časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Facebook (Meta) uvádí nové taktilní senzory křížené s umělou inteligencí

8. 11. 2021 | IEEE Spectrum | spectrum.ieee.org

Facebook už dávno není pouze sociální síť. Majitel značky Mark Zuckerberg začal rapidně expandovat a skoupil společnosti jako WhatsApp, Instagram, Oculus a další. Není tedy divu, že nyní se Facebook přejmenoval na Meta a spolu s touto změnou ohlásil nové či vylepšené verze svých taktilních senzorů pro roboty.

První novinkou je další generace senzoru GelSight, který nahrazuje konečky prstů a umožňuje robotům lépe vnímat uchopované předměty. Další novinkou je zcela nový taktilní senzor DIGIT fungující na bázi magnetů a strojového učení. Vývoj chytřejších robotů však neustává a jednu z hlavních oblastí rozvoje tvoří umělá inteligence.

Taktilní senzory

Ale zpět k senzorům – DIGIT si bere to nejlepší z GelSight a využívá LED technologii k přeměně fyzického doteku na zrakový vjem. LED diody umístěné po celém povrchu senzoru se po uchopení předmětu jednoduše rozsvítí a kamera uvnitř senzoru pořídí záznam. Nyní nastupuje na scénu umělá inteligence, která musí identifikovat předmět a říct robotovi, jakou silou může předmět uchopit. Možná vás napadá, proč by Facebook (Meta) vyráběl taktilní senzory. Když si však uvědomíte, že společnost vlastní výrobce brýlí pro virtuální realitu Oculus, otevírají se tím potenciálně nekonečné možnosti pro vnímání v digitálním světě.

Celý článek na IEEE Spectrum

Image Credit: Unsplash

-jk-