časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 3/2020 vyšlo
tiskem 13. 3. 2020. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Trendy v elektrotechnice a souvisejících oborech

Hlavní článek
Využití měniče frekvence pro experimentální zařízení

Univers FW

Nová řada rozváděčových skříní pro zapuštěnou montáž od firmy Hager
 
Ing. Jiří Hakl, Hager Electro s. r. o.
 
Vedle známých rozváděčových skříní řady Univers FW, které lze použít jako nástěnné nebo pro montáž pod omítku, přichází nyní firma Hager s novým typem rozváděčových skříní Univers FW určených výhradně pro zapuštěnou montáž. Jde o skříně pro použití ve větších rodinných domcích, kancelářských
budovách, nemocnicích a drobných podnikatelských provozovnách. Toto řešení má navázat na velmi úspěšnou řadu malých domovních rozvodnic Volta, kterou Univers připomíná svým designem i technickými vlastnostmi, avšak umožňuje realizaci rozváděčů s výrazně větším obsahem přístrojové náplně a jmenovitými proudy do 125 A.
 

Nová řada s novými výhodami

Kovové skříně s vestavnou hloubkou 110 mm, které jsou určeny výhradně pro zapuštěnou montáž (obr. 1) a montáž do dutých příček s krytím IP31 a třídou izolace II, mají konstrukci jako kompletní rozváděčové skříně s vyjímatelným přístrojovým roštem pro upevnění přístrojů, s plastovými kryty přístrojů i se svorkovnicemi pro připojení vodičů PE a N. Jejich součástí je také krycí rámeček s dveřmi bílé barvy RAL 9010. Nabídková paleta zahrnuje mnoho rozměrů s různými počty polí a kapacitou 36 až 288 modulů. Celkem je takto dodáváno sedmnáct různých typů, které se vedle snadné montáže vyznačují i jednoduchým způsobem objednávání, neboť pod jediným objednacím číslem lze zajistit dodávku
kompletně vybavené skříně.
 

Dokonalá konstrukce a design

Základna skříně je zhotovena z ocelového pozinkovaného plechu a má v horní i dolní části otvory s výsuvnými plastovými kryty pro snadné zavedení kabelů. Pro tyto účely je v těchto krytech předlisován rastr pro snadné vylamování otvorů, jejichž velikost lze snadno přizpůsobit počtu zavedených kabelů. Zároveň je v těchto prostorách umístěna plastová lišta pro upevnění kabelů (obr. 2), jejíž význam ocení montéři především při montáži těchto skříní do dutých příček. Samozřejmostí je, že skříně jsou vyloženy plastem, čímž je dosaženo vysoké bezpečnosti s třídou izolace II.
 
Ve skříni je upevněn kompletní přístrojový rošt (obr. 3), který lze snadno vyjmout a po osazení přístroji opět jednoduše zasunout zpět do skříně. Pro jeho opětovnou montáž není dokonce ani nutné použít nástroje, neboť je vybaven samočinným upevňovacím systémem. Součástí rozváděčové skříně jsou pochopitelně též svorkovnice pro připojení vodičů PE a N, které jsou vybaveny bezšroubovými svorkami pro vodiče průřezu 1,5 až 4 mm2 a zároveň třmenovými svorkami pro vodiče větších průřezů.
 
Odnímatelné plastové kryty přístrojů jsou vybaveny plombovatelnými plastovými rychlouzávěry. Vzhledem k tomu, že každé pole rozváděče je vybaveno tímto samostatným krytem, lze při případném zásahu do rozváděče během jeho provozu sejmout pouze kryt z příslušného pole.
 
Vynikající design rozváděče zajišťuje krycí rámeček s dveřmi, jehož pomocí lze zakrýt případné nepřesnosti při zazdění skříně. Dveře rozváděče jsou vybaveny závěsy s nově použitou technikou, která umožňuje jejich případné nastavování, a samozřejmostí je jednoduchá záměna závěsu dveří pro levostranné nebo pravostranné použití. Od šířky skříně 800 mm jsou dveře řešeny jako dvoukřídlé. Uzávěr dveří je konstruován jako plastové sklopné madlo s vysokou estetickou úrovní. V rámci příslušenství je dodáván zámek, jehož pomocí lze dveře rozváděče uzamknout (obr. 6).
 
Uvedená řada skříní rozšiřuje dosavadní nabídkovou paletu firmy Hager v oblasti rozváděčových skříní pro zapuštěnou montáž, které odpovídají současným požadavkům moderní výstavby a normám ČSN EN 60439-1 (Rozváděče nn – Část 1: Typově zkoušené a částečně typově zkoušené rozváděče) a ČSN EN 60439-3 (Rozváděče nn. Část 3: Zvláštní požadavky pro rozváděče nn určené k instalaci do míst přístupných laické obsluze. Rozvodnice).
 

Přehled základních vlastností:

  • Kompletní rozváděčové skříně s třídou izolace II, krytím IP31 a vestavnou hloubkou 110 mm pro zapuštěnou montáž.
  • Nosná konstrukce pro montáž přístrojů s přístrojovými kryty.
  • Svorkovnice pro připojení vodičů PE a N.
  • Jednoduché zavedení kabelů výsuvnými kryty pro kabelové vývody v horní i dolní části skříně.
  • Optimální design rozváděče zajištěný krycím rámečkem s dvířky bílé barvy, odstín RAL 9010.
  • Možnost osazení dvířek rozvodnice vložkovým zámkem.
  • Široký nabídkový sortiment zahrnující sedmnáct různých typů s kapacitou 36 až 288 modulů.
Další informace mohou zájemci získat na adrese:
Hager Electro s. r. o.
Poděbradská 56/186
180 66 Praha 9 – Hloubětín
tel.: +420 266 107 308
fax: +420 266 107 310
 
Obr. 1. Konstrukce skříně Univers FW pro zapuštěnou montáž
Obr. 2. Otvory s výsuvnými plastovými kryty pro kabelové vývody a plastové lišty pro upevnění kabelů
Obr. 3. Přístrojový rošt lze ze skříně po odjištění nosných lišt snadno vyjmout a jeho opětovná montáž se vykonává pouhým nasazením do skříně, neboť je pro tyto účely speciálně upraven
Obr. 4. Součástí dodávky skříně jsou ocelové držáky pro upevnění skříně do zdiva
Obr. 5. Pro upevnění skříně do dutých sádrokartonových příček je v rámci příslušenství dodávána speciální upevňovací sada
Obr. 6. Standardně dodávaný uzávěr dveří skříně lze vybavit vložkovým zámkem