Aktuální vydání

Číslo 8-9/2021 vyšlo tiskem 1. 9. 2021. V elektronické verzi na webu 30. 9. 2021. 

Téma: Elektrotechnika v průmyslu; Průmyslové automatizační prvky

Hlavní článek
Elektroenergetika ČR se bez nových flexibilních jaderných bloků neobejde

Číslo 4-5/2021 vyšlo tiskem
17. 9. 2021. V elektronické verzi na webu 17. 9. 2021.

Světelnětechnická zařízení
Rekonstrukce osvětlení podchodu a nástupišť vlakového nádraží Ústí nad Orlicí

Veřejné osvětlení
Osvětlení parku u Biskupství ostravsko-opavského v Ostravě
Venkovní osvětlovací soustavy a rušivé světlo
Generel verejného osvetlenia 9. časť
Environmentálne hľadiská

Zvlhčování a ochlazování vzduchu v jednom zařízení

29. 1. 2021 | Ing. Vladimír Harazím, CSc. – DREKOMA | www.drekoma.cz

Současné stupňující se nároky na kvalitu pracovního prostředí vyvolávají v řadě společností otázky, jak přispět k jejímu zlepšení, a to ekonomicky, účelně a s nejvyšší možnou efektivitou. Problém jsou zpravidla přehřáté průmyslové výrobní objekty v letním období, nebo naopak velmi nízká relativní vlhkost vzduchu zejména v zimním období. Příliš suchý vzduch, ať už v soukromí, ve službách i v průmyslovém prostředí, je již delší dobu jedním z faktorů, které znepříjemňují pobyt osobám.

Současné stupňující se nároky na kvalitu pracovního prostředí vyvolávají v řadě společností otázky, jak přispět k jejímu zlepšení, a to ekonomicky, účelně a s nejvyšší možnou efektivitou. Problém jsou zpravidla přehřáté průmyslové výrobní objekty v letním období, nebo naopak velmi nízká relativní vlhkost vzduchu zejména v zimním období. Příliš suchý vzduch, ať už v soukromí, ve službách i v průmyslovém prostředí, je již delší dobu jedním z faktorů, které znepříjemňují pobyt osobám. Přirozené čištění vzduchu při vdechování je při příliš suchém vzduchu neúčinné, nehledě na nepříjemné pocity vyvolané vysycháním sliznic na povrchu dýchacích cest. I při mírné dehydrataci je organismus nadměrně namáhán a aktivita mozku se omezí. Příliš suchý vzduch však dokáže potrápit nejen lidi, ale i technologická zařízení. Vlhkost vzduchu má vliv zejména na mechanické a elektrické vlastnosti materiálů, na vznik statické elektřiny a z toho plynoucí rizika poškození elektronických obvodů.

Společnost Drekoma má v nabídce aktuální novinku – zařízení Orbit Wing 2 v 1, které má zajímavou zdvojenou funkci: v zimním období vzduch zvlhčuje a v letním horku jej ochlazuje. Tento výrobek, ale také mnoho dalších prezentuje na nových webových stránkách www.drekoma.cz. Spolupráce s firmou Drekoma v oblasti zvlhčování a ochlazování vzduchu v budovách a průmyslových halách může být velmi zajímavá pro mnohé projektanty a projektové kanceláře. V současné době v Drekomě právě takovou spolupráci hledají.


Ing. Vladimír Harazím, CSc. – DREKOMA, ul. Pražská 636, 378 06 Suchdol nad Lužnicí, 
tel.: +420 384 781 433, e-mail: info@drekoma.cz