Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2017 vyšlo tiskem
17. 3. 2017. V elektronické verzi na webu bude ihned.

Veletrhy a výstavy
Inspirativní osvětlení ze zahraničních veletrhů 

Příslušenství osvětlovacích soustav
Na osvětlení provozu lze šetřit s minimem investic
Maxos fusion – nový rychlomontážní systém Philips
Inteligentní řešení DALISYS® pro řízení osvětlení

Aktuality

Trendy chytrého řízení budov, energetiky a měst aneb Čtvrtá průmyslová revoluce nejenom v průmyslu Přednáška Ing Jaromíra Klabana se uskuteční ve středu dne 19. 4. 2017 ve 14 hod v…

Češi chtějí bydlet lépe – návštěvnost jarních veletrhů o bydlení stoupla o čtvrtinu Výstaviště PVA EXPO PRAHA v Letňanech bylo v minulých dnech nabité k prasknutí. Téměř…

Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů Stovky českých i zahraničních společností se představí na největším jarním souboru…

Startuje 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže Odstartoval již 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže E.ON Energy Globe.…

Více aktualit

Světelná technika na veletrhu Pragointerier – New Design 2010

Na 22. ročník veletrh nábytku, podlahovin, bytového textilu, doplňků a designu Pragointerier – New Design 2010, který se letos konal ve spojení s několika dalšími akcemi, tj. veletrhem kancelářského nábytku a vybavení Pragooffice, výstavou oken, dveří a schodišť Okna- -Dveře-Schody, výstavou regenerace, rekonstrukce a financování Panelový dům a byt a veletrhem energetiky, vytápění a úspor energie Pragotherm, se na Výstaviště v Praze Holešovicích přišlo ve dnech 11. až 14. února podívat více než 19 000 návštěvníků.
 
Na celkové výstavní ploše 6 102 m2 se představilo 293 vystavovatelů nabízejících vše, co souvisí s vybavením interiéru. Za světelnou techniku a související nomenklatury to byly např. společnosti Hallux, Selene, Aprolux, Kompar, Inge, Showroom Artemide Praha (3. místo v soutěži o nejlepší expozici) nebo ABB, která letos opět získala první místo v soutěži o Nejlepší expozici. Žlutý stánek časopisu Světlo s nabídkou produkce vydavatelství FCC Public (časopisy Světlo, Automa, Elektro a odborné publikace) našli příchozí již čtvrtým rokem na stejném místě. Za vysloužilou zářivku, kterou přinesli do sběrné nádoby Ekolamp u stánku časopisu Světlo, dostali novou. Výměnnou akci zajišťovala společnost Ekolamp – kolektivní systém pro zpětný odběr a recyklaci světlovacích zařízení. Nedílnou součástí veletrhu byla umělecká sekce Art.Eu, kde výtvarníci, malíři, sochaři nebo výrobci keramiky nabízeli svá díla a výrobky. První část vstupní haly tradičně patřila veletrhu Bydlení, ani letos nechyběly tradiční Hrnčířské trhy.
 
V rámci doprovodného programu fungovala poradenská centra, konaly se přednášky a soutěže. Jednou z nich byla soutěž Top Light.
 

Soutěž Top Light

 
Letošní ročník soutěže, do níž mohly přihlásit zajímavá svítidla a novinky ze své nabídky vystavující i nevystavující firmy s osvětlením, navázal na úspěch loňského prvního ročníku. Do soutěže přihlásilo své produkty osm společností.
 
Exponáty přehledně naaranžované ve společné expozici Top Light v pravém křídle Průmyslového paláce hodnotila odborná komise (Ing. arch. Luboš Sekal – A. A. L. S. Atelier architektury, Jana Pauly – kurátorka sbírek technického designu Národního technického muzea v Praze, Václav Zeman – odborný učitel, Střední průmyslová škola strojní a dopravní v Děčíně VI (dlouholetý odborný učitel oboru design světelných objektů na sklářské průmyslovce v Kamenickém Šenově), ak. arch. Jiří Kočandrle – designér, Julius Macháček – časopis Architekt, a Ing. Jana Kotková – zástupce šéfredaktora časopisu Světlo) pod vedením prof. Ing. Jiřího Habela, DrSc., vedoucího světelné laboratoře FEL ČVUT.
 
Hodnoceny byly technické parametry – kvalita zpracování materiálu – novost z hlediska koncepce, konstrukce, technologie a světových trendů – design a estetické hledisko – funkčnost a použitelnost. Vítězné firmy obdržely na slavnostním večeru křišťálové krychle Top Light.
 
