Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2017 vyšlo
tiskem 17. 2. 2017. V elektronické verzi na webu od 10. 3. 2017. 

Téma: Elektrické přístroje – spínací, jisticí, ochranné a signalizační; Přístroje pro inteligentní sítě

Hlavní článek
Atypický návrh výkonového stejnosměrného zdroje se středofrekvenčním transformátorovým filtrem rušivého napětí

Aktuality

V distribuční soustavě (DS) ČEZ Distribuce, a. s. je vyhlášen kalamitní stav Od 9 h dne 24.2.2017 je vyhlášen kalamitní stav v Karlovarském kraji - okres Karlovy Vary…

Veletrh Věda Výzkum Inovace 2017 zahájí místopředseda vlády Pavel Bělobrádek Letošní ročník Veletrhu Věda Výzkum Inovace zahájí na brněnském výstavišti 28. února 2017…

Chytré lampy PRE potvrdily zhoršenou smogovou situaci v Praze Chytré lampy PRE potvrdily v rámci svého pilotního provozu, že v Holešovicích a…

Jak se bydlí v pasivních domech, řeknou jejich majitelé na veletrhu FOR PASIV Další ročník veletrhu FOR PASIV, který je zaměřený na projektování a výstavbu…

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze představí zájemcům o studium moderní techniku i její historii Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze pořádá v pátek 20. ledna od 8.30 hodin první…

Loňská výroba Temelína by stačila k pokrytí téměř roční spotřeby českých domácností Přesně 12,1 terawatthodin elektřiny (TWh) loni vyrobila Jaderná elektrárna Temelín. Je to…

Více aktualit

Nebezpečná koncovka

Václav Perný, projektant a autorizovaný technik

Chtěl bych se podělit s ostatními čtenáři časopisu Elektro o osobní nepříjemnou zkuše­nost, která se mi stala začátkem listopadu 2009.

Při zpracovávání dokumentace a zjišťo­vání skutečného stavu hlavních napájecích rozvodů 0,4 kV u jednoho zákazníka byla součástí práce i kontrola rozpojovacích jis­ticích skříní. Pracovní postup byl v podsta­tě jednoduchý: po otevření skříně byla pro­vedena vizuální kontrola celkového stavu, prověřeno označení kabelů na štítkách a na závěr provedeno fotografické zdokumento­vání. Tedy nic obzvlášť technicky složitého a ani nic nebezpečného. Takto bylo prově­řeno a zdokumentováno přibližně čtyřicet skříní bez problémů.

Zádrhel však nastal u jedné skříně RIS, která byla docela nová a v perfektním stavu se slušným označením směrů vývodů na rámu skříně. Pro vyfotografování údajů na jednom štítku kabelu bylo potřeba štítek natočit. Pro­tože konec kabelu byl i přes kabelové oko opatřen smršťovací trubicí – koncovkou, ne­byl to problém. Jaké překvapení však nasta­lo následně! Při dotyku smršťovací návlečky kabelové koncovky došlo k zásahu elektric­kým proudem. Jen díky příznivým okolnos­tem (stál jsem na suchém štěrku, boty s plas­tovou podrážkou a pro štítek sahal tzv. s jed­nou rukou v kapse) se mimo nepříjemného překvapení nic vážného nestalo.

Po odeznění šoku z překvapení jsem začal pátrat, jak se může stát něco skoro neuvěřitel­ného, jak je možné dostat ránu elektrickým proudem od izolované koncovky?

Po pečlivějším zkoumání dotyčné kon­covky došlo i na použití měřicích přístro­jů. Výsledek je vidět na přiložené fotografii. Na povrchu zdánlivé izolace je plné síťové na­pětí, dokonce normálně přitáhla i zkoušečka Vadaska! Stejná situace byla na všech třech fázích dotyčného vývodu. Podle výrobního označení na jedné návlečce jsem pojal pode­zření, že místo izolační trubice byla použita smršťovací trubice pro vyrovnávání elektric­kého pole u spojek vn, což mi následně po­tvrdil i výrobce, na kterého jsem se obrátil se svým podezřením. Ten mi také sdělil, že se jedná o vodivou trubici s měrným odpo­rem menším než 100 Ω·cm–3 a že při náhod­ném dotyku mohou být osoby vystaveny ži­votu nebezpečnému dotyku.

Na nebezpečné místo byl okamžitě upo­zorněn vlastník zařízení k provedení opravy.

Chtěl bych tímto příspěvkem upozornit ostatní profesní kolegy na fakt, že v naší elek­trotechnické profesi se může stát i zdánlivě nemožné. Že spořivý montér použil možná zbylý materiál v brašně nebo – ještě hůře, z naprosté neznalosti vyrobil pro své kole­gy nebezpečnou pastičku, která naštěstí ne­sklapla fatálně.