Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 5/2017 vyšlo tiskem
18. 9. 2017. V elektronické verzi na webu bude 18. 9. 2017.

Svítidla a světelné přístroje
MAYBE STYLE představuje LED designová svítidla německého výrobce Lightnet
TREVOS – nová svítidla pro průmysl i kanceláře
Kolik typů LED panelů vyrábí MODUS?
Inteligentní LED svítidlo RENO PROFI

Osvětlení interiérů
Světlo v bytovém interiéru – otázky a odpovědi

Aktuality

Na veletrhu FOR ARCH najdou lidé na osm stovek expozic a bezplatná poradenská centra Ve dnech 19. – 23. září 2017 se koná 28. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR…

V českých zemích se svítí již 170 let 15. září 1847, tedy přesně před 170 lety se pražské ulice poprvé ozářily plameny z více…

Technologické Fórum 2017 – jedinečné setkání odborníků stavebního trhu Premiéru na letošním ročníku mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH bude mít…

Nejvyšší dřevěná stavba na světě zahájí konferenci Požární bezpečnost staveb 2017 Přípravy 2. ročníku konference odborného portálu TZB-info Požární bezpečnost staveb 2017,…

Více aktualit

AudioWorld s novými možnostmi

Díky možnostem moderní techniky se objevují zajímavé a příjemné novinky v přístrojové řadě AudioWorld pro distribuci zvuku v interiérech, kterou nabízí společnost ABB s.r.o., Elektro-Praga. V nabídce tak lze najít přístroje jak nové, tak i modernizované, poskytující mnoho zajímavých funkcí pro různé úlohy.
 

Ústředna s tunerem FM

 
Je to nová verze základního přístroje (náhrada předchozího typu), používaného pro větší instalace s potřebou různých funkcí. Přístroj je nyní celý v černé barvě a na jeho čelní straně je displej s RDS (Radio Data System – způsob přenosu digitálních informací (dat) společně se stereofonním rozhlasovým vysíláním v pásmu VKV; technický princip spočívá ve vytvoření pomocného kanálu na nosném kmitočtu 57 kHz, kde jsou data namodulována tak, aby nijak neovlivňovala vlastní kanály pro přenos zvuku), tedy zobrazením informací o rozhlasové stanici a dalších údajů, jak jsou známy z běžných přijímačů. K ústředně je možné připojit jeden či dva externí zdroje zvuku. Na čelní straně se také nacházejí ovládací prvky, např. pro volbu stanice z paměti ústředny. Inovovaná je zde funkce standby, jejímž prostřednictvím lze spolu s ústřednou vypínat i všechny zesilovače (funkce centrálního spínání).
 

Zesilovač s interkomem

 
Tento přístroj je také náhradou předchozího typu. Jeho dominantním prvkem je displej s integrovaným ovládáním. Displej zobrazuje informace, které dostává po audiosběrnici z ústředny. Upravena je i funkce interkomu, u kterého lze nastavit zónové adresy, na které může konkrétní přístroj volat. Nadstavbou této funkce je tzv. babymonitoring. Na jednom zesilovači, typicky umístěném v dětském pokoji, lze nastavit funkci odposlechu místnosti a na dalším, např. v obývacím pokoji, je možné poslouchat, zda je v dětském pokoji vše v pořádku.
 

Řadový zesilovač, 2× 10 W

 
Nový přístroj, který najde uplatnění při ozvučování většího prostoru. K zesilovači je možné připojit až šestnáct reproduktorů. Ovládat ho je možné dvěma způsoby – podle počtu připojených zdrojů zvuku. Pokud stačí jeden, např. přehrávač kompaktních disků v restauraci, je k ovládání použit potenciometr s otočným ovládáním. Při použití dvou zdrojů zvuku je třeba i mezi nimi přepínat, v tom případě se použije zesilovač (obj. č. 8200-0-0010). Součástí přístroje je i zdroj na 15 V DC, který je určen pro napájení např. vstupního předzesilovače.
 

Vstupní předzesilovač

 
Toto je rovněž nový přístroj v nabídce ABB. Usnadňuje připojení moderních přístrojů, jako jsou např. přehrávače MP3, do audiosběrnice a jejím prostřednictvím k zesilovačům.
 

Zesilovač s tunerem FM

 
Nejzajímavější novinkou je tento nový přístroj, který více než bohatě nahrazuje starší verzi zesilovače s tunerem FM (obj. č. 5016U-A20100). Je vybaven displejem s informacemi RDS a podsvětlením, jehož režim lze nastavovat: stále zapnuto, stále vypnuto, automatické vypnutí po 20 sekundách. Zásadní změnou je způsob napájení – zesilovač má svůj interní zdroj a připojuje se přímo na napětí 230 V, tedy bez nutnosti instalovat jiný napájecí zdroj. Podobně je řešena i anténa, ta je však vybavena i svorkou určenou k připojení externí „drátové“ antény a příslušným přepínačem. Velkým krokem směrem k lepšímu uživatelskému komfortu je ovládání pomocí krytu s tzv. plovoucí klapkou, které je jasné, snadné a příjemné.
 
Díky jednoduché koncepci a nenáročnosti používání je tento přístroj předurčen pro malé a jednoduché instalace, např. v kuchyních nebo koupelnách (obr. 2).
 

Reproduktor do vlhkého prostředí

 
Poslední z nových komponent je vestavný reproduktor do vlhkého prostředí s upravenou membránou odolnou proti vlhku. Jeho parametry jsou následující: impedance 16 Ω a frekvenční rozsah 84 až 16 500 Hz. K tomuto reproduktoru je vyrobena i speciální krycí mřížka, která je též odolná proti vlhku. Montážní příslušenství, tedy krabice pro montáž pod omítku a upevňovací kroužek do dutých stěn, je stejné jako u původní verze reproduktoru a nadále zůstává v nabídce. Stejně tak je v nabídce i reproduktor pro zapuštěnou montáž.
 
Kryty přístrojů AudioWorld jsou v provedeních pro tyto designové řady: Element®, Time®, Time® Arbo, future® linear, solo®, solo® carat a alpha exclusive®.
 
Informace o všech komponentách a možnostech přístrojové řady AudioWorld najdete v katalogu společnosti ABB s.r.o., Elektro-Praga, nebo v katalogu on-line na www.abb-epj.cz.
 
ABB s. r. o., Elektro-Praga
Resslova 3
466 02 Jablonec nad Nisou
tel.: 483 364 111
fax: 483 364 159
 
Obr. 1. Zesilovač s tunerem FM (design Time®)

Obr. 2. Snadná instalace zesilovače s tunerem FM v samostatné místnosti