Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2017 vyšlo
tiskem 17. 2. 2017. V elektronické verzi na webu od 10. 3. 2017. 

Téma: Elektrické přístroje – spínací, jisticí, ochranné a signalizační; Přístroje pro inteligentní sítě

Hlavní článek
Atypický návrh výkonového stejnosměrného zdroje se středofrekvenčním transformátorovým filtrem rušivého napětí

Aktuality

V distribuční soustavě (DS) ČEZ Distribuce, a. s. je vyhlášen kalamitní stav Od 9 h dne 24.2.2017 je vyhlášen kalamitní stav v Karlovarském kraji - okres Karlovy Vary…

Veletrh Věda Výzkum Inovace 2017 zahájí místopředseda vlády Pavel Bělobrádek Letošní ročník Veletrhu Věda Výzkum Inovace zahájí na brněnském výstavišti 28. února 2017…

Chytré lampy PRE potvrdily zhoršenou smogovou situaci v Praze Chytré lampy PRE potvrdily v rámci svého pilotního provozu, že v Holešovicích a…

Jak se bydlí v pasivních domech, řeknou jejich majitelé na veletrhu FOR PASIV Další ročník veletrhu FOR PASIV, který je zaměřený na projektování a výstavbu…

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze představí zájemcům o studium moderní techniku i její historii Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze pořádá v pátek 20. ledna od 8.30 hodin první…

Loňská výroba Temelína by stačila k pokrytí téměř roční spotřeby českých domácností Přesně 12,1 terawatthodin elektřiny (TWh) loni vyrobila Jaderná elektrárna Temelín. Je to…

Více aktualit

AudioWorld s novými možnostmi

Ing. Pavel Mony, ABB s. r. o., Elektro-Praga
 
Možnosti moderní techniky přinášejí zajímavé a příjemné novinky v přístrojové řadě AudioWorld, kterou nabízí společnost ABB s. r. o., Elektro-Praga, pro distribuci zvuku v interiérech. V nabídce se tak objevují jak přístroje nové, tak i modernizované, přinášející mnoho zajímavých funkcí do různých aplikací.
 

Ústředna s tunerem FM

 
Nové provedení základního přístroje (náhrada předchozího typu), používaného pro větší aplikace s různými funkcemi. Přístroj je nyní celý v černé barvě a jeho čelní straně vévodí displej s RDS, tedy zobrazením informací o rozhlasové stanici a dalších informací tak, jak je známe z běžných přijímačů. K ústředně je možné připojit až dva externí zdroje zvuku. Na čelní straně se také nacházejí ovládací prvky, např. pro volbu stanice z paměti ústředny. Inovovaná je zde funkce standby, kterou se dají vypínat spolu s ústřednou i všechny zesilovače (funkce centrálního spínání).
 

Zesilovač s interkomem

 
Tento přístroj je také náhradou předchozího typu. Jeho dominantním prvkem je displej s integrovaným ovládáním. Displej zobrazuje informace, které dostává po audiosběrnici z ústředny. Upravenou má také funkci interkomu, kde se dá nastavit, na které zónové adresy může konkrétní přístroj volat. Nadstavbou této funkce je tzv. babymonitoring. Na jednom zesilovači, typicky v dětském pokoji, lze nastavit funkci odposlechu místnosti a na dalším, například v obývacím pokoji, může uživatel poslouchat, zda je v dětském pokoji vše v pořádku.
 

Zesilovač řadový, 2× 10 W

 
Nový přístroj, který najde uplatnění při ozvučení většího prostoru. K zesilovači je možné připojit až šestnáct reproduktorů. Ovládání je možné dvěma způsoby podle počtu připojených zdrojů zvuku. Pokud si uživatel vystačí s jedním, např. CD přehrávačem v restauraci, pak se použije potenciometr s otočným ovládáním. Pokud se použijí dva zdroje zvuku, je třeba přepínat i mezi nimi, a proto se použije zesilovač (obj. č. 8200-0-0010). Součástí přístroje je i zdroj 15 V DC, který slouží pro napájení např. vstupního předzesilovače.
 

