Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Josef Sousedík

Cena: 499 Kč

(ne)zapomenutý vynálezce, továrník, politik a vlastenec

... říkali mu Edison z Moravy

Autoři: Ing. Jiří Kohutka a Ing. Josef Košťál
Vydavatel: 
autoři vlastním nákladem 
Vydání:
druhé
Měsíc a rok vydání: prosinec 2014
ISBN: 978-80-260-7194-5

Životopisná kniha o Josefu Sousedíkovi, rodákovi z valašského Vsetína, je silným příběhem velkého muže, který se dokázal vymanit z předurčeného osudu své společenské vrstvy a svým odkazem – elektrotechnickým i morálním – ovlivnil několik generací.

Josef Sousedík (1894–1944) byl významný český elektrotechnik a vynálezce s mnoha československými i světovými patenty, zakladatel elektrotechnické továrny ve Vsetíně, úspěšný podnikatel, uznávaný komunální politik, humanista a vlastenec z první poloviny 20. století. Dobový tisk ho často nazýval Edisonem z Moravy a záviděla nám ho celá Evropa. T. G. Masaryk ho nazýval svým přítelem a Tomáš Baťa mu dal k dispozici své osobní letadlo a začal kvůli němu stavět železnici ze Zlína do Vsetína. Chtěli ho Britové a Američané, Siemens mu nabízel pohádkové jmění, když zastaví výrobu svých elektromotorů. On ale všechny tyto nabídky odmítal, protože byl patriot a věřil ve "své" Československo.

Josef Sousedík pocházel z chudých poměrů, ale dokázal se díky svému talentu, píli a houževnatosti vypracovat k celosvětově uznávanému vynálezci. Měl vrozený technický talent a až neuvěřitelnou intuici. Patentoval mnoho skvělých vynálezů u nás i ve světě. K jeho originálním řešením patří např. hybridní elektromobil s rekuperací (1927), elektrické kormidlo pro říční lodě (1931), reakční letadlo pro kolmý vzlet (1933), světový unikát řešení trakčního přenosu rychlovlaku Slovenská strela (1936) nebo trakční vozidlo (metro!) pro městskou a příměstskou přepravu (1939). Jeho řešení byla vždy technicky překvapivá a svou orientací na hospodárnost a šetrnost k životnímu prostředí předbíhala svou dobu o desítky let.

Josef Sousedík, vizionář a továrník se silným sociálním cítěním, poctivý komunální politik a ryzí vlastenec, budil obdiv u slušných lidí, ale děsil diktátory. Byl pronásledován nacisty a nenáviděn komunisty. Ti první se ho báli za jeho života, ti druzí se ho báli ještě i po jeho smrti. A tak jeho jméno mělo zůstat navždy zapomenuto. Tato kniha byla napsána právě proto, aby se tak nestalo.

Knihu lze objednat také na: jiri.kohutka@centrum.cz