Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2018 vyšlo tiskem
5. 2. 2018. V elektronické verzi na webu bude 5. 3. 2018.

Architekturní a scénické osvětlení
Mexické světlo
Světelný design v kostce Část 34
Světelnětechnická dokumentace – část 2
Schémata pro scénické osvětlení

Svítidla a světelné přístroje
LED svítidla NITEKO – zaručená životnost a teple bílé světlo nejen pro veřejné osvětlení

Aktuality

15. Zákaznický den ZAT byl opět rekordní Koncem ledna proběhl už tradiční Zákaznický den společnosti ZAT, největší české firmy s…

Autu roku 2018 v ČR, Škodě Karoq, svítí na cestu světla z Varroc Lighting Systems Stejně jako v roce 2016, tak i pro tento rok získala společnost Varroc Lighting Systems…

Synergie oborů na veletrhu FOR ARCH přináší větší zájem vystavovatelů Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH se uskuteční v PVA EXPO PRAHA v Letňanech 18.–22.…

13. mezinárodní konference Centra pasivního domu poprvé v Praze O inovativních postupech a materiálech, které jsou vhodné pro výstavu  a rekonstrukce…

Více aktualit

Building KnowLEDge Tour 2011

Zažijte budoucnost s nejnovějšími technologiemi a produkty pro osvětlení a řízení technických zařízení inteligentních budov – Building KnowLEDge Tour 2011. Workshopy a diskusní fóra, specializovaná výstava nejmodernějších zařízení pro „inteligentní“ budovy. Tak by bylo možné charakterizovat celoevropské turné společností OSRAM a Siemens o inovativních způsobech osvětlování ve stavebnictví, které v době do září letošního roku zavítá do dvanácti zemí a 21 měst. Na akci, kam je vstup zdarma, se elektroinstalatéři, projektanti elektroinstalací a osvětlení, architekti, odborníci na řídicí a osvětlovací systémy a velkoobchodníci mohou dozvědět o příležitostech kombinace moderní techniky LED a inteligentních technických zařízení správy budov. Zvláštní důraz bude kladen na použití v sektorech maloobchodu a administrativních a pohostinských službách. V České republice se akce představí 12. května od 13 hodin na pražském výstavišti v Holešovicích. Zájemci se mohou zaregistrovat na adrese www.osram.cz/tour.
 

Zaostřeno na budoucnost

 
Jak vypadá nejnovější LED osvětlení ve velkoplošných kancelářích, jak důležité je plánování osvětlení v předváděcích místnostech a jak se realizuje inteligentní automatizace provozu budov v oboru pohostinství? Building KnowLEDge Tour se soustředí na tyto i na další záležitosti trendů v osvětlovací technice a správě budov. Výstava je rozvržena do tří oblastí. První částí je interaktivní výstava produktů OSRAM a Siemens orientovaná na použití v praxi. Druhou část tvoří informační odborná fóra na témata: technika LED, design osvětlení využívajícího LED, inteligentní zařízení v budovách a standardy projektování světelných systémů a řízení provozu technických zařízení budov. Třetí, nejlákavější částí bude procházka magickou „LED kostkou“, která návštěvníkům umožní vnímat světlo všemi smysly.
 
Vedle LED modulů OSRAM a systémů řízení osvětlení a přínosů pro uživatele ve smyslu kvality, energetické efektivity a optiky bude program věnován také komfortu, bezpečnosti a rentabilitě inteligentních zařízení správy budov. Bude představen i sortiment značky Siemens v oblasti distribuce energie o nízkém napětí a nabídka služeb týkajících se provozu budov.
 

Řízení osvětlovacích soustav a správa budov

 
Turné se soustředí především na vývoj řešení pro tzv. udržitelné stavitelství za použití energeticky úsporných komponent. Řízení osvětlovacích soustav a správa budov, které jsou zaměřeny na používání v praxi, jsou klíčem k „zeleným stavbám“. Součinnost těchto dvou složek tak do obecného konceptu zahrnuje všechny sektory – od automatizace technických zařízení správy budov, přes vytápění, větrání a klimatizaci až po osvětlení a jeho řízení. Komplexní energetický audit provedený pracovníky společností OSRAM a Siemens dokáže identifikovat možné úspory až do výše 70 %.
 

