Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2017 vyšlo tiskem
17. 3. 2017. V elektronické verzi na webu bude ihned.

Veletrhy a výstavy
Inspirativní osvětlení ze zahraničních veletrhů 

Příslušenství osvětlovacích soustav
Na osvětlení provozu lze šetřit s minimem investic
Maxos fusion – nový rychlomontážní systém Philips
Inteligentní řešení DALISYS® pro řízení osvětlení

Aktuality

Trendy chytrého řízení budov, energetiky a měst aneb Čtvrtá průmyslová revoluce nejenom v průmyslu Přednáška Ing Jaromíra Klabana se uskuteční ve středu dne 19. 4. 2017 ve 14 hod v…

Češi chtějí bydlet lépe – návštěvnost jarních veletrhů o bydlení stoupla o čtvrtinu Výstaviště PVA EXPO PRAHA v Letňanech bylo v minulých dnech nabité k prasknutí. Téměř…

Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů Stovky českých i zahraničních společností se představí na největším jarním souboru…

Startuje 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže Odstartoval již 9. ročník největší tuzemské ekologické soutěže E.ON Energy Globe.…

Více aktualit

Moderní logistické centrum – optimální řešení osvětlení

Ing. David Kirschner, Ing. Pavel Hink,
Elektro-Lumen s. r. o.
 
Cestujete-li v současné době pravidelně do severních Čech, můžete očekávat nejen každodenní dopravní kolaps u Lovosic, ale ve směru na obec Lukavec, při výjezdu z Lovosic potkáte první a zatím největší skladový areál třídy „A“ s kolejovým napojením společnosti ČD Cargo s těmito parametry:
  • rozloha 42 000 m2,
  • světlá výška 10 m,
  • kolejové napojení přímo do haly – vlečka 400 m,
  • 25 nakládacích ramp pro silniční vozidla.
Moderní logistické centrum bylo uvedeno do provozu v létě letošního roku a společnosti ČD Cargo umožňuje překládat zboží z aut i vlaků přímo v hale.
 
Osvětlení celého areálu logistického centra bylo vyprojektováno na použití produktů společnosti Elektro-Lumen, s. r. o., z Hranic na Moravě a ty zde byly skutečně instalovány. Požadovaná hodnota průměrné osvětlenosti činí 500 lx. Pro hlavní osvětlení logistického areálu byl zvolen lištový systém Carme, který je určen k rychlé montáži průběžných světelných řad.
 
Vyniká svou variabilitou a flexibilitou; umožňuje účinně instalovat různé typy osvětlovacích soustav v interiéru, např. v průmyslových prostorách, skladovacích halách, prodejnách, školách, knihovnách atd.
 
Ve spojení s regulovatelnými elektronickými předřadníky, vysoce leštěnými reflektory a zářivkami T5 dosahují svítidla v lištovém systému vysoké účinnosti, a tím významně snižují náklady na provoz osvětlovací soustavy.
 
V projektu bylo použito více než 5 000 m nosného profilu lištového systému, 2 376 svítidel Carme T5 2× 49 W, stejný počet reflektorů z vysoce leštěného hliníku Miro společnosti Alanod s vysokou účinností a přes 35 000 m vodičů.
 
Svítidla jsou vybavena moderními elektronickými předřadníky Helvar EL 2× 49s (obr. 4). Předřadníky splňují nejrůznější kritéria, od nízké provozní teploty při náročných provozních podmínkách, přes vysokou účinnost až po optimalizaci provozních parametrů zářivky. Předřadníky řady EL-s jsou navrženy s ohledem na možnosti co nejširšího použití a splňují nejnáročnější požadavky na svítidla. I při náročných provozních podmínkách je zachována nízká teplota předřadníků, což příznivě působí na jejich životnost. Díky své nízké provozní teplotě jsou předřadníky vhodné i pro uzavřená svítidla do průmyslových prostorů, kde právě teplota bývá kritickým parametrem.
 
Dalším důležitým parametrem, který ovlivňuje jejich použití v různých úlohách, je elektromagnetické rušení. S využitím nejmodernějších technologických procesů výroby je dosaženo nejnižší možné úrovně elektromagnetického rušení. Důležitým provozně-ekonomickým kritériem, jsou ztráty, resp. účinnost. Díky vysoké účinnosti nejenom předřadníku, ale celého systému jako celku jde o ekonomicky úsporné řešení osvětlení.
 
Předřadníky Helvar EL-s jsou vybaveny technikou OCC – Optimum Cathode Control, která zajišťuje v každém okamžiku optimální elektrické parametry zářivky, tedy jejích elektrod. Tím jsou minimalizovány ztráty systému a pozitivně je ovlivněn i život zářivky. Společně se zářivkami T5 tvoří elektronické předřadníky Helvar EL-s systém s vysokou spolehlivostí a účinností.
 
ELEKTRO-LUMEN, s. r. o.
Hranická 505
753 61 Hranice IV – Drahotuše
Česká republika
tel.: +420 581 699 411
fax: +420 581 699 419
 
HELVAR
Lighting Kontrol System
Podolí 30, 250 81 Nehvizdy
Česká republika
tel.: +420 326 992 511
fax: +420 326 994 892
e-mail: info@dna.cz
 
Obr. 1. Osvětlení kolejiště logistického centra ČD Cargo
Obr. 2. Průběžné světelné řady lištového systému Carme 2× 49 W
Obr. 3. Lištový systém Carme 2× 49 W včetně reflektoru
Obr. 4. Elektronický předřadník Helvar EL 2× 49s