První místo získalo svítidlo Altrove, autor Carlotta de Bevilacqua, 2008, výrobce Artemide, přihlašovatel Showroom Artemide Praha s. r. o. (Zdůvodnění: Přisazené stropní, nástěnné svítidlo umožňující plynulé nastavení teploty chromatičnosti, vyzařovaného světla v rozmezí 2 000 až 15 000 K. Svítidlo je osazeno šesti zářivkami 39 W provozovanými s elektronickým předřadníkem, které dosahují běžné délky života 15 000 hodin. Konstrukce svítidla dovoluje výměnu zdrojů bez použití nářadí. Svítidlo umožňuje individuální nebo modulové osazení. Masivní rám kontrastuje s jemnou nepravidelnou strukturou transparentního krytu s průhledem do optiky svítidla.)
 
Druhé místo obsadila stojanová svítidla Lambda VS FSL – DALI a LambdaVS FSL, autor Ing. Zbyněk Šimetka, výrobce Inge Opava, spol. s r. o., přihlašovatel Inge Opava, spol. s r. o. (Zdůvodnění: Stojanová svítidla s přímým a nepřímým rozvržením světelného toku osazená čtyřmi, případně dvěma lineárními zářivkami 55 W určená především k osvětlení pracovních stolů. Mohou být vybavena řídicím systémem DALI. Svítidla se vyznačují jednoduchým minimalistickým výrazem s kvalitním zpracováním detailů i povrchů. Je možné je vybavit čidly přítomnosti, osvětlenosti apod.)
 
Třetí místo patří svítidlu Flower FW 1, autoři Filip Streit a Miloš Zimula, výrobce Ateh, přihlašovatel Ateh, spol. s r. o. (Zdůvodnění: Vystavený exponát stropního svítidla s prostorově nastavitelným elastickým závěsem je osazen světelnými diodami (LED) umožňujícími plynulé nastavení chromatičnosti vyzařovaného světla v systému RGB. V tomto provedení je svítidlo určeno především pro dekorativní osvětlení interiéru. Ve verzi s kruhovými zářivkami je využitelné i pro celkové osvětlení prostoru. Stylový organický tvar působí nevtíravě a je osobitým interiérovým doplňkem i ve stavu, kdy nesvítí.)
 
Uděleno bylo také jedno Čestné uznání inteligentnímu svítidlo Senses (NECO s. r. o., SK), přihlašovatel NECO, s. r. o. (Zdůvodnění: Tvarově jednoduché dekorativní svítidlo s výborným zpracováním zaujme zejména senzorickým ovládáním, umožňujícím individuální nastavení provozního režimu.) (Více informací viz Světlo 2/2010, str. 31.)
 
Redakce časopisu Světlo všem oceněným společnostem blahopřeje.
Ing. Jana Kotková
 
 
Obr. 1. Zadní část vstupní haly již tradičně patřila osvětlení
Obr. 2. Stejně jako v loňském roce ocenila odborná komise názorně a přehledně uspořádanou expozici ABB prvním místem v soutěži o Nejlepší expozici
Obr. 3. Inge Opava se veletrhu zúčastnila poprvé
Obr. 4. Expozice Showroom Artemide Praha získala v soutěži o Nejlepší expozici třetí místo
Obr. 5. Český výrobce skleněných vitráží, vitrážových svítidel a bytových doplňků, firma Richard Kanta – Skloart, ve své expozici nabídl mj. velmi pěkná dekorativní svítidla vyrobená technikou tiffany
Obr. 6. Soutěž Top Light v pravé části Průmyslového paláce
Obr. 7. Stojanová svítidla Lambda VS FSL – DALI a LambdaVS FSL, autor Ing. Zbyněk Šimetka, výrobce Inge Opava, spol. s r. o., přihlašovatel Inge Opava, spol. s r. o. (druhé místo v soutěži Top Light)
Obr. 8. Svítidlo Altrove, autor Carlotta de Bevilacqua, 2008, výrobce Artemide, přihlašovatel Showroom Artemide Praha s. r. o. (první místo v soutěži Top Light)
Obr. 9. Závěsné svítidlo Flower FW 1, autoři Filip Streit a Miloš Zimula, výrobce Ateh, přihlašovatel Ateh, spol. s r. o. (třetí místo v soutěži Top Light)
Obr. 10. Inteligentní svítidlo Senses (NECO s. r. o., SK), přihlašovatel NECO, s. r. o. (Čestné uznání Top Light)