časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Noc vědců 2016 na FEL ČVUT v Praze

18. 9. 2016 | FEL ČVUT | www.fel.cvut.cz

Noc vědců 2016 startuje 30. září 2016 od 17.00 a na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze Vás provede od elektronu k blesku.

Vědecko-technická popularizační akce, jíž v loňském roce navštívilo na zhruba 50 místech v České republice více než 42 tisíc návštěvníků, proběhne na ČVUT již potřetí. V rámci letošního tématu „Bezpečnost“ se mohou návštěvníci z řad široké veřejnosti seznámit se zajímavými projekty z dílen fakult ČVUT v dejvickém kampusu (zde se představí Fakulta elektrotechnická, Fakulta strojní, Fakulta stavební, Fakulta dopravní, Fakulta informačních technologií) i na pracovišti Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské v Břehové ulici na Praze 1. Zároveň je to pro ně jedinečná příležitost nahlédnout do prostor, která za normálních okolností pro veřejnost nejsou přístupná.

Na co všechno se tedy můžete na Fakultě elektrotechniky těšit?

Na interaktivní letecký simulátor s pohyblivou základnou a 3D vizualizační technikou, díky kterému se na chvíli ocitnete v kůži pilota.

V laboratoři vysokého napětí vytvoříme blesky.

Pomocí IT kouzel naše dámy z wITches deaktivují bombu.

Povíme si něco o energetické gramotnosti a probere fenomén blackout – jeho příčiny, následky a způsoby, jak mu předcházet.

Ukážeme vám něco z mikroelektroniky, například některé z úspěšných realizací prací našich studentů nebo výukové vybavení s prvky elektronického zabezpečovacího systému.

Vysvětlíme vám, jak může bezpečnostní software STRATOSPHERE IPS za použití strojového učení detekovat a zamezit nebezpečnému chování v síti.

Hraje u vás doma ovoce? U nás ano! Při doteku našeho ovoce zazní díky senzorům připojeným k platformě Arduino tón a rozezníte tak Banana piano.

Seznámíme vás s lékařskou elektronikou – možnostmi jejího využití pro diagnostiku onemocnění, snímání a zpracování biologických signálů, modelování biologických systémů a využití v asistivních technologiích, tedy technologiích pro zajištění zdravotní „bezpečnosti” osob.

Prozradíme vám, co si představit pod pojmem aktivní bezpečnostní systémy. Společně se podíváme na aktuální vývoj automatizovaných řídicích systémů do automobilů, zejména pak parkovacích asistenčních systémů a systémů aktivní bezpečnosti.

Předvedeme LEGO roboty různých tvarů a schopností (útočného škorpiona nebo třeba akrobata balancujícího na míčku).

Naši studenti představí svůj úspěšný projekt eForce FEE Prague Formula. Jako každý rok zkonstruovali a postavili svůj sen v podobě jediné české studentské elektrické formule, se kterou se každé léto s hrdostí představují světu na mezinárodní inženýrské soutěži Formula Student.

Program a seznam zúčastněných fakult a institucí naleznete zde.

Tiskové materiály ČVUT FEL