časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Jak proměnit každý stůl na interaktivní dotykovou obrazovku

9. 9. 2021 | NARA Institute of Science and Technology | www.naist.jp/en

Moderní civilizace je v zásadě závislá na dotykových kapesních zařízeních, která umožňují uživatelům využívat nepřebernou škálu funkcí. Řeč je o chytrých telefonech, tabletech či čtečkách kreditních karet. Rozhraní pro větší dotykové obrazovky jsou však stále drahá a neintuitivní. Dnešní dostupné projekční systémy vyžadují vícero detekčních jednotek, jelikož jedna kamera nedokáže správně rozeznat pozorovanou hloubku.

Vědci z NARA Institute of Science and Technology (NAIST) nyní vytvořili systém využívající jedinou kameru. Základem systému je kamera a synchronizovaný projektor, který promítá dotykové rozhraní na rovný povrch. A jelikož kamera zaznamenává prsty uživatele pouze při kontaktu s povrchem, odpadá nutnost používat další kamery, snímače hloubky nebo světelné zdroje.

Stůl jako dotyková obrazovka

Přesné zaměření místa doteku prstů lze sledovat pomocí jednoúčelového algoritmu pro zpracování obrazu. A protože systém využívá jediný zdroj světla k produkci promítaného obrazu a detekci doteku, algoritmus je schopný pracovat s velmi vysokou přesností.

Celý článek na NARA Institute of Science and Technology

Image Credit: Unsplash

-jk-