Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 5/2016 vyšlo v tištěné podobě 19. září 2016. Na internetu v elektronické verzi bude k dispozici ihned.

Normy, předpisy a doporučení
Nařízení č. 10/2016 (pražské stavební předpisy) z hlediska stavební světelné techniky

Světelnětechnická zařízení
PROLICHT CZECH – dodavatel osvětlení pro nové kanceláře SAP
Posviťte si v práci na práci
Moderní a úsporné LED osvětlení bazénové haly

Aktuality

THEATRE TECH & EVENT PRODUCTION v novém formátu a termínu Výstava divadelní a jevištní techniky THEATRE TECH & EVENT PRODUCTION se nebude konat…

Doprovodný program SIGNALu ovládne Maotik, DJ Maceo a The Cupcake Collective i Containall V obří nafukovací kupoli SIGNAL Dome, která se v rámci SIGNAL festivalu už podruhé objeví…

Festival Lunchmeat začal v klášteře, vyvrcholí v říjnu na Bubenské Hlavní večer festivalu Lunchmeat letos představí více než 20 mezinárodních projektů,…

Dalších 7 lákadel, které na vás čekají na MSV 2016 V úterý jsme pro vám představili sedmičku zajímavých expozic, které se na výstavišti…

Více aktualit

Obchodní dům My Praha

Ing. Jakub Wittlich,
Philips ČR s. r. o., divize Lighting
 

Úvod

 
Obchodní síť firmy TESCO, to nejsou pouze hypermarkety na okrajích měst, ale i obchodní domy v jejich centrech. Jedním z nich je obchodní dům My na rohu Národní třídy a Spálené ulice v Praze. Vnitřní vybavení a uspořádání prodejních ploch odpovídalo době vzniku objektu – polovině sedmdesátých let minulého století. Kdo tento obchod v posledních několika letech navštívil, si možná vybaví poněkud nepřehledné temné prostory, zejména ve vyšších patrech.
 
Letos majitel objektu, firma TESCO, přistoupil k celkové rekonstrukci interiérů obchodního domu, přičemž cílem bylo revitalizovat objekt a vytvořit moderní obchodní centrum odpovídající dnešním normám a požadavkům zákazníků i prestižnímu umístění obchodního domu.
 
Architektonický koncept rekonstrukce je dílem britského ateliéru Fitch, realizaci měla na starosti pražská kancelář ateliéru Chapman Taylor Architects. Návrh osvětlení vypracovala rovněž britská firma – Lighttecnica, realizací a dolaďováním na místě byl pověřen Philips.
 

Realizace

 
O každém zrealizovaném návrhu osvětlení nejvíce vypovídají fotografie. Přesto mi dovolte krátký popis základních myšlenek a technických řešení osvětlení obchodního domu.
 
Jednotlivá patra jsou tematicky zaměřena a jasně identifikovatelná použitou grafikou a charakteristickou barvou. Přízemí, věnované kráse a dárkům, využívá kontrast bílé a černé, první patro s moderní módou je oranžové, druhé, nabízející módu klasickou, je fialové, třetí, jež je určeno dětem, je světle zelené a čtvrté s věcmi pro domácnost modré. Architektura interiéru se vyznačuje rozmanitostí prostoru a důrazem na přitažení pozornosti zákazníka k nabízenému zboží. Prostředkem k dosažení tohoto cíle je použití nábytku se zabudovanými svítidly a bohaté využití akcentního osvětlení. Orientace zákazníka v prostoru prodejní plochy je zajištěna přirozeným způsobem: jednak designem podlahy, jednak použitím řady světelných prvků upevněných na stropě i zabudovaných v něm. Jde o světelné linky či svíticí prvky.
 
Kromě samotného světelného účinku klade firma TESCO při výběru osvětlovacích soustav pro své obchody značný důraz na jejich energetickou úspornost. Nejinak je tomu i v případě obchodního domu My. Osvětlovací soustava je tvořena přímými svítidly „downlight“ (řada Fugato) a bodovými svítidly (řada UnicOne) s halogenidovými výbojkami MasterColor 20, 35 a 70 W. Lze zde nalézt i zápustná svítidla Rotaris s kruhovými zářivkami TL5 60 W či závěsná svítidla Garnea s kompaktními zářivkami 42 W. Pro světelné linky a prosvětlení nábytku jsou použita svítidla se zářivkami TL5 a lineární svítidla s LED eW Cove se světlem bílé barvy. Pro barevné osvětlení jsou použita svítidla LED a řídicí systém umožňující nastavit přesnou barvu podle požadavku interiéru v souladu s celkovou barevnou koncepcí obchodu. Všechna tato svítidla jsou vybavena elektronickými předřadníky.
 
Zajímavým praktickým údajem je měrný příkon na osvětlení pro jednotlivá patra. Vzhledem k výraznému podílu bodového osvětlení je tento údaj uveden nevztažený na 100 lx, jak je obvyklé, ale ve wattech na metr čtvereční. Hodnota příkonu se pohybuje od 17,1 v přízemí do 36,3 W/m2 ve druhém patře.
 

Závěr

 
Závěrem lze konstatovat, že obchodní dům sedmdesátých let 20. století Máj prošel úspěšnou proměnou v moderní nákupní centrum My 21. století a že světlo v tomto přerodu hraje významnou úlohu.
 
Foto: Jakub Wittlich, Hynek Bártík
 
Kontakty:
Philips ČR spol. s r. o., divize Lighting
Šafránkova 1, 155 00 Praha 5
tel.: +420 233 099 111
fax: +420 233 099 326
 
Philips Slovakia s. r. o.
Plynárenská 7/B, 821 09 Bratislava, SK
tel.: +421 2 20 666 127
fax: +421 2 20 666 159
 
Obr. 1. Přízemí, vedení světlem
Obr. 2. Vstup do „dětského patra“, barevná úprava (LED)
Obr. 3 Celkový pohled na „dětské patro“
Obr. 4. Oddělení elektro se svítidly Rotaris
Obr. 5. Stropní prvek (LED)
Obr. 6. Prosvětlený nábytek v oddělení moderní módy (zářivky TL5)
Obr. 7. Akcentní osvětlení textilu svítidly Unione