Nechte se unést, využívejte high-tech LED řešení a zařízení k provozu budov v praxi

 
Návštěvníky turné Building KnowLEDge Tour 2011 čeká kombinace inspirace a poznání. Ze širokého spektra okruhů použití byly vybrány tři: kancelář, obchod a pohostinství. Pro běžné úkoly zajišťované v rámci těchto oblastí bude předváděno moderní řešení osvětlení, automatizace provozu technických zařízení budov a distribuce energií.
 

Sektor kanceláří

 
Sektor kanceláří bude zahrnovat přehlídku řízení osvětlení v závislosti na denním světle a přítomnosti osob pro zvýšení úspornosti a efektivnosti osvětlení. Nebudou zde chybět ani způsoby řízení osvětlení pro různé světelné scény, např. pro konferenční a kancelářské místnosti, individuálně stmívatelné a povzbuzující osvětlení nebo hospodárné dlouhodobé osvětlení např. garáží a chodeb.
 

Sektor obchodů

Pro oblast obchodů je inovací takové osvětlení, které umožní navodit příjemnou náladu při současné prezentaci výrobků. V kombinaci se systémy řízení osvětlení výkladních skříní s různými světelnými scénami, jasným a rovnoměrným osvětlením jednotlivých částí prodejen (zkušebních kabin, prostorů u pokladen) nebo atraktivním nasvícením ploch v regálech citlivých na světlo a teplo zdůrazní exkluzivitu daného prodejního místa.
 

Sektor pohostinství

Sektor pohostinství se zaměří na dynamické použití barevných světel v restauracích, barech nebo lázeňských prostorech, dále na atraktivní akcentové osvětlení a decentně uspořádané orientační osvětlení. Řízení osvětlení v závislosti na přítomnosti osob, např. v hotelových chodbách, nebo elegantní osvětlení reprezentačních prostor, např. ve foyerech hotelů, doplní často ne zcela správně řešené osvětlení fasád a tzv. Corporate Lighting ve vnitřních i venkovních prostorách.
 

Nové vědomosti na čtyřech informačních fórech

 
Odborné přednášky kompetentních přednášejících společností OSRAM a Siemens nabídnou rozsáhlé informace o LED a inteligentních zařízeních pro provoz budov. Tato témata budou doplněna diskusemi a k dispozici budou také kvalifikovaní odborníci, kteří rádi zodpovědí otázky k tématu řešení světelných úkolů v obchodech, kancelářích a pohostinství.
 

Know-how o světelných zdrojích budoucnosti

Fórum 1: Základní informace o LED
 • energetická a systémová efektivita,
 • hospodárná řešení a návratnost,
 • život a faktory ovlivňující dobu života,
 • jistota pro budoucnost a svoboda designu,
 • LED a OLED technika s vysokým tržním potenciálem.

Úsporné a efektivní využití světla

Fórum 2: Plánování osvětlení s LED
 • faktory ovlivňující výběr investice,
 • možnosti úspor a návratnost,
 • snadné nahrazení stávajících produktů díky široké paletě výrobků,
 • působení světla na motivaci a biorytmus,
 • praktické ukázky projektů.

Adaptace osvětlení pro široké spektrum požadavků

Fórum 3: Snadné a energeticky úsporné řízení osvětlení
 • energetická efektivita díky použití čidel přítomnosti a pohybu,
 • vhodná řešení šetřící energie s řídicím systémem DALI,
 • snadné a pružné řízení osvětlení,
 • dynamická řešení osvětlení pro každou světelnou náladu.

Zvyšování pohodlí, bezpečnosti a hospodárnosti

Fórum 4: Nejnovější zařízení pro inteligentní budovy
 • snížení provozních nákladů a nákladů na energii,
 • spolehlivé a inteligentní rozvody proudu,
 • integrovaná řešení otevírají možnost dalším úsporám,
 • výhody komplexního řešení provozu budov,
 • referenční příklady.
Obr. 1. Elegantní osvětlení reprezentačních prostor ve foyerech hotelů
Obr. 2. Řízení osvětlení v závislosti na denním světle
Obr. 3. Atraktivní nasvícení ploch v regálech obchodů
Obr. 4. Automatické a efektivní řešení osvětlení budov
Obr. 5. Magická LED kostka v rámci turné Building KnowLEDge Tour 2011
Obr. 6. Individuálně stmívatelné a povzbuzující osvětlení