Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2020 vyšlo tiskem 20. 1. 2020. V elektronické verzi na webu 12. 2. 2020. 

Téma: Elektrotechnologie; Materiály pro elektrotechniku; Nářadí, nástroje a pomůcky

Hlavní článek
Využití mHealth technologií pro automatizovaný sběr a přenos dat pacientů s diabetem

Číslo 6/2019 vyšlo tiskem 9. 12. 2019. V elektronické verzi na webu 9. 1. 2020.

Činnost odborných organizací
Svetelnotechnická konferencia Vyšehradských krajín LUMEN V4 2020 – 1. oznámenie
23. mezinárodní konference SVĚTLO – LIGHT 2019
56. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení v Plzni
Co je nového v CIE

Osvětlení interiérů
Halla osvětlila nové kanceláře Booking.com v centru Prahy

Aktuality

Česká komora architektů vyhlásila 5. ročník České ceny za architekturu Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České…

FOR CITY 2020: Inovace pro města, obce i regiony Jaká inovativní řešení, která pomocí moderních technologií zvýší kvalitu života obyvatel…

Nový elektronický obchod Rosatomu usnadňuje povolování nových jaderných bloků Koncern Rosenergoatom (elektroenergetická divize ruské korporace pro atomovou energii…

Veletrh Light+Building slaví dvacáté narozeniny Přijeďte se podívat do Frankfurtu nad Mohanem. V areálu frankfurtského výstaviště se bude…

Více aktualit

Žlutá revoluce má jméno T6 – napětí vyčíslí bez kontaktu

07.11.2019 | Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. | velkoobchod.conrad.cz

Také vás učili, že k měření napětí potřebujete kabely? Měli pravdu, jen přitom zapomněli dodat, že bohatě stačí jeden. Izolaci může mít klidně po celé délce a určitě nepovede nikam do přístroje.

Napětí po vzoru proudu

Když se řekne UI, možná se čtenářům vybaví zkratka pro uživatelská rozhraní. Nebo také dvě základní elektrotechnické veličiny spojené tak silným poutem, že je ke stanovení výkonu stačí pouze vynásobit. Bude ale opravdu nutné při každém vyčíslení střídavého napětí používat kabely? Vždyť proud přece lze změřit bez jakéhokoliv kontaktu. Dokonce ani není třeba rozevírat čelisti klešťového multimetru, natož přerušovat vedení a fyzicky vstupovat přímo do jeho obvodu. Například jako zkoušečka T5 od společnosti Fluke s otevřenou vidlicí pro bezpečné vyhodnocení průtoků do 100 A. Změřit stejně snadno i napětí však tester nedokázal a musel na to jít postaru.


Obr. 1. FLUKE T6-1000-KIT

Vývojáři proto stáli před nelehkým úkolem. Nechali si vše důkladně projít hlavou a přišli s kapacitní trasou, která by již pro změnu mohla procházet samotným uživatelem. Průlomové měřidlo tak v září 2017 dostalo nejen jasnější obrysy, ale i nové označení: T6 (obr. 1). Premiéru zde měla též chráněná technologie FieldSense. Otevřená vidlice je nyní tak dobrá, že sbírá nejen informace o střídavém proudu, napětí nebo frekvence, ale také jedno ocenění za druhým. Letos v dubnu to bylo již deváté.

1 000 V a 200 A

Žlutý tester Fluke s označením T6-1000 se od klasických „kleští“ na první pohled moc neliší. Má jen volně přístupnou vidlici, která by však nemusela být až tak silná. Robustní kabely jsou navíc připojené napevno, ale uvnitř jsou ve skutečnosti pouze zakončené dvěma fastony a jištěné společným šroubem. Vyměnitelné hroty lze odkládat v zadní části přístroje, zatímco červená špička se kromě toho fixuje i nahoře, což výrazně zjednodušuje práci. Celý zadní kryt s vyvedeným zemním kontaktem je záměrně prohnutý. Zkoušečka se tedy skvěle drží, ale po odložení se již může různě naklánět a ztěžovat odečítání.

 FLUKE T6-1000-KIT

Kromě polohy vypnuto má mít otočný volič ještě další tři pozice. Jednu pro společná kontaktní měření stejnosměrného, ale i střídavého napětí s jejich automatickým rozpoznáváním a další vyhrazenou souběžnému měření a zobrazování střídavého napětí a také proudu, popř. i frekvence. Poslední je určena ke zkoumání elektrického odporu, jehož nízkou úroveň systém okamžitě akusticky signalizuje. Stejně tak i každý stisk tlačítka, změnu na voliči nebo stavy, kdy přepínač zůstane v mezipoloze, což se ale téměř nestává.

Tester uživatel pohodlně ovládá jednou rukou, která snadno dosáhne i na všechna tři tlačítka. Četné výstupky nahoře sice varují před nebezpečným kontaktem se živou částí, ale speciální povrchová úprava, která by zabránila vyklouznutí, zde chybí. LCD panel je lehce zapuštěný, a jeho podsvícení o sobě dává vědět dokonce i přes oba plastové boky přístroje, což určitě nebylo původním záměrem. Diody je lépe vypnout ručně, protože automaticky se vypnou za čtvrt hodiny.

Měřit, nebo jen detekovat?

Funkci bezkontaktního střídavého měření si uživatel rychle oblíbí. Stačí pouze uložit obě sondy zpět, navolit pozici FieldSense a pevně se prstem dotýkat kontaktního bodu. Nyní se jen vidlicí obejme samostatný vodič pod napětím větším než 16 V. Ve správné poloze a při náležitém uzemnění se displej zbarví dozelena a zobrazuje dvě měření najednou. Kabelu je však vhodnější se pro zajištění přesných výsledků prsty raději nedotýkat. Co když ale obsluha nosí rukavice, ochrannou obuv nebo stojí na izolovaném žebříku? Skvělé, může si s přesností dále polepšit o 3 %. Je třeba vytáhnout černou sondu, spojit ji se zemí a zbytek už nechat na systému.

Poctivě vzato, zařízení T6-1000 není plnohodnotným multimetrem, stejně jako jeho okleštěná verze T6-600 pracující pouze do 600 V. Nazýván je proto spíše testerem nebo zkoušečkou, podobně jako Fluke. Rozhodně ale nejde o tradiční detektory napětí. Příruční měřidlo sice rozsvěcuje výstražný červený trojúhelník, nicméně na výstupu uživatel obdrží především číselné údaje. Možná o něco méně přesné a s nižším rozlišením, ale zato s maximálním pohodlím. A to se v provozu počítá.


Vyšlo v časopise Elektro č. 11/2019 na straně 28. 
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.