časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo
tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Přímé lineární motory – ano, či ne?

|

Gustav Holub, bývalý pracovník
Výzkumného ústavu elektrických strojů, Brno
 
Tyto netradiční pohony, generující lineární sílu a její přenos, se stávají při manipulaci, montáži a jiných výrobních a zpracovatelských činnostech stále více nepostradatelnými pomocníky. Odborníci firem nabízejících zmíněné pohony (Siemens, SEW Eurodrive, INA, Maccon, Wittenstein, Bosch Rexroth, Beckhoff, Yaskawa) jsou zajedno v tom, že tyto motory nyní již představují osvědčený druh pohonu. Stále klesající náklady na jejich výrobu ve spojení s jejich technickými přednostmi, jako jsou dynamika, přesnost polohování, jednoduchá regulace a energetická efektivnost, otevírají stále nové oblasti použití uvedených motorů nejen v průmyslu.
 
Důležitou předností přímých lineárních motorů je konstrukce, v níž nejsou třeba přídavné převodové mechanismy převádějící rotační pohyb klasického motoru na lineární. Lineární pohony se navíc vyznačují velkou rychlostí pohybu, přesností jeho opakovatelnosti a pracují bez mechanického opotřebení. Nevýhodou jsou vysoké náklady na pořízení podstatně odlišného pohonného systému stroje nebo zařízení v porovnání s typickým rotačním pohonem.
 
Pohony s přímými lineárními motory jsou kompaktnější a vyžadují menší montážní prostor při menším počtu komponent, z čehož vyplývá i jejich tišší chod a jednodušší údržba. Motory se osvědčují u manipulačních zařízení, polygrafických strojů, balicích a plnicích linek v potravinářském a farmaceutickém průmyslu, ve výrobě polovodičů atd. Je s nimi dosahováno větší produktivity a pohotovosti zavedení při zvyšujících se rychlostech a zlepšení celkové dynamiky strojů. Přímý lineární pohon se v porovnání např. s kuličkovým šroubem jako převodem vyznačuje mimořádně velkou přesností polohování, v podstatě nevyžaduje žádnou údržbu, má menší podíl komponent podléhajících opotřebení a tišší chod.
 
Jelikož pro dimenzování pohonných systémů je zejména rozhodující poměr technických požadavků a nákladů, lze lineární motory najít i ve špičkových pohonných systémech, tedy hlavně tam, kde cenově výhodné soustavy nesplňují technické požadavky. Dodavatelé pohonů s přímými lineárními motory se shodují v tom, že tyto pohony budou v souladu s rozvojem nových technologických postupů v mnoha oblastech vytlačovat pneumatické a hydraulické pohony. Rostoucí požadavky na produktivitu a dlouhou životnost strojů a zařízení budou zvyšovat tlak na úsporu elektrické energie. Pouze moderní mechatronikou, mezioborovým spolupůsobením mechanických, optických, elektronických a informačních komponent a technik je možné realizovat náročné automatizační úkoly. Dodavatelé lineárních pohonů počítají do budoucna s nárůstem trhu strojů a zařízení s přímými lineárními motory pracujícími téměř výlučně na principu synchronních strojů s permanentními magnety v sekundární části.
 
Ve všech výrobních a zpracovatelských oborech průmyslu, kde jsou kladeny velké požadavky na čistotu pracovního prostředí, přesnost a dynamiku, energetickou a časovou úspornost, na plynulý a přesný chod při vysokých rychlostech, se přímé lineární pohony výrazně prosadí. Naproti tomu se ukazuje, že v mnoha nenáročných standardních použitích budou existovat rozsáhlé možnosti pro uplatnění hydrauliky a pneumatiky jako pohonných prostředků.
 
[Elektroautomation, 2009, č. 3, s. 22–27.]
 
Obr. 1. Představitel inovované řady přímých lineárních motorů firmy Siemens
Obr. 2. Přímý lineární synchronní motor s cizí vzduchovou ventilací firmy SEW Eurodrive
Obr. 3. Část sortimentu lineárních motorků firmy Beckhoff
Obr. 4. Dva příklady kompletních lineárních os se synchronními motory firmy Hiwin
Obr. 5. Přímý lineární motor (vlevo) a vysokomomentový pomaluběžný bezpřevodový motor (vpravo) firmy Baumüller
Obr. 6. Synchronní lineární motor z nové řady firmy Bosch Rexroth