časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

ABB zvyšuje udržitelnost výroby pomocí recyklace a repase tisíců starých robotů

5. 8. 2020 | ABB s.r.o. | www.abb.com

ABB repasuje nejen roboty, ale i kontroléry a ovládací panely. Dává tak vyřazeným robotům šanci na druhý život místo cesty do šrotu. Repasované roboty umožňují zákazníkům využívat nové funkce a pokročilé služby a současně snižovat náklady na údržbu.

Poptávka výrazně vzrostla, každý den jde z Ostravy zpět ke klientům minimálně jeden robot, aktuálně je na vývoz připraveno v ostravském globálním centru na 400 robotů.

ABB zvyšuje udržitelnost výroby pomocí recyklace a repase tisíců starých robotů

„Zatímco jiné externí společnosti v rámci renovace pouze vymění vadné díly, my v ABB roboty kompletně repasujeme. Využíváme k tomu původní plány, specifikace a tolerance. Uživatelé tak mají jistotu, že repasovaný robot nabízí stejně kvalitní výkon, odolnost a bezpečnost jako nový ABB robot,“ uvádí Jan Borský, obchodní manažer Globálního centra pro opravy a repase ABB Česká republika, a doplňuje: „ABB se může pochlubit největším inventářem repasovaných robotů na světě. Na svém skladě máme 400 robotů různých druhů připravených na prodej. Poptávka po repasovaných robotech je v současné době tak vysoká, že naše ostravské centrum opouští denně více než jeden robot.“

Síť Globálních center pro opravy a repase robotů zahrnuje centra v Ostravě (ČR), Auburn Hills (Michigan, USA) a Šanghaji (Čína). Kromě toho má ABB lokální centra v Brazílii, Německu a Vietnamu.

Význam udržitelnosti celosvětově vzrůstá a společnost ABB chce v souladu s tímto trendem podporovat vytváření ekologicky příznivějších výrobních provozů na celém světě. Nabídka repase umožňuje stávajícím uživatelům robotů prodat nevyužívané nebo staré roboty za výhodných podmínek společnosti ABB. Nemusí je tak ponechávat nevyužité v zapomenutém koutu továrny nebo odesílat k sešrotování.

Za posledních 25 let se týmům ABB podařilo repasovat a upgradovat tisíce robotů, které tak získaly šanci na druhý život. Vedle robotů procházejí repasí či renovací v některém z Globálních center pro opravy a repase ABB také periferní zařízení, jako jsou kontroléry a ovládací panely.

„Odpovědnost za životní prostředí je pro nás, naše zákazníky a naše partnery zásadní. Podporujeme udržitelnost v celém životním cyklu robotů, od využívání digitálních nástrojů, které zlepšují kvalitu a snižují množství odpadu v celém procesu, po rozšiřování našich servisních služeb o repasování a upgradování starých robotů,“ řekl Sami Atiya, prezident ABB Robotika a Automatizace. "Naše síť globálních center opravuje a repasuje staré roboty, takže nemusí být vyřazovány, jako součást našeho dlouhodobého závazku vytvářet udržitelnější výrobu po celém světě."

Než repasovaný robot získá certifikaci ABB, projde velmi přísnou kontrolou včetně detailní inspekce a minimálně 16hodinovým funkčním testem. Každý repasovaný robot je dodáván s dvouletou zárukou. Noví majitelé repasovaných robotů mají nárok na stejnou podporu ze strany lokálních servisních týmů stejně jako v případě pořízení nového robota, a to včetně instalace a zaškolení.

V rámci repase mohou být roboty vybaveny nejnovějším kontrolérem, díky němuž se uživatelům otvírá možnost využívat nové funkce, jako jsou služby ABB AbilityTM Connected Services nebo nejnovější verze programu pro simulaci a off-line programování RobotStudio®. Upgrade robotů otvírá majitelům rovněž cestu ke kolaborativní robotice – například software ABB SafeMove umožňuje, aby ve výrobních provozech vedle sebe pracovali lidé a roboty bez potřeby rozsáhlých ochranných bariér. To snižuje jak cenu instalace, tak prostorové nároky a umožňuje využívat roboty i v provozech, kde není místa nazbyt.

„Repasováním získávají staré roboty nový život, což je výhodné pro všechny zákazníky, kdekoliv na světě. Vybavením jejich robotů nejnovějšími technologiemi se zvýší flexibilita i produktivita výroby. Prodloužením životnosti robotů se výrazně zlepšuje také návratnost investic,” dodává Jan Borský. „Umíme pomoci i v případě, že zákazník chce přidat do stávající výrobní linky další roboty, ale zjistil, že potřebný model robota se již nevyrábí. V takovém případě dokážeme požadovaný model získat a repasovat, takže zákazník může nadále využívat výhod plynoucích z jednotné údržby a školení i shodných náhradních dílů.”

Chcete-li zjistit více informací o službě repase robotů, klikněte zde.

Tiskové materiály ABB

EMC v instalaci

Vloženo: 30. 11. 2021