časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Čtvrt století Etny a iGuzzini na českém trhu

18. 3. 2019 | Barbora Topinková | ETNA s. r. o. | www.etna.cz

Společnost ETNA, s. r. o., výhradní zastoupení firmy iGuzzini a poskytovatel profesionálních služeb v oblasti dodávek a návrhů osvětlení, působí na tuzemském trhu už více než čtvrt století. Pojďme se společně ohlédnout do historie, jak firma začínala a jakých těch 25 let bylo.


Obr. 1. Zakladatel společnosti Etna Vladimír Dohnal při slavnostním otevření nového showroomu

„Začínali jsme na dvou krabicích od banánů,“ vypráví jednatel firmy Vladimír Dohnal. „Telefonovat se chodilo do venkovní budky, zboží jsme vozili prastarou stodvacítkou, které jednou na dálnici uletělo kolo.“

Oficiálně byla ETNA založena již v roce 1992, zásadním momentem však bylo navázání spolupráce s italským výrobcem svítidel, společností iGuzzini illuminazione S. p. A., v roce 1993.


Obr. 2. Venkovní osvětlení chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře; koncepce osvětlení
Ing. arch. 
Ladislav Monzer, realizace 1995 (foto: Petr Janžura)

Vladimír Dohnal: „První větší zakázkou byla dodávka osvětlení domu U Kamenného zvonu v Praze. Používala se směrovatelná svítidla Virgola a Shuttle uchycená v napájecích lištách, která tam svítí dodnes. U nás v té době nic podobného nebylo, proto jsme oslovili iGuzzini a brzy se stali jejich oficiálním zastoupením. Od té doby se společně vyvíjíme, rosteme a v oboustranně prospěšné spolupráci pokračujeme dodnes. Z iGuzzini se stal přední světový výrobce svítidel, z Etny renomovaný dodavatel a partner v oblasti světelné techniky na českém trhu.“

Zakázek přibývalo, ETNA rozšířila svůj tým o technické oddělení a začala se věnovat také návrhům osvětlení. Zpočátku stačila kalkulačka, papír a tužka, počítače a speciální výpočetní programy přišly později.


Obr. 3. Expozičního osvětlení v domě U Kamenného zvonu;
architekt: 
Ing. arch. Jan Beneš, realizace 1993 (foto: Zuzana Tomková)


Obr. 4. Osvětlení interiéru jídelny Pražské energetiky oceněné Grand Prix Architektů, kategorie Interiér; architekt: S. H. S architekti, realizace 2010 (foto: L. Sladký)

Vladimír Dohnal: „V devadesátých letech, když jsme začínali, byla opravdu jiná doba. Dnes je vše rychlejší, často rozhoduje cena bez ohledu na kvalitu. To ale není naší filozofií. Snažíme se o individuální přístup k zákazníkovi, věnujeme se osvětě, přednášíme odborné i laické veřejnosti, pořádáme semináře a workshopy, nabízíme ojedinělá řešení. Snažíme se dělat to, co umíme a co nás baví. Pracujeme na zakázkách s požadavky přísně vymezenými legislativou a technickými normami i na těch, kde si lze se světlem více hrát. Známí jsme díky osvětlení výstav a muzejních nebo galerijních expozic, ale to je jen malá část z našeho portfolia. Věnujeme se soukromým i veřejným interiérům, historickým památkám, slavnostnímu osvětlení a z významné části veřejnému osvětlení.“


Obr. 5. Vnitřní osvětlení zrekonstruované historické budovy a expozic Uměleckoprůmyslového muzea v Praze; Ing. arch. Tomáš Šantavý, Projektový atelier pro architekturu a pozemní stavby, projekt osvětlení:
Ing. Jiří 
Pavelka, Atelier světelné techniky, realizace 2017 (foto: UPM)

Vyzdvihnout některý projekt nad ostatní pan Dohnal nechce, raději vzpomíná na zážitky a osobnosti s nimi spojené: „Vážíme si každé zakázky, je těžké nějakou vybrat. Za těch 25 let jsme se setkali s mnoha zajímavými osobnostmi. Za přízeň moc děkuji všem, samostatně bych chtěl zmínit pana architekta Ladislava Monzera a pana profesora Jiřího Habela, na jejichž zkušenostech a následovnících dnes firma prakticky stojí.“


Obr. 6. Venkovní a vnitřní osvětlení zrekonstruované vodárenské věže na Letné; architekt: doc. Ing. arch. akad. arch. Petr Hájek, Petr Hájek Architekti, projekt osvětlení: Atelier světelné techniky, 
realizace 2018 (foto: Ing. arch. Benedikt Markel)


Obr. 7. Veřejné a slavnostní osvětlení významného dopravního uzlu, náměstí Jana Pernera v Pardubicích; architekt: Med Pavlík architekti, návrh osvětlení: Ing. Petr
Žák, Ph.D., Atelier světelné techniky, realizace 2017 (foto: Tomáš Kubelka)

K výročí ETNA pro své partnery a zákazníky připravila speciální dárek. V pražských Nuslích otevřela po celkové renovaci na podzim loňského roku novou vzorkovnu zařízenou podle korporátního designu iGuzzini. Vladimír Dohnal k tomu říká: „Tato vzorkovna je jediná svého druhu ve středoevropském a východoevropském regionu. Splnili jsme si tak mnohaleté přání a budeme moc rádi, když se k nám přijdete podívat.“


Vyšlo v časopise Světlo č. 2/2019 na straně 10.
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.