Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2020 vyšlo tiskem
3. 2. 2020. V elektronické verzi na webu 3. 3. 2020.

Veletrhy a výstavy
Pozvánka na Light+Building 2020 – doprovodný program
Veletrh Prolight+Sound slaví 25. narozeniny
FOR CITY 2020 se představí v souběhu s veletrhem FOR ARCH

Svítidla a světelné přístroje
Moderní trendy automobilových světlometů

Aktuality

Kurz osvětlovací techniky XXXV – 1. oznámení Česká společnost pro osvětlování, regionální skupina Ostrava, a VŠB – Technická…

Veletrh Prolight + Sound 2020 s důrazem na divadelní a jevištní techniku Veletrh Prolight + Sound, který se koná od 31. března do 3. dubna ve Frankfurtu nad…

Veletrh Light + Building se vrací po dvou letech do Frankfurtu nad Mohanem Veletrh Light + Building, zaměřený na osvětlení a technologii budov, se vrací po dvou…

Česká komora architektů vyhlásila 5. ročník České ceny za architekturu Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České…

Více aktualit

Architekturní osvětlení hotelu Salvator v Karlových Varech

Ing. Radek Panchartek, Enika CZ s. r. o.
 
Firma Enika CZ s. r. o. je jedním z nejvýznamnějších dodavatelů svítidel vhodných k osvětlení architektury. Kromě úctyhodné řady odběratelů patří do seznamu jejích aktivit úspěšné realizace prestižní zakázek, kde byla svítidla dodávaná firmou Enika CZ s. r. o. použita.
 
Jedním z měst, které se může pochlubit výstavností, bohatou návštěvností zahraniční klientely, včetně prominentních osobností a hlav států, hlavy korunované nevyjímaje, jsou Karlovy Vary.
 

Budova, kde bydlel car

Každá budova na lázeňské kolonádě má nezaměnitelný rukopis architekta, svůj styl a svoji vlastní historii. Jednou z takových budov je i nově otevřený, pečlivě zrekonstruovaný hotel Salvator přímo na vřídelní kolonádě. Jde o jednu z nejprestižnějších lokalit. Hotel po rekonstrukci poskytuje ubytování ve dvoulůžkových pokojích zařízených v romantickém biedermeierovském stylu a vyzdobených původními starožitnými předměty. Hotel má bezbariérový přístup, výtah a speciální pokoj upravený pro tělesně postižené osoby.
 
Předností hotelu je umístění pokojů – z většiny z nich je totiž výhled přímo na vřídelní kolonádu, pokoje kategorie de luxe navíc nabízejí vyhlídku z balkonu s velmi pěkně kovaným zábradlím. Za pozornost stojí i samotná budova hotelu s krásnou secesní fasádou. Je o to významnější, že v listopadu 1720 v ní pobýval ruský car Petr I. Veliký; tuto událost dodnes připomíná malá bronzová tabulka na vstupním portálu.
 
Rekonstrukce budovy probíhala postupně, přičemž cílem bylo co nejrychleji hotel zprovoznit. Úpravy, které s provozem přímo nesouvisely a neovlivňovaly jeho chod, se dělaly později. To byl i případ nasvětlení fasády. Zatímco osvětlení vstupního portálu bylo dokončeno, hotová fasáda byla pro nasvětlení průčelí hotelu pouze připravena, včetně zavedení kabeláže pro 220 V.
 
Při výběru svítidel k nasvětlení budovy sehrála tato skutečnost dost velkou úlohu. Požadavkem zadavatele bylo osvětlení s minimální spotřebou elektrické energie, minimálními požadavky na údržbu a dlouhou životností. Ostatní bylo v režii projektanta. Požadavky na minimální spotřebu a maximální životnost beze zbytku splňovala svítidla osazená diodami LED jako světelným zdrojem. Jejich bílé světlo také vyhovovalo, protože splňovalo představu projektanta.
 

Bílá je dobrá

Vzhledem k tomu, že fasáda je barevná, kombinující bílou a pastelovou oranžovou barvu, jakékoliv barevné světlo by její vzhled zkreslovalo a kazilo celkový dojem. Navíc světlo s teplotou chromatičnosti 5 000 K „vytáhlo“ budovu hotelu z uličního řadu osvětleného rozptýleným světlem vysokotlakých sodíkových výbojek uličního osvětlení s typickým nažloutlým odstínem.
 
Problémem byla hotová instalace na 220 V, protože svítidla s diodami LED jsou napájena napětím 24 V. Umístění transformátorů na fasádě by působilo rušivě a změny v elektrické instalaci by byly nákladné a komplikované, protože hotel už byl v provozu. Kromě toho by úpravy obtěžovaly hosty, což bylo nežádoucí.
 
