Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 10/2019 vyšlo tiskem 2. 10. 2019. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Elektroenergetika; Zařízení pro přenos a distribuci elektřiny

Hlavní článek
Problematika a měření na invertorových svařovacích zdrojích z hlediska odebíraného proudu

Číslo 5/2019 vyšlo tiskem 16. 9. 2019. V elektronické verzi na webu ihned.

Činnost odborných organizací
Mezinárodní konference SVĚTLO 2019 – 6. oznámení
Zúčastnili sme sa kongresu Medzinárodnej komisie pre osvetlenie CIE 2019 vo Washingtone
Odborný seminár SLOVALUX 2019

Veletrhy a výstavy
Inspirujte se boho stylem i designem Dálného východu na podzimním veletrhu FOR INTERIOR

Aktuality

ENERGO SUMMIT – vrcholná událost energetického sektoru 15. listopadu 2019 se na pražském výstavišti PVA EXPO PRAHA uskuteční již 5. ročník…

Druhý ročník e-SALON bude větší a plný premiér čisté mobility Na úspěšnou premiéru e-SALON v roce 2018 naváže na výstavišti PVA v Praze Letňanech jeho…

FOR ARCH oslavil třicetiny! Největší stavební veletrh v ČR nemá konkurenci Stovky vystavovatelů napříč obory, tisíce spokojených návštěvníků, desítky novinek a…

Společnost Eaton opět partnerem projektu Machři roku Společnost Eaton Elektrotechnika, která je součástí globálního leadera v oblasti řízení…

Více aktualit

Zajímavé komponenty ve světě klimatizační techniky pro systémy v uzavřených skříních

20.09.2019 | Bc. Robin Kurka, DiS. | GHV Trading, spol. s r. o. | www.ghvtrading.cz

Vhodné udržení a řízení klimatických podmínek v uzavřených skříních nebo v libovolném uzavřeném prostoru, je vždy rozhodujícím faktorem z hlediska spolehlivosti a hospodárnosti všech instalovaných elektrických komponent. Neplánovaný servis, který musí být zajištěn díky nedodržením či podceněním klimatických změn se nemile odráží na vícenákladech a celkovém pohledu na (ne)fungující předané zařízení.

Chytrý senzor teploty a vlhkosti CSS 014

Monitorování stavu je způsob, jak problém vyřešit, než skutečně dojde k vážné chybě, nebo dokonce k selhání. Kompaktní chytrý senzor zaznamenávající teplotu, vlhkost a změřené veličiny konvertuje do standardizovaného analogového signálu 4 až 20 mA nebo digitálního signálu IO-Link, kde si lze nastavit hladiny teploty a vlhkosti pro hlášení. Chytrý senzor CSS 014 není pouze snímačem teploty nebo čidlem teploty/vlhkosti. Kombinuje tři funkce v jednom: snímač, rozhraní a vysílač. Rozsah měření teploty je od –40 do +60 °C a rozsah měření vlhkosti je od 0 do 100 % relativní vlhkosti.

Obr. 1. Příklad aplikace a zapojení senzoru CSS 014
Obr. 1. Příklad aplikace a zapojení senzoru CSS 014

Data ze senzoru jsou přenášena do řídicí jednotky nebo monitorovací jednotky prostřednictvím kabelu. V návaznosti na zaznamenané veličiny může probíhat výpočet, monitoring, světelná signalizace nebo regulace klimatického prostředí uvnitř uzavřeného prostoru – napojením na topná tělesa, ventilátory, klimatizační jednotky či jiná další elektrická zařízení. Napájení chytrého senzoru CSS 014 je prostřednictvím stejnosměrného napětí o velikosti 24 V DC. Výhodou senzoru je snadná montáž, přesnost a velikost.

Ploché topné těleso CP 061

Vlivem nízkých teplot nastává nebezpečí kondenzace nebo samotné zajištění provozuschopnosti instalovaného elektrického zařízení či použité technologie. Pro tento účel jsou dostupná různá topná tělesa lišící se nejen napájecím napětím a výkonem, ale také i montáží a velikostí. S ohledem na již zmíněbou velikost představujeme ultratenké ploché topné těleso CP 061 určené převážně do skříní nebo prostorů s malými rozměry nebo nedostatkem okolního místa. Tloušťka topného tělesa je pouhých 8 mm, čímž jej lze bez větších problémů přichytit na plochou stěnu, strop nebo desku, která má být vyhřívána.


Obr. 2. Ultratenké ploché topné těleso CP 061

Ultratenké ploché těleso CP 061 je použitelné pro aplikace, které jsou umístěny do menších skříní např. kamerové systémy, parkovací systémy, platební terminály atd. Napájení je zajištěno napětím 230 V AC.

Osvětlení do rozváděčů Varioline LED 121/122 a 021/022

Jednou ze součástí elektrických rozváděčů je osvětlení. Jde spíše o příslušenství, které není plně nezbytné a úplně tak nezapadá do kategorie klimatizační techniky, avšak umístění svítidel podstatně vylepšuje obslužnost zařízení a zvyšuje bezpečnost práce. Z toho důvodu je dobré si představit nové výkonnější a robustnější svítilny typu Varioline. Jde o svítilny s instalovanou zásuvkou LED 121/122 nebo čistě jen otočné trubice v úhlu 360° LED 021/022. Napájení obou typů je 230 V AC s montáží pomocí magnetů nebo šroubů. Svítilny lze ovládat následujícími možnostmi – vypínač, pohybový senzor nebo přímé připojení pro dveřní kontakt či řídícím obvodem. Dnešní samozřejmostí je možnost LED svítilny řadit do řetězce, délka samotných svítilen je 400, 500, 600, 700 mm.


Obr. 3. Svítilny Varioline LED 121/122 a LED 021/022

Kompletní sortiment klimatizační techniky společnosti GHV Trading naleznete na adrese: www.ghvtrading.cz


Vyšlo v časopise Elektro č. 8-9/2019 na straně 41. 
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.