Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Průmyslové právo v praxi III

Seminář věnovaný možnostem zefektivňování inovačních aktivit a využití jejich výsledků je určen zejména technickým manažerům firem, manažerům organizací, pracovníkům výzkumu a vývoje, ale i všem ostatním, jejichž práce vyžaduje uplatnění kreativity a invence. 
Přednáška Strategie podnikání využívající poznatky o systému ochrany duševního vlastnictví přiblíží, jak lze duševní vlastnictví a inovační potenciál začlenit do strategie firmy a využít k jejímu růstu. Dále přednáška seznámí s nástroji ochrany duševního vlastnictví. Následovat bude živá ukázka rešerše na současný stav techniky pro řešení, které si zvolí sami účastníci. Jak s pomocí metody TRIZ využívat řešení i z jiných oblastí techniky, než je ta, do které spadá řešený problém, naznačí přednáška TRIZ – inovace bez hranic. Blok nazvaný Patentoví specialistéobjasní na příkladech z praxe, kdy je vhodné využít služby odborníků na průmyslové právo.

Seminář je určen zejména: 

  • pracovníkům výzkumu a vývoje,
  • technickému managementu firem
  • manažerům organizací,
  • patentovým zástupcům

    ... a všem ostatním, jejichž práce vyžaduje uplatnění kreativity a invence.


Odborný garant semináře: Ing. Josef Zima (ARID, o.s.)
Organizační garant semináře, moderátor: 
Ing. Josef Košťál (FCC Public, s.r.o., šéfredaktor časopisu Elektro) 


Program 

Strategie podnikání využívající poznatky o systému ochrany duševního vlastnictví a průmyslových práv
Ing. Josef Zima, předseda Asociace rozvoje invencí a duševního vlastnictví (ARID, o.s.)

Přednáška seznámí s tím, jak je systém ochrany duševního vlastnictví nastaven a k čemu slouží. Přiblíží, jak informace obsažené v patentové literatuře a databázích využívat pro činnost vlastní firmy při definici inovačních zadání. Co mohou patentové informace napovědět o tom, jakou cestou se ve vývoji vydat? Pokud jsem inovační zadání úspěšně vyřešil, jaké mám možnosti, abych je i strategicky ochránil a zabránil tak konkurenci v tom, aby z mého řešení nemohla neoprávněně těžit? Blok také upozorní na úskalí, která mohou celý proces doprovázet.
Praktické využití průmyslověprávních informací (aneb rešerše živě)
Daniela Filová (ARID, o.s.)

Praktická ukázka rešerše na současný stav techniky jako názorný příklad, jak vlastními silami a s využitím volně dostupných patentových databází v kombinaci s jinými veřejnými zdroji zjistit současný stav techniky řešení daného problému, jak zjistit, která z nalezených řešení je možné využít a která podléhají průmyslověprávní ochraně, případně jak na základě poznatků z rešerše navrhnout řešení vlastní.
  Patentoví specialisté
Ing. Jiří Sedlák (PatentCentrum Sedlák & Partners, s.r.o.)

Kdy je vhodné obrátit se na patentového odborníka, aneb co již není radno řešit interně.
Proč je v určitých případech vhodné obrátit se na patentového specialistu a využít jeho poradenství či služeb – jaké případy to jsou, co svěřením se do péče odborníka získáte a jakým komplikacím naopak můžete předejít? Obecné informace i konkrétní příklady.
TRIZ – inovace bez hranic
Ing. Pavel Jirman, Asociace rozvoje invencí a duševního vlastnictví (ARID, o.s.)

Patentové a jiné průmyslověprávní databáze obsahují velké množství informací, ale do úvah o formulaci inovačního zadání je zpravidla zahrnut jen zlomek z celkového množství potenciálně vhodných řešení. Příčinu je třeba hledat v psychologické setrvačnosti, která inovátora nutí setrvávat v té oblasti techniky, která je příbuzná s oblastí právě řešeného problému. Tuto bariéru lze prolomit a možnosti lze výrazně rozšířit osvojením si metody TRIZ. Metoda je postavena na systémovém přístupu při rozboru technického problému a využitím nástrojů a databází řešení získaných rozborem desítek tisíc patentů z progresívních oblastí techniky, jsou-li shledána pro daný problém relevantními. Zvládnutí této metody vyžaduje jistý zácvik, výsledek však výrazně překonává výstup dosažený při použití běžných metod. Ještě lepších výsledků je pak možné dosáhnout s podporou některého řady znalostních softwarů, využívaných v kombinaci s metodou TRIZ. 

Na závěr semináře proběhne představení a křest publikace Ing. Josefa Zimy: Průmyslové právo v praxi.

Publikace vhodně doplňuje téma semináře, protože shrnuje všechny podstatné informace o problematice duševního vlastnictví a průmyslověprávní ochrany a předkládá je právě s důrazem na jejich využití pro strategii podnikání.

Účastníci semináře získají volnou vstupenku na výstaviště v den konání veletrhu. Na závěr semináře proběhne losování o zajímavé ceny.

Bližší informace: Ondřej Vraný, FCC PUBLIC, s.r.o. 
tel: +420 734 408 101, e-mail: ondrej.vrany @ fccgroup.cz
 


 Pořádají 



 


 

Ve spolupráci 














 


 

Hlavní partner  

 


 Mediální partneři