Projektanti nakonec s výhodou využili svítidla italské firmy SBP, dodávaná na český a slovenský trh firmou Enika CZ s. r. o., konkrétně typ Tyco 10/LED osazený třemi diodami LED 3x 1 W. S ohledem na celkovou spotřebu energie hotelu je jejich příkon téměř zanedbatelný. Výhodou uvedeného světlometu je i to, že má vestavěný transformátor, takže ho lze připojit přímo na rozvod s napětím 220 V; tento postup v popisovaném případě značně usnadnil montáž.
 
Malý reflektor v robustním pouzdru s kvalitní povrchovou úpravou práškovými barvami je odolný proti negativnímu působení povětrnostních vlivů. Připočítá-li se život světelného zdroje přibližně 70 000 hodin, což reprezentuje bezmála osm let nepřetržitého provozu, jde v podstatě o bezúdržbové svítidlo.
 
K osvětlení průčelí bylo celkem použito 24 světlometů Tyco 10/LED. Byly umístěny po sedmi do jednotlivých podlaží a tři nasvětlují čelní stěny vikýřů podkrovních pokojů. Úhel poloviční svítivosti světlometu byl upraven použitím čočkového difuzoru na 45°, což je ideální pro pokrytí prostoru mezi okny světelnou stopou bez toho, aby světlomety svítily do oken ubytovaných hostů.
 
Za projektem a celkovou realizací osvětlení stála firma Elektromontáže Švejstil s. r. o. z Karlových Varů, zejména její majitel pan Čácha se synem, kteří dohlíželi na bezchybné provedení. Ostatně nebyla to její první spolupráce ani s firmou Enika CZ s. r. o., ani s některým z lázeňských hotelů. Společným úsilím bylo realizováno např. osvětlení hotelu Bristol – Kolonáda a některých dalších staveb.
 
Kvalitní svítidla s bezproblémovým provozem a spokojenost zákazníků byly v tomto případě nejlepší referencí a zárukou získání dalších reprezentativních zakázek.
 

Světlomety Tyco

Tyco je název skupiny malých světlometů, ve kterých je možné jako světelné zdroje používat halogenové žárovky nebo žárovky s dichroickým reflektorem či diody LED. Svítidla Tyco jsou dostatečně odolná pro použití v exteriérech, ale díky střízlivému designu jsou vhodná i k instalaci v interiérech, zejména v prestižních.
 
Těsnění světlometu jsou silikonová, upevněná v technopolymerovém kroužku odolném proti vysokým teplotám. Vnitřní kabeláž je opatřena silikonovou izolací. Vnější šrouby jsou pro spolehlivou demontáž při údržbě z korozivzdorné oceli.
 
Světlomety Tyco se používají k osvětlení architektonických detailů, soch, uměleckých děl v galeriích, kostelech, muzeích, ale také ve výstavních a obchodních prostorech.
 
Tělo světlometu, výložník, úchyt a kryt transformátoru jsou vyrobeny z hliníku, jejich povrch je pískovaný a chromátovaný proti korozi s finální úpravou práškovými barvami v odstínu šedá RAL 9006 nebo černá. Maximální využití výkonu světelného zdroje s jednoznačně definovaným rozložením svítivosti zajišťuje reflektor z anodizovaného leštěného hliníku (99,85 %).
 
Krycí sklo je bezpečnostní, tvrzené a je ho možné doplnit difuzorem s vnitřním refraktorem, vytvářejícím oválné rozložení svítivosti. Je-li třeba, jsou k dispozici i barevné filtry, červený, zelený, žlutý a modrý, pro vytváření scénických efektů. Jejich použití je nutné pečlivě zvážit, protože jinak realizace může snadno sklouznout ke kýčovitosti. V tomto případě obzvlášť platí, že „méně někdy znamená více“.
 
Svítidla Tyco 10/51 a Tyco 12/51 jsou vybavena nastavitelným rozložením svítivosti od širokého po úzké, které je možné dále upravit hliníkovou clonou.
 
Světlomety Tyco s diodami LED nevyzařují žádné UV ani tepelné záření, takže jsou vhodné k nasvětlování např. obrazů, uměleckých děl, historických dokumentů a jiných objektů, které by UV a IČ záření mohlo poškodit.
 
Malé světlomety Tyco se vyrábějí v ucelené designové řadě, což umožňuje projektantům a architektům jejich použitím splnit většinu náročných požadavků.
 
Foto : Václav Šourek
 
Obr. 1. Osvětlení zdroji s teplotou chromatičnosti světla 5 000 K doslova „vytáhlo“ budovu hotelu z okolní zástavby – rozdíl v barevném podání bílých diod LED a okolních sodíkových výbojek je zřejmý
Obr. 2. Umístění světlometu Tyco 15/LED na fasádě nepůsobí rušivě
Obr. 3. Jednoznačně definované rozložení svítivosti zdůrazňuje řešení fasády a neobtěžuje hosty nechtěným světlem
Obr. 4. Detail umístění světlometů Tyco 10/LED a nasvícení říms
Obr. 5. Památka na pobyt ruského cara Petra I. Velikého