spokojených návštěvníků, desítky novinek a…

Tematický seminár SLOVALUX 2019 Slovenská svetelnotechnická spoločnosť Člen Zväzu slovenských vedeckotechnických…

Společnost Eaton opět partnerem projektu Machři roku Společnost Eaton Elektrotechnika, která je součástí globálního leadera v oblasti řízení…

Cenu Architekt roku 2019 získal český architekt Stanislav Fiala Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech, cenu Architekt roku…

Více aktualit

Osvětlení nově otevřené budovy FN Olomouc

04.12.2018 | Mgr. Zuzana Novotná | Halla, a. s. | www.halla.cz

Fakultní nemocnice Olomouc prochází v posledních několika letech výrazným stavebním rozmachem a rekonstrukcemi. Rozsáhlá rekonstrukce čeká brzy i nejstarší budovu nazývanou Franz Josef, která byla postavena již roku 1896. Jedinečnou událostí bylo otevření budovy II. interní kliniky a geriatrie v září 2018. Jde o největší stavební akci v areálu nemocnice za posledních deset let. Jako jediný nemocniční objekt v České republice splňuje standardy pasivní budovy. Její energetická náročnost je desetkrát nižší ve srovnání s prostorami, ve kterých sídlí tyto zdravotnické provozy dnes.


Obr. 1. Nová budova II. interní kliniky a geriatrie v Olomouci

Autorem projektu je Ing. arch. Adam Rujbr ze společnosti Adam Rujbr Architects. Novostavba je půdorysného tvaru U, má jedno podzemní částečně zapuštěné a čtyři nadzemní podlaží. Pro zabezpečení vertikální komunikace jsou navrženy čtyři výtahy, jedno vnitřní a jedno vnější schodiště. Objekt je komunikačně propojen s okolními budovami krytými nadzemními mosty. Základní hmota, bíle omítnutý kvádr, je prořezána řadami okenních otvorů různých šířek, barva rámů oken a zámečnických prvků je antracitová. Vnitřní atrium je ze tří stran obklopeno stěnami budovy, jedna strana je tvořena sestavou venkovních únikových schodišť krytých treláží porostlou zelení.


Obr. 2. Vestavná kruhová svítidla s čidly intenzity denního osvětlení


Obr. 3. Chodba s LED pásky, podsvícenými madly a kruhovými svítidly s chromatičností 3 500 K

Osvětlení reflektuje potřeby pacientů i personálu. Chodby lemují LED pásky a podsvícená madla. Nepřímé osvětlení působí uklidňujícím dojmem a zároveň usnadňuje orientaci pacientům s těžkým poškozením zraku, kteří rozeznávají jen světlo a tmu. Svítící pásky lemující okraje chodeb jim slouží ke spolehlivé orientaci v prostoru. Pro zajištění požadované intenzity osvětlení jsou stropy osazeny zapuštěnými kruhovými LED svítidly Puri (www.halla.cz/puri) s čidly pohybu a intenzity denního osvětlení, řízenými protokolem DALI. Kruhy různých průměrů v nahodilém uspořádání působí uvolněným dojmem a pomáhají snížit napětí pacientů. Veškeré světelné zdroje na chodbách a v čekárnách mají shodnou teplotu chromatičnosti 3 500 K, což je barva lidskému oku příjemná a uklidňující. Ve vyšetřovnách jsou světelné zdroje s teplotou chromatičností 4 000 K. Tato barva světla nejlépe zajišťuje věrné podání barev, což je při zdravotnických výkonech nezbytné. V jednacích prostorách byla nainstalována kruhová svítidla Indi (www.halla.cz/indi), která v prostoru působí lehce a zároveň luxusně. Svítidlo poskytuje dostatek světla a díky nepřímému vyzařování do dvou stran vzniká příjemné měkké světlo s nastavitelnou intenzitou.


Obr. 4. Foyer poskytuje dostatek denního světla i umělého osvětlení

Celkově stavba vysoko zdvihá laťku standardu nemocničních budov. „Vznikla stavba, která posouvá soudobý standard zdravotnických zařízení směrem k vyšší kvalitě a šetrnosti, což by se mělo stát normou,“ říká architekt Rujbr.


Obr. 5. Propojovací chodba se svítidly Puri

Human Centric Lighting

Osvětlení nemocnic je stejně jako osvětlení škol či kanceláří, ale i např. domovů pro seniory aktuálním tématem zdravého svícení. Je prokázáno, že denní světlo a jeho přirozená změna intenzity a teploty chromatičnosti v průběhu dne mají vliv na lidské zdraví a psychiku. Přirozené sluneční světlo umí kopírovat technologie Human Centric Lighting, která se tak přizpůsobuje cirkadiánním rytmům člověka.


Obr. 6. Kruhová přímo-nepřímo vyzařující svítidla Indi v zasedací místnosti

Snadno lze nastavit senzorické řízení, které vyzařování svítidel během dne automaticky upravuje. Například v projektu Montessori Andílkovy školky se svítidla Sant (www.halla.cz/sant) automaticky nastavují díky řídicímu systému značky Helvar. Instalovaný multisenzor měří množství denního světla a udržuje stanovenou úroveň osvětlení pro danou dobu v závislosti na dostupnosti denního světla, čímž také spoří energii na umělé osvětlení. Svítidla jsou vybavena dvěma typy LED, a to 2 700 K (zaměření na relaxaci a regeneraci) a 6 500 K (zaměření na aktivitu a soustředění). Poměry osvětlení lze různě měnit. U nejmenší teploty chromatičnosti intenzita osvětlení dosahuje přibližně 250 lx a u nejchladnějšího světla zhruba 500 lx. V ovládacím systému jsou přednastavené čtyři různé scény s různými poměry teploty chromatičnosti a intenzity světla.

Společnost Halla nabízí řešení Human Centric Lighting. Je zapojena do skupiny v asociaci Lighting Europe, která pracuje na prosazení zmíněných principů do mezinárodních norem i směrnic Evropského parlamentu.

Foto: Ester Havlová, Kamil Saliba


Vyšlo v časopise Světlo č. 6/2018 na straně 6.
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.