Vstupní předzesilovač

 
Též nový přístroj v nabídce. Umožňuje snadné připojení moderních přístrojů, jako např. přehrávačů MP3, přes audiosběrnici k zesilovačům.
 

Zesilovač s tunerem FM

 
Nejzajímavější novinka. Jedná se o nový přístroj, který více než bohatě nahrazuje starší provedení zesilovače s tunerem FM (obj. č. 5016U-A20100). Nový přístroj je vybaven displejem s RDS informacemi a podsvětlením, jehož režim lze nastavovat na stále zapnuto, stále vypnuto, automatické vypnutí po 20 s. Zásadní změnou je způsob napájení – zesilovač má svůj interní zdroj a připojuje se přímo na 230 V, tedy bez nutnosti instalace jiného napájecího zdroje. Podobně je řešena i anténa; ta má však i svorku na připojení externí „drátové“ antény a příslušný přepínač. Velkým krokem směrem k uživatelskému komfortu je ovládání pomocí krytu s tzv. plovoucí klapkou, které je velice jasné, jednoduché a příjemné.
 
Díky jednoduché koncepci a snadnosti užívání je tento přístroj předurčen pro malé a jednoduché instalace, např. v kuchyních nebo koupelnách. K přístroji je možné použít všechny nabízené reproduktory.
 

Reproduktor do vlhkého prostředí

 
Posledním z nových komponent je vestavný reproduktor do vlhkého prostředí s upravenou membránou odolnou vůči vlhku. Parametry jsou: impedance 16 Ω a frekvenční rozsah 84 až 16 500 Hz. Součástí tohoto reproduktoru je i speciální krycí mřížka, též odolná vůči vlhku. Montážní příslušenství, tzn. krabice pro montáž pod omítku a upevňovací kroužek do dutých stěn, je stejné jako pro původní provedení reproduktoru, který i nadále zůstává v nabídce. Stejně tak zůstává v nabídce i reproduktor pro zapouštěnou montáž.
 

Možnosti využití nových přístrojů

 
Nové přístroje a jejich možnost kombinací vytvářejí prostor pro široké využití, které lze rozdělit do čtyř typických skupin – instalace v samostatné místnosti (obr. 3), instalace v restauraci nebo prodejně (obr. 4), instalace v rodinném domě (obr. 5) a instalace v kancelářských prostorech (obr. 6).
 
Kryty přístrojů AudioWorld jsou v provedeních pro tyto designové řady: Element®, Time®, Time® Arbo, future® linear, solo®, solo® carat a alpha exclusive®.
 
Informace o všech komponentách řady AudioWorld najdou zájemci v katalogu společnosti ABB s. r. o., Elektro-Praga nebo v on-line katalogu: www.abb-epj.cz
 
Obr. 1. Zesilovač s interkomem (design Element®)
Obr. 2. Zesilovač s tunerem FM (design Time®)
Obr. 3. Jednoduchá instalace v samostatné místnosti. Tato instalace je doménou pro zesilovač s tunerem FM, který může být doplněn o externí zdroj zvuku, který je napájen zdrojem 15 V DC. Optimální pro ozvučení koupelny nebo kuchyně.
Obr. 4. Instalace v restauraci. Stolní CD přehrávač, rádio nebo televizor je dnes běžnou součástí restaurace, baru nebo kavárny. Proč nedopřát hostům lepší pokrytí zvukem a obsluze snadné ovládání?
Obr. 5. Instalace vrodinném domě. Dva zdroje zvuku, kombinace se zesilovačem s tunerem FM a jednoduché zapojení poskytnou variabilní ozvučení rodinného domu jak pro pohodový večer o samotě, tak při posezení s přáteli.
Obr. 6. Instalace v kancelářských prostorech. Maximální využití všech možností systému AudioWorld, včetně interkomu.
 
Tab. Přehled novinek podle objednacích čísel