Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 3/2019 vyšlo tiskem
11. 6. 2019. V elektronické verzi na webu 17. 7. 2019.

Veletrhy a výstavy
Euroluce 2019 očima designérky
Výstava Světlo v architektuře 2019
Amper 2019 v zajetí „chytrých“ technologií

Pro osvěžení paměti
Osvětlovací sklo z Kamenného pahorku

Aktuality

Logická mobilní hra „Zrecykluj to!“ naučí správně recyklovat elektrozařízení Cílem hry je zábavnou formou širokému publiku vysvětlit, že elektroodpad nepatří do…

FOR ARCH 2019 zaostří na chytrá města i na bezpečnost Objevte novou, chytřejší a bezpečnější budoucnostna 30. ročníku mezinárodního stavebního…

Osram přebírá společnost Ring Automotive Po schválení převzetí společnosti Ring Automotive společností Osram britským Úřadem pro…

Evropský projekt Premiumlight Pro zahájil spolupráci s celosvětovou databází Lumispec Evropský projekt Premiumlight Pro zahájil spolupráci s celosvětovou databází Lumispec,…

Více aktualit

Veřejné osvětlení značky Zenaro na českém trhu

V dubnu loňského roku oznámili na výstavbě Light+Building tři zakládající členové – Everlight Electronics Co. (Tchaj-pej, Tchaj-wan), Lighting Competence Center GmbH (Karlsruhe, Německo) a Aphos Lighting (Texas, USA) – vznik nové celosvětové aliance Zenaro (viz Světlo 5/2010, str. 64). Během roku zahájily působnost firmy Zenaro Lighting na evropském, asijském i americkém trhu. Zástupcem pro Českou republiku a Slovensko jsou firmy MSC Vertriebs CZ a MSC Vertriebs SK, které distribuují elektronické součástky, LED čipy a rovněž i LED osvětlení.

Během uplynulého roku byl nabízený sortiment podstatně rozšířen, a to jak v oblasti venkovního osvětlení (tj. osvětlení veřejných komunikací, parků, cykloVeřejné osvětlení značky Zenaro na českém trhu stezek a sportovišť), tak i v oblasti osvětlování průmyslových areálů, interiérů, kanceláří, ale i domácností.

V tomto článku bude představeno několik realizací projektů venkovního osvětlení za použití svítidel od firmy Zenaro Lighting.

Jihlava – Tolstého třída

Zajímavý pilotní projekt byl realizován v Jihlavě ve spolupráci s Magistrátem města Jihlava a Službami města Jihlava na Tolstého třídě, která je významnou dopravní tepnou ve městě s hustým provozem automobilů, autobusů a trolejbusů a díky blízkému autobusovému nádraží i pohybem mnoha chodců. Použito bylo 26 svítidel Dolphin 120 W se světlem neutrální bílé barvy a s optikou Phoenix; tyto parametry nejlépe odpovídají charakteru komunikace. Po půlročním provozu byla prokázána úspora 38 % oproti původním sodíkovým svítidlům.

Řidiči MHD hodnotili velmi kladně nové světelné podmínky na Tolstého třídě, a to jak z hlediska lepšího vnímání barev, tak ze subjektivního dojmu většího a rovnoměrnějšího nasvícení této komunikace.

Tvarově zajímavé svítidlo Dolphin je k dispozici s příkony od 48 do 120 W se třemi různými optikami a ve dvou variantách napájení. První varianta poskytuje možnost stmívání plynulého, když je ke svítidlu přiveden řídicí analogový signál, nebo skokového, kdy se k přepínání příkonu používá zapojená druhá fáze a při jejím vypnutí příkon svítidla klesá na 55 %. Druhá, ekonomická varianta nabízí celé spektrum příkonů, ale bez možnosti stmívání.

Logistický areál firmy Jipocar

Firma Jipocar zajišťuje komplexní služby v oblasti přepravy, logistiky, skladování a celního řízení. Nedaleko Jihlavy na průsečíku dálnice D1 a silnice E59 se na 31 hektarech rozkládá rozsáhlý moderní logistický areál této firmy. Čilý provoz na odstavných parkovištích a nákladových rampách neutichá ani ve večerních a nočních hodinách a kvalitní osvětlení těchto venkovních ploch je jedním z klíčových faktorů pro zajištění přehlednosti a bezpečnosti při této činnosti.

K nasvětlení centrálního vjezdu a přilehlých parkovišť jsou použita ve trojicích na šesti čtrnáctimetrových stožárech svítidla Dolphin 120 W v neutrální bílé, která nahradila původní sodíková svítidla Astra 2 o příkonu 150 a 250 W při zachování stejné úrovně osvětlení a vytvoření lepšího podání barev. Na přilehlých nákladových rampách jsou na speciálních držácích umístěna svítidla Solera AL o příkonu 120 W v neutrální bílé se symetrickou čtvercovou vyzařovací křivkou.

Řada svítidel Solera se vyznačuje zajímavým designem (na obr. 4 ve variantě k zavěšení na lano), vynikajícími světelnými vlastnostmi a propracovaným teplotním managementem. Svítidla jsou vyráběna ve třech verzích: RW pro silnice, AL pro ostatní venkovní plochy a CL pro montáž na strop. Všechny varianty jsou dostupné v příkonech 37 až 120 W s měrným výkonem až 96 lm/W a širokým rozsahem teploty chromatičnosti od 3 000 K/ /Ra 80 po 6 500 K/Ra 75. K dispozici je několik verzí optik, ať již asymetrických pro různou šířku komunikace nebo symetrických s různým úhlem poloviční svítivosti, a tím kontrolou stupně oslnění.

Parkoviště Mnichovo Hradiště

Nedávno zrekonstruované parkoviště o rozměrech 25 × 35 m u křižovatky ulic Turnovská a Lidická v Mnichově Hradišti, západní vstupní bráně do Českého ráje, bylo vybaveno pěti svítidly Dolphin 90 W v neutrální bílé s širokoúhlou optikou Phoenix, osazenými na osmimetrové stožáry, takže celé parkoviště je rovnoměrně a dostatečně osvětleno.

Ulice Spojovací v Bystřici nad Pernštejnem

V Bystřici nad Pernštejnem byla při realizaci pilotního projektu LED svítidel určených pro vedlejší a méně frekventované komunikace použita svítidla Zenaro Sylph 48 W, neutrální bílá. Byla instalována na ulici Spojovací, tři z nich s optikou se širokým vyzařováním Phoenix v místě, kde se tato ulice rozšiřuje a kříží s další komunikací, a tři svítidla s užší optikou Venus. Naměřená hodnota osvětlení se pohybuje v rozmezí 10 až 12 lx a je srovnatelná s hodnotami osvětlení původních sodíkových svítidel Boyen 70 W.

Svítidlo Sylph je k dispozici ve stejném spektru optik a teplot chromatičnosti jako větší Dolphin a v příkonech 48 W stmívatelné a 30 W bez možnosti stmívání.

Připravované projekty


V návaznosti na úspěšný pilotní projekt LED osvětlení v Praze na Smíchově, organizovaný společností Eltodo, jsme se zapojili do přípravy druhé etapy a budeme instalovat svítidla Solera v Praze 2.

Kontakt:
Petr Šťastný
psta@msc-ge.com

tel.: 251 561 130

Obr. 1. Tolstého třída v Jihlavě, osvětleno svítidly Zenaro Dolphin 120 W, v pozadí Horácký zimní stadion
Obr. 2. Centrální parkoviště logistického areálu firmy Jipocar, stožáry výšky 14 m, svítidla Dolphin 120 W
Obr. 3. Areál firmy Jipocar – nákladové rampy, osvětleno svítidly Zenaro Solera AL 120 W
Obr. 4. Svítidlo Solera CL v provedení k zavěšení na lano; povrchová úprava lakovaný hliník
Obr. 5. Parkoviště v Mnichově Hradišti, ulice Turnovská; osvětleno svítidly Zenaro Dolphin 90 W
Obr. 6. Bystřice nad Pernštýnem, ulice Spojovací; osvětleno svítidly Zenaro Sylph 48 W
Obr. 7. Svítidlo Zenaro Sylph 48 W