časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Teplárenství dostane konkrétní strategii rozvoje

16. 7. 2020 | Energetický regulační úřad | www.eru.cz

Na Energetickém regulačním úřadě (ERÚ) se již potřetí sešla pravidelná pracovní skupina pro oblast regulace cen tepelné energie. ERÚ se na společném jednání se zástupci zákazníků, dodavatelů, výrobců i dalších orgánů státní správy věnoval mj. většímu uplatnění plynu v českém teplárenství a souvisejícím tématům.

Zásady cenové regulace pro roky 2021 až 2025 pro oblast elektroenergetiky a plynárenství, které ERÚ představil letos v červnu, předpokládají v následujících letech rozsáhlou transformaci energetiky. ERÚ proto vítá uzavření memoranda mezi Českým plynárenským svazem a Teplárenským sdružením ČR, které je příslibem modernizace tepláren.

„Debata okolo budoucnosti teplárenství je v posledních letech velmi vypjatá. Jsem rád, že se do hry vrací věcné argumenty a racionální plány. Pro spotřebitele, a tedy i pro Energetický regulační úřad, je zásadní především dlouhodobá udržitelnost soustav zásobování teplem,“ říká Rostislav Krejcar, člen Rady ERÚ, a dodává: „Opačný přístup by mohl vést k rozpadu teplárenských soustav, což by nevyhnutelně mělo negativní dopady jak na rodinné rozpočty, tak na celé hospodářství i životní prostředí. Systémové řešení předpokládá definici jasných pravidel a nastavení vyváženého palivového mixu pro teplárenství je jedním z nich.“

Na jednáních pracovních skupin sestavených k problematice teplárenství ERÚ již deklaroval, že je připravený přispět k transformaci teplárenství úpravou regulatorního rámce. Kromě podpory změn v oblasti paliv, které budou klást větší důraz na využití plynu, biomasy nebo odpadů, úřad připravuje další kroky, které posílí konkurenceschopnost celého odvětví.

„V nové metodice pro teplárenství zvažujeme částečnou deregulaci. I když to zní paradoxně, menší regulace nemusí znamenat vyšší ceny, naopak. Větší zapojení trhu, například prostřednictvím aukcí na dodávky tepla, kterých se memorandum v jednom bodě také dotýká, může vést ke zlevnění tepla pro spotřebitele. To dokládají i zkušenosti zahraničních kolegů z regulace,“ upřesňuje Rostislav Krejcar.

ERÚ nyní připravuje cenová rozhodnutí pokrývající oblast teplárenství. Konkrétní parametry pro příští rok budou představeny ve veřejném konzultačním procesu v průběhu srpna.
„Ačkoliv cenová rozhodnutí nejsou sama o sobě dokumentem dlouhodobé strategické povahy, na strategická rozhodnutí navazují, pomáhají je naplňovat. Právě souhra jednotlivých institucí státní správy, provozovatelů tepláren, zástupců plynárenství a dalších je klíčová pro naplnění scénáře přechodu teplárenství z uhlí na ostatní zdroje,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Tiskové materiály ERÚ