Aktuální vydání

Číslo 2/2021 vyšlo tiskem 10. 2. 2021. V elektronické verzi na webu 8. 3. 2021. 

Téma: Elektrické přístroje; Přístroje pro inteligentní sítě; Internet věcí

Hlavní článek
Technologie Internetu věcí v prostředí chytrého měření

Číslo 1/2021 vyšlo tiskem 12. 2. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Osvětlení interiérů
Interiér roku 2020 – kanceláře v době home office
PROLICHT CZECH splnil představy architekta o osvětlení rezidence Obecní dvůr na Starém Městě pražském

Svítidla a světelné přístroje
Covid 19 – jsou vůbec v této době nějaké novinky u výrobců svítidel?
Osvětlovací systémy společnosti STEINEL 

Zvlhčování a ochlazování vzduchu v jednom zařízení

29. 1. 2021 | Ing. Vladimír Harazím, CSc. – DREKOMA | www.drekoma.cz

Současné stupňující se nároky na kvalitu pracovního prostředí vyvolávají v řadě společností otázky, jak přispět k jejímu zlepšení, a to ekonomicky, účelně a s nejvyšší možnou efektivitou. Problém jsou zpravidla přehřáté průmyslové výrobní objekty v letním období, nebo naopak velmi nízká relativní vlhkost vzduchu zejména v zimním období. Příliš suchý vzduch, ať už v soukromí, ve službách i v průmyslovém prostředí, je již delší dobu jedním z faktorů, které znepříjemňují pobyt osobám.

Současné stupňující se nároky na kvalitu pracovního prostředí vyvolávají v řadě společností otázky, jak přispět k jejímu zlepšení, a to ekonomicky, účelně a s nejvyšší možnou efektivitou. Problém jsou zpravidla přehřáté průmyslové výrobní objekty v letním období, nebo naopak velmi nízká relativní vlhkost vzduchu zejména v zimním období. Příliš suchý vzduch, ať už v soukromí, ve službách i v průmyslovém prostředí, je již delší dobu jedním z faktorů, které znepříjemňují pobyt osobám. Přirozené čištění vzduchu při vdechování je při příliš suchém vzduchu neúčinné, nehledě na nepříjemné pocity vyvolané vysycháním sliznic na povrchu dýchacích cest. I při mírné dehydrataci je organismus nadměrně namáhán a aktivita mozku se omezí. Příliš suchý vzduch však dokáže potrápit nejen lidi, ale i technologická zařízení. Vlhkost vzduchu má vliv zejména na mechanické a elektrické vlastnosti materiálů, na vznik statické elektřiny a z toho plynoucí rizika poškození elektronických obvodů.

Společnost Drekoma má v nabídce aktuální novinku – zařízení Orbit Wing 2 v 1, které má zajímavou zdvojenou funkci: v zimním období vzduch zvlhčuje a v letním horku jej ochlazuje. Tento výrobek, ale také mnoho dalších prezentuje na nových webových stránkách www.drekoma.cz. Spolupráce s firmou Drekoma v oblasti zvlhčování a ochlazování vzduchu v budovách a průmyslových halách může být velmi zajímavá pro mnohé projektanty a projektové kanceláře. V současné době v Drekomě právě takovou spolupráci hledají.


Ing. Vladimír Harazím, CSc. – DREKOMA, ul. Pražská 636, 378 06 Suchdol nad Lužnicí, 
tel.: +420 384 781 433, e-mail: info@drekoma.cz