časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Digitalizace šetří 30 minut denně na zaměstnance

27. 2. 2020 | B2A | https://b2a.cz/

Vývojářská firma B2A učí české podniky používat místo tužek tablety. A ty jim za to loni zaplatily 23 milionů korun.

Mladá zlínská společnost se zabývá digitalizací procesů ve výrobě a v dopravě. Její aplikace, fungující výhradně přes systém iOS od společnosti Apple, jsou propojeny s informačními systémy typu Helios, Abra nebo SAP. Na trhu funguje od roku 2014 a její loňský obrat dosáhl částky 23 milionů korun.

Úspora času? 30 minut denně díky využívání aplikací na tabletu

Aplikace, které B2A dodává, dokáží výrazně ušetřit čas. Pomocí online propojení různých oblastí a procesů výroby, které jde směrem od výroby přes mistra, servis, kontrolora do skladu s výrobky. Nad tím vším je postavená interní komunikace využívající aplikace podobná Messengeru od Facebooku.

Zlínská firma se tak snaží měnit pohled výrobních firem na moderní technologie. „Každý zaměstnanec, manažer nebo majitel společnosti má smartphone, a většina z nich i tablet. Ale jen málo z nich tyto přístroje používá v práci. Přitom stačí nahrát správnou aplikaci a pak už se jen napojit na podnikový informační systém. Na takovém tabletu pak mohou zaměstnanci vidět v reálném čase frontu práce, aktuální dokumentaci, kontrolují svůj čas, komunikují a řeší úkoly a dle již provedených realizací víme, že v průměru zaměstnanci mohou ušetřit 30 minut denně,“ vysvětluje Petr Kubíček, výkonný ředitel B2A.

Větší informovanost a bez papíru

Firma každoročně dodává stovky tabletů pro především malé a střední podniky ve výrobě a dopravě. Software od B2A eviduje přímo v provozu to, co zaměstnanci právě dělají, jak dlouho jim konkrétní práce trvá a rovněž kontroluje pauzy, kdy došlo k přerušení práce. Pokud je jakýkoli problém s výrobkem, lze jej okamžitě vyfotit tabletem a poslat na kontrolu. Veškerá data jsou přístupná online v reálném čase. To jsou potřeby, na které dříve používaný papír opravdu nestačí.

„Odpovědní pracovníci mají vyšší informovanost, přehlednost, jasná a čistá online data. Výrazně se snižuje chybovost díky přednastaveným postupům a hodnotám, samozřejmostí jsou jazykové mutace pro cizince a v neposlední řadě omezení popocházení pro výrobě,“ dodává Kubíček. 

Spolupráce s aerolinkami i železničními dopravci. Brzy i zdravotnictví

Společnosti Smart Wings dodala zlínská firma aplikaci, která pomáhá a zjednodušuje pracovní život pilotům. Pomocí ní evidují zahájení a ukončení pracovní služby, mohou nahrávat příslušné dokumenty, fotit doklady, či informovat o svém zdravotním stavu. Společnost LokoTrain využívá podobnou aplikaci, která mimo jiné pomáhá  evidovat práci strojvedoucích a sleduje jejich polohu.

Z počátku společnost B2A působila jako pionýr v zavádění nových efektivnějších postupů a technologií do praxe. „Měli jsme opravdu těžký chleba a nebylo snadné prorazit. Jen díky vytrvalému úsilí, maximálnímu důrazu na uživatelský komfort a kvalitu řešení jsme se nominovali do řady progresivních firem v oblasti SME. Nově nacházíme stále větší uplatnění u větších firem, o čemž svědčí taky pozvání ke spolupráci od českého zastoupení Apple. Dlouhodobě vyvíjíme naše produkty na platformě iOS. Možnost podílet se na řešeních pro zákazníky Apple je pro nás velkou výzvou a příležitostí,“ říká Kubíček

Tiskové materiály ABBBA Consulting