časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

McLED® – značka kvalitních LED svítidel

16. 3. 2020 | McLED s.r.o. | www.mcled.cz

McLED s. r. o. je na českém i zahraničním trhu již zavedenou společností, která disponuje silným zázemím a poskytuje ke svým LED produktům profesionální servis a poradenství. Velkou výhodou pro zákazníky jsou rovněž velké zásoby ve skladu umístěném přímo v sídle firmy ve Vestci u Prahy.

Nové typy architektonických LED svítidel (obr. 1)

V roce 2018 společnost McLED představila na veletrhu ForArch v Praze-Letňanech zcela novou řadu úsporných architektonických LED svítidel, která nyní doplňuje několik zcela nových typů. Svítidla s vysokým stupněm krytí jsou vhodná k použití v exteriérech: např. k osvětlení teras, balkonů, vchodů, fasád, zahrad, parků, ale i příjezdových cest či chodníků.

Obr. 1. Nová architektonická LED svítidla McLED
Obr. 1. Nová architektonickáLED svítidlaMcLED

Všechna tato LED svítidla jsou vyrobena z hliníku a lze je připojit rovnou na napětí 230 V. Podle vlastních preferencí mohou zákazníci vybírat z rozličných designů a rovněž ze dvou náhradních teplot chromatičnosti (3 000 a 4 000 K).

Architektonické profily vhodné pro sádrokartony a obklady (obr. 2)

Nabídku hliníkových profilů doplnily zcela nové typy určené pro instalaci pod omítku a obklady. Díky unikátnímu provedení nemusí být profil vůbec patrný a zcela splyne s okolním povrchem.


Obr. 2. Architektonický profil: a) pro obklady, b) pro sádrokartony

Závěsné LED svítidlo Fashion (obr. 3)

Závěsná svítidla značky McLED doplnil nový typ elegantního lineárního svítidla Fashion.

Tato svítidla jsou v nabídce s neutrálně bílou chromatičností světla (4 000 K), s příkonem 40 W a v délce 120 cm.

Základní balení svítidel obsahuje kromě úchytů k přisazení i lanka délky 1,5 m k zavěšení svítidel. Samostatně je možné dokoupit spojovací díly, s jejichž pomocí je možné svítidla pohodlně spojovat.


Obr. 3. LED svítidloFashion, 40 W,120 cm

LED pásky s vysokou účinností (obr. 4)

Široký sortiment LED pásků McLED doplnily zcela nové LED pásky s vysokou účinností a měrným výkonem až 139 lm/W. Pásky jsou dostupné zatím ve třech náhradních teplotách chromatičnosti (WW – 3 000 K, NW – 4 200 K a CW – 6 000 K) a s Ra > 90. Pro srovnání: standardní LED pásky od McLED mají měrný výkon kolem 100 lm/W.

Uvedené nové LED pásky o příkonu 19,2 W/m mají 160 LED/m a díky kvalitnímu provedení je možné napájet až 10 m pouze z jedné strany, aniž by byl patrný úbytek svítivosti podél pásku.


Obr. 4. LED pásky 19,2 W a 160 LED/m s vysokou účinností

Dekorativní LED pásky pro nízké profily (obr. 5)

Nejen pro nové architektonické hliníkové profily firma vytvořila speciální LED pásky s vysokou hustotou LED (240 LED/m) a nízkým příkonem (6 W/m). Díky této kombinaci jsou velmi vhodné pro dekorativní účely – velký počet LED typu SMD 2835 dovoluje použít je i v nízkých profilech bez nežádoucího „tečkování“, menší příkon při 24 V provedení umožňuje zapojovat až desetimetrové délky napájené pouze z jedné strany. Novinkou v případě tohoto pásku je také krytí IP65, ve kterém lze dodat pásek na přání o délce až do 10 m.

Obr. 5. LED pásky 6 W a 240 LED/m pro dekorace
Obr. 5. LED pásky 6 W a 240 LED/m pro dekorace

Napájecí zdroje pro LED pásky (obr. 6)

K napájení LED pásků napětím 12/24 V jsou v sortimentu nově zařazeny napájecí zdroje, na které firma díky kvalitním značkovým komponentám poskytuje prodlouženou tříletou zárukou.

Obr. 6. Napájecí zdroje do nábytku se značkami MM, F
Obr. 6. Napájecízdroje do nábytkuse značkami MM, F

Napájecí zdroje je možné instalovat do nábytku i na snadno hořlavé povrchy (značky MM, F).


Vyšlo v časopise Světlo č. 2/2020 na straně 22.
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde