časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Alquist z CIIRC ČVUT se prokonverzoval k prvnímu místu v Amazon Alexa Prize

17. 8. 2021 | Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky | www.ciirc.cvut.cz

V pondělí 16. srpna vyhlásila společnost Amazon vítěze již čtvrtého ročníku soutěže Alexa Prize Social Bot Grand Challenge. Po třech letech na stříbrné a bronzové pozici získal letos tým z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT vyvíjející bota Alquista kov nejcennější – zlato.

Konverzační robot (chatbot) Alquist se zrodil na CIIRC ČVUT v roce 2016, kdy skupinka studentů pod vedením experta na umělou inteligenci Jana Šedivého poprvé poslala přihlášku do soutěže Alexa Prize vyhlášené americkým Amazonem. A Amazon je tehdy poprvé vybral mezi týmy, převážně amerických univerzit, jimž zadal úkol vytvořit sociálního bota, který bude se svými uživateli schopen plynule hovořit, reagovat na dotazy, podávat informace a bavit. To vše na jeho zařízeních s virtuální asistentkou Alexou. V prvním ročníku se český tým umístil na skvělé druhé příčce, což bylo samozřejmě obrovskou motivací k tomu účastnit se i dalších ročníků.

Na obrázku zleva: členové týmu Alquist Petr Marek, Jakub Konrád (team leader), Van Duy Ta, Ondřej Kobza, Jan Šedivý (faculty advisor). Petr Lorenc na snímku chybí, nachází se na zahraniční stáži.
Na obrázku zleva: členové týmu Alquist Petr Marek, Jakub Konrád (team leader), Van Duy Ta, Ondřej Kobza, Jan Šedivý (faculty advisor). Petr Lorenc na snímku chybí, nachází se na zahraniční stáži.

„Získat první místo je samozřejmě úplně neuvěřitelný pocit. Na stupních vítězů jsme sice už po čtvrté, ale tohle je naše první celkové vítězství. Letos jsme se snažili vytvořit systém schopný pružné konverzace, který syntetizuje přístupy s připravenými scénáři a zároveň se dokáže lépe přizpůsobit potřebám uživatelů, a to se nám nejspíš vyplatilo,” říká tým leader Jakub Konrád.

Po dvou třetích a jednom druhém místě konečně v tomto, již čtvrtém ročníku, dosáhl tým mety nejvyšší a virtuálně si z Ameriky přivezl zlato. Uživatelé i porotci tak potvrdili, že konverzace, které vedli s Alquistem, byly nejdelší, nejlepší, nejhodnotnější a nejvtipnější a to i přes to, že je programovali studenti, jimž angličtina není mateřským jazykem a americké prostředí i společnost se od té naší dost liší. Ve finále porazili všechny své americké konkurenty ze Stanford University (2. místo), University of Buffalo (3. místo), University of California, Santa Cruz (finalista) a Emory University (finalista).

Kromě uznání za skvěle odvedenou práci a reprezentaci nejvýznamnější české technické univerzity na mezinárodním poli, získává tým za 14 minutový rozhovor se strojem i finanční odměnu ve výši půl milionu dolarů.

Složení týmu působícího na CIIRC ČVUT pod vedením Jana Šedivého pro rok 2021: Jakub Konrád (vedoucí, Fakulta elektrotechnická ČVUT), Petr Marek (Fakulta elektrotechnická ČVUT), Petr Lorenc (Fakulta elektrotechnická ČVUT), Van Duy Ta (CIIRC ČVUT), Ondřej Kobza (CIIRC ČVUT) a Jan Pichl (účastnil se pouze první části soutěže, Fakulta elektrotechnická ČVUT).

I do tohoto ročníku zasáhla coronavirová pandemie a probíhal virtuálně a na dálku, takže se soutěžící týmy nepotkaly na živo ani na summitu v Seattlu ani na závěrečném vyhlášení v Las Vegas, jak tomu bylo v prvních dvou letech soutěže. I přes nedostatek těchto živých záznamů vytvořil Amazon video, v němž představuje jednotlivé týmy a popisuje průběh soutěže.

Tiskové materiály ČVUT

EMC v instalaci

Vloženo: 30. 11. 2021