Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 3/2017 vyšlo tiskem
9. 6. 2017. V elektronické verzi na webu bude 10. 7. 2017.

Světelné zdroje
Terminologie LED světelných zdrojů 

Denní světlo
Denní osvětlení velkých obytných místností
Svetelnotechnické posudzovanie líniových stavieb

Aktuality

Startuje hlasování veřejnosti o vítězích 9. ročníku ekologické soutěže E.ON Energy Globe V Praze byly 20. 6. 2017 slavnostně představeny nominované projekty 9. ročníku prestižní…

IQRF Summit 2017 svědkem reálných IoT aplikací Akce zaměřená na reálná řešení v oblasti chytrých měst, budov, domácností, transportu,…

Soutěž o nejlepší realizovaný projekt KNX instalace KNX národní skupina České republiky, z. s. vyhlašuje soutěž o nejlepší realizovaný…

Příští týden začne v Praze strojírenský veletrh FOR INDUSTRY Letos na něm předvedou jedinečné novinky české společnosti. Spojení designu a moderní…

Více aktualit

WARP – revoluční inovace profilového světlometu

číslo 3/2003

WARP – revoluční inovace profilového světlometu

Petr Nosek,
ZAT Easy Control Systems a. s.

Převratná inovace v podobě profilového světlometu WARP pochází z dílen ADB – tradičního belgického výrobce divadelní a televizní osvětlovací techniky.

WARP je lehký, málopříkonový profilový světlomet s proměnnou ohniskovou vzdáleností, jenž byl vyvinut převážně pro divadelní osvětlování. Používá standardně 800W axiální žárovku, jeho hmotnost je necelých 10 kg (manuální verze) a může být snadno a rychle motorizován.

Obr. 1.

Veškeré jeho funkce jsou ovládány inovovanými a patentovanými kruhovými ovladači (obr. 1). Čočky jsou posouvány ozubeným řemínkem přes západkový mechanismus, který umožňuje jednoduché a plynulé zaostřování a zabraňuje vyjetí čoček z pozice, i když svítidlo zaujímá extrémní úhel k horizontu.

Podobně jsou ke kruhovým ovladačům připojeny i clony (tvarovací plechy). Proto nejsou zapotřebí různá vystupující držátka a knoflíky a svítidlo si udržuje tvarovou čistotu bez nebezpečí jeho poškození, změny nastavení nebo poranění rukou osvětlovače. Ani náklon svítidla není nijak omezen. Kruhové ovladače jsou přístupné ze všech stran, takže mohou být jednoduše ovládány a nezáleží na tom, v jakém úhlu je svítidlo zavěšeno nebo v jaké neobratné pozici je osvětlovač. Držáky statických obrazců (gobo) a clony iris jsou také připojeny ke kruhovým ovladačům. V současnosti je možné zvolit tyto doplňky: držák gobo/iris nebo dvojitý držák gobo, který může nést tenké kovové nebo i skleněné gobo. Vše ve standardní a snadno dostupné velikosti B.

Všechny čtyři clony (rovněž goba) mohou nepřetržitě rotovat v rozsahu 360°; nejsou zde žádné mechanické překážky. Kombinací rotujících a překrývajících se clon je možné vytvořit téměř jakýkoliv tvar paprsku. Další technické vybavení umožňuje seřízení paprsku nastavením žárovky (peak/flat – bodové/plošné) a snadné vyvážení světlometu posouváním držáku po celé délce svítidla (např. při použití barevného měniče).

Motorizovaná verze

Další možnosti nabízí motorizovaná verze. Svítidlo lze velmi snadno přemístit do motorizované hlavice. Celý proces netrvá déle než 30 minut. Motorizovaná hlavice může být kdykoliv opět odstraněna.

Poháněny jsou všechny kruhové ovladače (pan, tilt, zoom, zaostření, rotace goba, clona iris, clony a jejich rotace). Pohyb jednotky je naprosto tichý – žádný hluk ventilátoru, žádné bzučení motorů (jsou použity tiché krokové motory).

Je tedy možné svítidlo využít v místech citlivých na hluk, jako např. v blízkosti obecenstva nebo citlivých mikrofonů. Pozice světlometu a jeho zaostřování jsou snímány absolutní snímací technologií. To znamená, že jednotky neprocházejí dlouhým a hlučným restartem. Po výpadku elektřiny se světlomet WARP rychle a tiše opětovně nastaví.

Motorizovaný WARP není zamýšlen jako konkurence kompletním efektovým jednotkám, ale jako automatizovaný divadelní světlomet.

WARP je kompaktní a spolehlivý profilový světlomet s jedinečným proudnicovým designem, přinášející do tvarování světla jednoduchost s možností snadné a levné motorizace.

ZAT Easy Control Systems a. s.
Vejprnická 56
318 02 Plzeň
tel.: 377 387 492
fax: 377 386 496
e-mail: easy@easy-ctrl.cz
http://www.easy-ctrl.cz